‘40 milyarlık tek hesap şimdi nereden çıktı?’

NURCAN GÖKDEMİR / [email protected]
@nurcangokdemir

Hükümet, devletin tüm ödeme ve tahsilat işlemlerini tek elden yapmak, nakit yönetiminin etkinliğini artırmak iddiasıyla kaldırdığı “Tek Hazine Hesabı”nın kapsamını genişletiyor. AKP’nin 2007’de kaldırdığı bu uygulamaya şimdi geri dönmesini dikkat çekici bulan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, 40 milyar lira dolayında bir nakit rezervinin toplanacağı hesapla ilgili yanıtlanması gereken sorular bulunduğunu bildirdi.

Eski Hazine Müsteşarı CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, hükümetin özel bütçeli kuruluşlar, düzenleyici ve denetleyici kuruluşlar, SGK, İŞKUR, özelleştirme, tanıtma fonu gibi bütçe dışı fonların toplanacağı “Tek Hazine Hesabı” uygulamasını BirGün’e değerlendirdi.

Tek Hazine Hesabı’nda toplanacak fonun büyüklüğüne dikkati çeken Öztrak, “Özel ya da kamu bankalarında nemalandırma işin doğasında ancak mesele saydamlık, saydamlık olmazsa şaibe doğar. Özel fon uygulamaları, örtülü ödenek meselesi ortada, mesele nakit yönetiminde değil, harcamalarda hesap verilebilirliği hakim kılmakta” dedi.

‘Finansman sıkıntısı var’

Özellikle son dönemde bütçe uygulamalarında iki konunun dikkati çektiğini belirten Öztrak şunları söyledi:

“Nakit açıkları ile bütçe açığı arasındaki fark giderek büyüyor, bundan nakit yönetimi ile ilgili bir sorun var öyle anlaşılıyor. İkinci önemli nokta Hazine ilginç bir şekilde bütçe açığının çok üstünde borçlanıyor. Ocak ayı açık 1.5 milyar, hükümet 11.2 milyar borçlandı. Tek Hazine Hesabı ile borçlanma maliyetlerini düşüreceklerini söylüyorlar.


Bu uygulama faydalı mıdır diye baktığınızda, evet faydalıdır. Ancak şu soru da yanıt bekliyor; ‘Bu uygulama daha önce vardı, niye kaldırdınız, şimdi niye geri dönüyorsunuz ve niye olandan daha geniş bir yapıyı hedefliyorsunuz?’ Demek ki bir sıkıntı, bir ihtiyaç var bunun ne olduğunu bakanların açıklaması gerekir.

Türkiye için finansman bulmak giderek zorlaşıyor. Hem dünyada yaşananlar hem de özellikle hukukun üstünlüğü ilkesinden vazgeçmesi nedeniyle Türkiye’de yaşananlar finansman kirizinin en önemli nedenlerinden biri. Dolayısıyla bir sürü önlem alıyorlar. Ancak yapılması gereken süratle hukukun üstünlüğünün koşullarını, demokrasinin standartlarını yükselten bir rejime geri dönmektir.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,013BeğenilerBeğen
54,865TakipçiTakip Et
1,080,410TakipçiTakip Et
7,415AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL