’40. yıl çağrısı karanlığa karşı birliktelik çağrısıdır’

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden BirGün gazetesi yazarı Oğuzhan Müftüoğlu bugün saat 17.00’de ODTÜ Vişnelik Çim Amfi’de düzenlenecek olan ‘kırkıncı yıl buluşması’ çağrısını BirGün’e değerlendirdi.

Bu çağrıyı gelecek çağrısı olarak gördüğünü söyleyen Müftüoğlu şunları söyledi: “Ben bugün yapılacak 40. Yıl etkinliğini sadece geçmişte yol arkadaşlığı yapmış olan dostlarımızın bir araya gelmesi olarak değerlendirmiyorum. Bu çağrıyı aynı zamanda bir gelecek çağrısı olarak düşünüyorum.” Müftüoğlu, geniş birlikteliklerin bu dönemde bir ihtiyaç olduğunun altını çizerek “Bugün ülkemiz karanlık bir dönemden geçiyor. Türkiye’nin çok büyük sorunları var, bölgemizde önemli gelişmeler oluyor. Yaptığımız davet bu karanlık tabloya karşı geniş bir birlikteliğe çağrıdır da aynı zamanda. Önümüzdeki dönem için buna çok ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

40-yil-cagrisi-karanliga-karsi-birliktelik-cagrisidir-296620-1.
Oğuzhan Müftüoğlu

ÖDP: Bütün YOL arkadaşlarımıza çağrımızdır
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), bir açıklama yayımlayarak ‘kırkıncı yıl buluşması’na çağrıda bulundu. Açıklamada ‘Bundan tam kırk yıl önce yeni bir devrimci siyaset anlayışının yol gösterdiği, bu ülkenin üniversitelerinde, gecekondu mahallelerinde, fabrikalarında, Anadolu kentlerinin sokaklarında, köylerinde boy veren… Uzun devrimci yol arkadaşlığımızın 40.yılında hep birlikte olmak istiyoruz’ ifadeleri kullanıldı. ÖDP’den yapılan açıklamada “Köklerini insanlığın özgürlük kavgasından alan; altmışlardan yetmişlere gelen genç ölümlerin ellerinde çoğalan bir mücadelenin 40. yılındayız. Bundan tam kırk yıl önce yeni bir devrimci siyaset anlayışının yol gösterdiği, bu ülkenin üniversitelerinde, gecekondu mahallelerinde, fabrikalarında, Anadolu kentlerinin sokaklarında, köylerinde boy veren…Uzun devrimci yol arkadaşlığımızın 40.yılında hep birlikte olmak istiyoruz.0

Yeniçeltek’ten, Fatsa’ya ; ODTÜ-ÖTK’dan DEV-GENÇ’e uzanan; devrimci öğretmenlerden devrimci mühendis-mimarlara toplumun her alanında gelişen; grevlerde öğrenci direnişlerinde; çevre hareketlerinde, kadın mücadelelerinde yankılanan devrimci bir yol arkadaşlığı için, dağlara taşlara çizilmiş bir yumruklu yıldızın yolunda, bu yolda yitirdiğimiz bütün yol arkadaşlarımızın anısı için buluşuyoruz.


1 Dakika karanlık eylemlerinden Cumartesi annelerine, Cerattepe direnişinden Gezi’ye, bir yumruk gibi birleştiğimiz Hayır kavgasında buluştuğumuz gibi… Bütün yol arkadaşlarımızı buluşmaya çağırıyoruz” denildi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,158BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,365TakipçiTakip Et
7,986AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL