Çeşme’de kalker ocağına 4’üncü iptal

Çeşme’de taşocağı için 4’üncüsü verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edildi. Kararın uygulanmasını isteyen yurttaşlar maske takıp eylem yaptı

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Germiyan Mahallesi’ndeki kalker ocağı ve kırma eleme tesisi projesine 4’üncü kez verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edildi. İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi’nin kararının ardından tesisin karşı yamacında bir araya gelen Germiyan Mahallesi’nin sakinleri, yargı kararlarının uygulanmasını istedi. Tozdan ve çevre kirliliğinden sağlıklarını yitirdiklerini belirten mahalleli, beyaz maske takarak, hem yetkilileri hem de tesis sahibini protesto etti.

KEŞFE GEREK DUYULMADI

Avukat Şehrazat Mercan, mahkemenin bilirkişi keşfine dahi gerek görmeden karar verdiğinin altını çizerek, üç kez ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilen ocak için açtıkları davaları kazandıklarını, buna rağmen 4’üncü kez aynı kararın verildiğini söyledi. Avukat Mercan,“Yetkililerin bu kararı uygulanmasını istiyoruz. Uygulamadıkları takdirde, yeni bir ÇED vererek, mahkeme kararlarının arkasından dolaşıp önüne geçerlerse görevi kötüye kullanma suçundan kendilerini şikayet edeceğiz” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Mahalle sakinlerinin taşocaklarına karşı yıllardır verdikleri bir mücadele var. Yarımada, maalesef çevre katliamı ile karşı karşıya. İzmir’in cennet köşesine kıymayın. Çevre katliamına karşı daha duyarlı olunmasını istiyorum. Mahkeme kararlarının bir an önce uygulanmalı” diye konuştu.

DOĞALLIK KAYBOLDU

Mahalle sakinlerinden Cengiz Topel Kaya ise “Biz sürekli uğraşıyoruz. Davalar sonucu kapattırıyoruz; ama açıyorlar. Ne yapacağımızı biz de şaşırmış durumdayız” derken, Şefika Kaya ise şöyle konuştu: “Biz incir yetiştiriyoruz. İncir kabuğu ile yenen bir şey ama şimdi bu şekilde yemek mümkün değil. Köylerdeki doğallık da kayboldu.”

BİZİ TAKİP EDİN

358,979BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,170TakipçiTakip Et
7,394AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL