Anasayfa EĞİTİM 5 bin akademisyenden üniversiteleri bölen tasarıya tepki: Üniversiteler bölünerek değil birleşerek güçlenir

5 bin akademisyenden üniversiteleri bölen tasarıya tepki: Üniversiteler bölünerek değil birleşerek güçlenir

BURAK ABATAY @abatayburak

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Üniversitenin bölünmesine ilişkin yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ediyor. Tasarıya ilişkin tepkiler de büyüyor. Çeşitli üniversitelerde öğrencilerin eylemleri sürerken 5 bin akademisyen tasarıya karşı imza attı.

23 Nisan’da imzaya açılan metne aralarında Rektörlük, Dekanlık, Ana Dal başkanlığı görevi yapmış ve yapmakta olan beş bini aşkın Profesör, Doçent, Uzman Dr., Tıp öğrencisi tarafından imza atıldı.


Türkiye üniversiteleri bölünerek değil birleşerek güçlenecek başlıklı imza metninde şu ifadeler kullanıldı: “İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere, Türkiye’nin bilim ve eğitim üretiminde büyük görevleri kıt kaynaklarına rağmen başarıyla gerçekleştiren üniversitelerimizi bölerek zayıflatan yasa tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilmiştir.

Tasarı, üniversitelerimizin meşru kurullarının bilgisi ve katkısı olmadan; akademik, mali ve idari hiçbir bilimsel gerekçeye dayanmadan, anlamakta güçlük çektiğimiz bir gayretle yürürlüğe konulmak istenmektedir.

Sağlıktan eğitime, sanayiden ticarete, üretimi sürdüren ve geliştiren nitelikli işgücünün neredeyse tümünü, Türkiye’nin büyük ölçekli ve yılların birikimini kurumsallaştıran üniversitelerinin mezun ve mensupları oluşturmaktadır.

Öğretim üyesi ve altyapı kaynaklarındaki yetersizlik, küçük ölçekli üniversiteleri, bilimsel üretim bir yana, eğitim görevini bile sürdüremez durumlara itmiştir.

Türkiye’nin ihtiyacı olan bilim ve eğitim üretimini sürdürmek ve geliştirmek, öğretim üyesi birikimi başta olmak üzere, kaynakları birleştirerek etkin ve verimli kullanımın önünü açmak, üniversitelerimizi bölmeyi değil, birleştirmeyi gerektirmektedir.

Kuruluş yıldönümünde yasama organımız TBMM’den talebimiz, Tasarı’yı, üniversitelerimizin ve bilimsel araştırma kurumlarımızın hukuki ve meşru katkıları alınmak üzere, komisyona geri göndermesi ve tekrar değerlendirilmesi için yetkilerini kullanmasıdır.

Bilimin kılavuzluğunda ilerleyerek, eğitime ve üretime dayanan güçlü Türkiye’yi inşa edebileceğimize güvenimiz tamdır.”

Rektör yardımcısı istifa etti
İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mert Savrun’un istifa ettiği bildirildi.
Savrun, bölünmeye tepkinin en güçlü olduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisiydi.

***

‘Meclis’ten geçse de üniversiteden geçmeyecek’

5-bin-akademisyenden-universiteleri-bolen-tasariya-tepki-universiteler-bolunerek-degil-birleserek-guclenir-456773-1.

ZEYNEP KURAY

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, dünyada en seçkin 500 üniversiteden biri olan İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) AKP eliyle bölünmesine karşı ayakta. İÜ ‘ye bağlı fakültelerin bölünmesine ilişkin yasa tasarısının iptal edilmesi için üç gündür Beyazıt kampüsü önünde nöbet tutan öğrenciler, iktidara, “ Üniversiteme dokunma” diye seslendi. Öğrenciler, AKP’nin Meclise sunduğu ve üniversiteleri bölecek tasarının TBMM komisyonunda görüşüldüğü saatlerde, Beyazıt kampüsü ana kapısında nöbet eylemi düzenledi. Yüzlerce öğrencinin akın ettiği eylemde, “ Meclisten geçse de üniversiteden geçmeyecek” diye haykırıldı.

İü sahipsiz değil
Kampüsün ana kapısı önünde saatlerce oturma eylemi yapan öğrenciler adına İletişim Fakültesi öğrencisi Berkay Çolak söz aldı. Öğrencilere sorulmadan yasa tasarısının hazırlandığında dikkat çekerek sözlerine başlayan Çolak, “İstanbul Üniversitesi öğrencileri üniversitesine sahip çıkacak. ODTÜ’deki bahar şenliklerini engelleyenler bizim üniversitelerimizi bölmeye çalışanlardır. Rektörlükten bir açıklama bekliyoruz” dedi. İ.Ü. Orman Fakültesi öğrenciler adına yapılan açıklamada ise, bir çınarın köklerinden koparılması gibi fakültelerinin üniversiteden ayrılmasını kabul edilmeyeceği kaydedildi.

‘Tarihsel bir hata’
Öğrencilerin en büyük desteği öğretim üyeleri verdiği eylemde, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekanı Hülya Çalışkan açıklama yaptı. İÜ’nün tüm fakülteleri, öğretim üyeleri, öğrencileri ve mezunlarıyla bir bütün olduğunu hatırlatan Çalışkan, “Temeli 1453’e dayanan bu köklü kurumun önemli bir parçası olan Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nin İÜ’den koparılması tarihsel bir hata olacaktır. İÜ’yü de kapsayan, üniversitelerin bölünmesi yönündeki kanun tasarısı geri çekilerek iptal edilmelidir” diye konuştu.

***

Gazi’de de öğrenciler ayakta

5-bin-akademisyenden-universiteleri-bolen-tasariya-tepki-universiteler-bolunerek-degil-birleserek-guclenir-456774-1.

BirGün ANKARA

Gazi Üniversitesi’nde de öğrenci ve öğretim üyeleri, üniversitelerinin bölünmesine tepki gösterdi. Üniversitelerinin dokuz fakültesinin yeni açılacak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne dahil edilecek olmasının “kabul edilemez” olduğunu söyleyen Gazililer, “Gazi bizimdir bizim kalacak” sloganları attı. Çok sayıda öğrencinin yanı sıra öğretim üyelerinin de katıldığı eylem üniversitenin rektörlük binasının önünde düzenlendi.

Eylemde konuşan Prof. Dr. İhsan Erdoğan, Gazi Üniversitesi’nin temellerinin 1926’da kurulduğuna dikkati çekerek, “Şimdi ne yazık ki bu kurum bölünerek küçültülmeye çalışılıyor” ifadesini kullandı. Gazi Üniversitesi’nin, Türkiye’nin bütün yüksek öğretim kurumlarına hizmet eden bir kurum olduğunu dile getiren Erdoğan, üniversitenin küçültülerek değerlerinin ortadan kaldırılmak istendiğine dikkat çekti. Erdoğan, öğrencilere Gazi Üniversitesi rozeti takarak ömürlerinin sonuna kadar taşıma çağrısında bulundu.

Ülkücüler silah kullandı
Eylemin sürdüğü sırada ise Edebiyat Fakültesi’nde ülkücü bir grubun çıkardığı maç kavgasında silah kullanıldı. Ülkücüler aralarındaki kavgaya müdahale eden güvenlik görevlilerine silah çekerek havaya ateş açtı.

***


Akademide iktidar denetimi

İkisi vakıf olmak üzere 20 yeni üniversitenin kurulmasını öngören ve aralarında İstanbul Üniversitesi ile Gazi Üniversitesi’nin de yer aldığı 13 devlet üniversitesinin bölünmesinin önünü açan tasarı, 24 Haziran seçimleri öncesinde aceleyle AKP’lilerin oyuyla komisyondan geçti. Tasarıda bazı değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikle bölünecek üniversitelerin arasına Anadolu Üniversitesi de eklenerek sayı 13’e yükseldi. Tasarıya vakıf üniversitelerine ayrıcalık niteliğinde bir düzenleme de eklendi. Özel üniversitelerin personelinin maaşlarından kesilen gelir vergisinin özel bir hesaba aktarılarak, üniversite yönetiminin kullanımına sunulması kararlaştırıldı. Bu ayrıcalıktan yararlanmak isteyen vakıf üniversitelerine, toplam öğrenci sayısının en az yüzde 50’sinin tam burslu olması ve herhangi bir adla ücretlendirilmeyen ve toplam öğrenci sayısının en az yüzde 50’sinin tezli yüksek lisans ve doktora programlarındaki öğrencilerden oluşması şartı koşuldu. Bu paranın kullanımının ve denetiminin Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu tarafından oluşturulacak usul ve esaslar ile sağlanacağı bildirildi. Mustafa Mert Bildircin

- Reklam -

SON HABERLER

Aç kalan tilkiyi elleriyle besledi

Bayburt'ta, doğal yaşam alanları karla kaplanan ve yiyecek bulmakta zorlanan tilki, indiği...

Malatya’da 4,5 büyüklüğünde deprem

Malatya Arguvan’da 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

AB, anlaşmasız Brexit hazırlıklarını tamamladı

Avrupa Birliği (AB), 12 Nisan'da anlaşmasız Brexit'e yönelik ulaşım, finans, eğitim, sosyal...

Belediye-İş’ten Tunç Soyer’e destek

Belediye-İş Sendikası İzmir Şubeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’e desteğini...

Rus basını: Rusya, Venezuela’ya 100’den fazla asker gönderdi

Rusya'nın, askeri nakliye uçağı ile Venezuela'ya 100'den fazla asker ve 35 ton...

Doku Sanat Galerisi’nde “Yüzleşme”

Perincan Yalnızcık’ın 17’nci sergisi “Yüzleşme”, 11 Nisan itibariyle Doku Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle...

Ayşenur Arslan gözaltına alınma sürecini anlattı

Gazetemizin yazarı Ayşenur Arslan, Halk TV'de hazırladığı Medya Mahallesi programında Eskişehir'de gözaltına...

İmamoğlu’ndan Hürriyet’e: Haddinizi bilin

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan...

Marmaray’da yolcular isyan etti

Seçim nedeniyle yenileme çalışmaları hızlıca bitirilen ve 2. etabının 12 Mart'ta açıldığı...

Hubble Teleskobu, Messier 49 Galaksisi’ni fotoğrafladı

Hubble Uzay Teleskobu, dünyadan 56 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 49 Galaksisi'ni görüntüledi.