5 Erkek çocuğa tacizden tutuklu tarikat şeyhine bir şikayet daha
04.08.2018 08:49 GÜNCEL

Konya’da, 5 erkek müridine ‘cinsel istismarda’ bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan tarikat şeyhi S.I. (65), hakkında bir müridi polise başvurup şikâyette bulundu. İsmi açıklanmayan 20 yaşlarındaki genç, S.I.’nın kendisini sürekli dudaklarından öperek tacizde bulunduğunu ileri sürdü.

Tutuklu yargılanan S.I. hakkında ‘cinsel istismar’ haberlerinin basında yer alması üzerine 20 yaşlarında bir erkek müridinin de polise başvurup, S.I.’nın kendisini sürekli dudaklarından öperek tacizde bulunduğu iddiasıyla şikayette bulunduğu belirtildi.

Başbakanlık İletişim Merkezi’ne 2018 yılı başlarında şikayette bulunan bir kişi, sohbetlerine katıldığı tarikatın kendisini ‘Halife’ olarak tanıtan şeyhinin erkek müritlerine cinsel istismarda bulunduğunu ileri sürmüştü. Bunun üzerine başlatılan soruşturma kapsamında S.I., 2008 ve 2017 yılları arasında 17 ve 22 yaşları arasındaki 5 erkek müridine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. Müritlerini kandırıp cinsel istismarda bulunduğu ileri sürülen S.I., 70 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaya başlamıştı. Bazı mağdurlara birden fazla cinsel istismar olması nedeniyle bu cezanın da suç oranına göre artırılması talep edilmişti. S.I., 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada suçlamaları kabul etmemişti.