Anasayfa ÖZEL 5 imam hatip kapatıldı

5 imam hatip kapatıldı

İmam hatiplerin açılma sürecindeki plansızlık bir kez daha gözler önüne serildi. Batman, Bursa, Kocaeli ve Şanlıurfa’daki beş imam hatip ortaokulunun, “Öğrenci yok” gerekçesiyle kapatıldığı ortaya çıktı

MEB’in büyük bütçe ayırarak açtığı imam hatiplerdeki plansızlık, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün yazısıyla bir kez daha gözler önüne serildi. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Abdülhalik Baş imzasıyla Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen yazıda Batman, Bursa, Kocaeli ve Şanlıurfa’daki bazı imam hatip ortaokullarının kapatılması teklif edildi. İncelemeye alınan, Batman Mehmet Şimşek İmam Hatip Ortaokulu’nun, Bursa Osmangazi Bisaş İmam Hatip Ortaokulu’nun, Kocaeli Gölcük İhsaniye İmam Hatip Ortaokulu’nun, Kocaeli Gölcük Kuruçeşme İmam Hatip Ortaokulu’nun ve Şanlıurfa Karaköprü Kırkpınar İmam Hatip Ortaokulu’nun kapatma şartlarını taşıdığı anlaşıldı.

ÖĞRENCİ YOK

Beş okulun kapatma teklifinde, okulların kapatılması talebinin gerekçeleri de belirtildi. Buna göre, beş imam hatip ortaokulunun kapatılması istemine, “Öğrenci azlığı, okula kayıtlı öğrencilerin başka bir okula nakli, kayıtlı öğrenci bulunmaması” gibi gerekçeler sunuldu. Beş okula ilişkin yapılan değerlendirme, MEB’in bu okulları açarken plansız hareket ettiğini ortaya koydu.

MEB’in okullaşma politikasındaki plansızlık, yeni inşa edilecek imam hatip liselerini akıllara getirdi. Eğitim uzmanları, Cumhurbaşkanlığı’nın, “2019 Yılı Yatırım Programı”na göre açılacak ve 460 milyon TL’ye mal olacak 162 yeni imam hatip lisesini anımsatarak, “Bu liselerde kim okuyacak?” diye sordu.

***

AKP DÖNEMİNDE 10 KAT ARTTI

AKP iktidarları döneminde dini eğitime ayrılan pay her geçen yıl katlanarak arttı. İmam hatip ortaokullarının sayısı AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bugüne 10 kat arttı. 2002 yılında 450 olan imam hatip ortaokulu sayısı 4 bine fırladı. Benzer bir artış imam hatip liselerinde de yaşandı. Resmi verilere göre, 2002-2003 eğitim öğretim yılında 450 olan imam hatip lisesi sayısı 2016-2017 eğitim öğretim yılında bin 452’ye ulaştı.

DAYATMA SÜRÜYOR

Öğrencilerin birinci tercihinin Anadolu liseleri, fen liseleri, güzel sanatlar ve spor bilimler liseleri olduğunu ifade eden Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Öğrencime Dokunma’ kampanyamızda Türkiye geneline dair tabloyu kamuoyu ile paylaşmıştık. MEB, buna rağmen okullaşma politikasını imam hatipleştirme ve sermayenin ihtiyaçlarını esas alarak meslek liselileştirme üzerine kurdu” dedi. LGS sonuçlarının da öğrencilerin okul tercihini ortaya koyduğunu belirten Aydoğan, fen ve Anadolu liselerinin kontenjanlarının tamamının dolduğunu anımsattı. Aydoğan, iktidarın zorunlu imam hatipleştirme politikasının sürdüğünü vurguladı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bahçeli’nin hedefinde yine HDP ve İYİ Parti var

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karaman'da konuştu.

Antalya’da 40 derece sıcakta bir araç kendiliğinden alev aldı

Antalya'da yayladan gelen bir araç, 40 dereceyi aşan sıcakta park halindeyken kendiliğinden...

İngiltere Maliye Bakanı Hammond, istifa planını açıkladı

İngiltere Maliye Bakanı Hammond, katıldığı canlı yayında eski Dışişleri Bakanı Johnson'ın başbakan...

Meteorolojiden sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 8 il için sağanak uyarısı yaptı. Samsun'un doğusu, Tokat,...

Çukurova Belediye Başkanı, “Kadın Dostu Kent Taahhütnamesi”ni imzaladı

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Kadın Dostu Kent Taahhütnamesi”ni imzaladı.

Manazan Mağaraları büyülüyor

Karaman'da yüksek kaya kütlesi içine oyulmuş 14 asırlık, 5 katlı yerleşim yeri olan Manazan Mağaraları...

Küçükçiftlik Park’ta metal fırtınası: Manowar

İstanbul, dün akşam metal müzik tarihinin en büyük gruplarından Manowar'ı The Final Battle...

Yavuz Oğhan’dan hakkındaki iddialara yanıt

Gazeteci Yavuz Oğhan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları söyleşinin ardından RS...

31. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı tamamlandı

Türkiye ve İstanbul'un tanıtımına 31 yıldır önemli katkı sunan ve ‘Dünyanın En...

İBB’ye 3 yeni uzman atandı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim sürecinde söz ...

Sonraki haber