5G ilk iki yılında 1.5 milyar kullanıcıyı hedefliyor
28.11.2018 12:46 TEKNOLOJİ
2024 yılı sonuna kadar 5G'nin geliştirilmiş mobil geniş bant için dünya nüfusunun yüzde 40'ından fazlasını kapsaması ve 1,5 milyar aboneye ulaşması bekleniyor.

Ericsson’un yeni Mobilite Raporu’na göre 5G, küresel ölçekte piyasaya çıkmış en hızlı yayılıma sahip hücresel teknoloji ürünü olacak.

5G uygulamasına geçilmesinde etkili olan ana unsurlar arasında artan ağ kapasitesi, gigabit başına daha düşük maliyet ve yeni kullanım alanları yer alıyor.

  • 2024 sonunda dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasının 5G kapsama alanında olacağı tahmin ediliyor
  • Nesnelerin İnterneti (IOT) bağlantılarının altı yıl içinde 4 milyarı aşması bekleniyor
  • Mobil veri trafiği, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %79 artış gösterdi

Kuzey Amerika ve Kuzey Doğu Asya’nın 5G kullanımına öncülük etmeleri bekleniyor

2024 sonuna kadar Kuzey Amerika’daki mobil aboneliklerin yüzde 55 oranında 5G aboneliklerinden oluşacağı öngörülüyor. Kuzey Doğu Asya’da ise bu oranın yüzde 43’ten fazla olacağı tahmin ediliyor. Batı Avrupa’da ise 5G aboneliklerinin 2024 sonuna kadar bölgedeki mobil aboneliklerin yüzde 30’unu oluşturması bekleniyor.

Dar Bant Nesnelerin Interneti (NB-IoT) ve Cat-M1 teknolojilerinin kullanımı, hücresel nesnelerin interneti (cellular IoT) bağlantılarının sayısında dünya çapında artışı beraberinde getiriyor. 2024 için öngörülen 4,1 milyar hücresel IoT bağlantısından 2,7 milyarının Kuzey Doğu Asya’da olması bekleniyor. Bu rakam, bölgedeki hücresel IoT piyasasının hem büyüklüğünü hem de gidişatını yansıtıyor.

Geniş bir yelpazeye yayılan kullanım senaryolarındaki çeşitli ve değişken gereklilikler, servis sağlayıcıları kendi marketlerinde hem NB-IoT’yi hem de Cat-M1’i kullanıma sunmaya yöneltiyor. (TeknoSafari - Uğur Özdağlı)