Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI 6 ayda 119 fabrika cayır cayır yandı

6 ayda 119 fabrika cayır cayır yandı

SEVGİM DENİZALTI

Türkiye’de fabrika ve endüstriyel tesis yangınlarının ardı arkası kesilmiyor. Son olarak dün İstanbul’da bir deri imalathanesinde ve Kocaeli’nde bir atık sanayi tesisinde yangın çıktı. Kimya Mühendisleri Odası (KMO) İstanbul Şubesi’nden aldığımız bilgilere göre, bu yılın yalnızca ilk altı ayında en az 119 endüstriyel yangın/patlama vakası yaşandı. Bu yangın ve patlamalarda en az 5 işçi yaşamını yitirirken, en az 103 işçi yaralandı.


Fabrika 3 sene önce de yanmış
İstanbul Zeytinburnu’ndaki Davutpaşa Demirelli 2. Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren 4 katlı bir deri imalathanesinin en üst katında dün öğlen saatlerinde yangın meydana geldi. İşçiler binadan tahliye edilirken, ekipler yangını bir saatlik bir çalışmayla kontrol altına aldı.

Binada işçi olarak çalışan ve yangının başladığı sırada mesaide olan Mesut Demir, “Şartelleri kapattık ve binayı boşalttık komple. Mahsur kalan ve yaralı kimse yok, nasıl yandığını bilmiyoruz. Bu deri fabrikasının ikinci yanışı. 3 sene önce de yanmıştı” dedi.

Davutpaşa’da haziran ayında da 5 katlı bir iplik fabrikasında büyük bir yangın çıkmış, yangın güçlükle söndürülebilmişti.

İşçiler dumandan etkilendi
Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan bir atık bertaraf ve geri dönüşüm fabrikasında da, açık alandaki plastik malzemelerin tutuşması sonucu dün sabah yangın çıktı. Malzemelerin yandığını gören işçiler, önce alevlere kendileri müdahale etti, ancak yangının büyümesi üzerine itfaiye çağırıldı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, dumandan etkilenen bazı işçilere ayran dağıtıldı. İşçiler, güvenlik amacıyla işyerinin dışına çıkarıldı.

Bir yıl içinde yüzde 52’lik artış
Hemen her gün ülkenin dört bir yanında yaşanan fabrika/endüstriyel tesis yangınları, bir kez daha “Bu yangınlar neden önlen(e)miyor?” sorusunu akıllara getirdi. KMO İstanbul Şube Başkanı Selin Top, bu yılın ilk altı ayında, kimya ile ilişkili sektörlerde en az 119 endüstriyel patlama ve yangın tespit ettiklerini belirtti. Mobilya, kâğıt ve ağaç sektöründe yaşanan yangınlar ise bu sayıya dahil değil.

6-ayda-119-fabrika-cayir-cayir-yandi-497919-1.
Selin Top

2017 yılında basın araştırmasıyla en az 182 yangın ve patlama tespit ettiklerini aktaran Top, “Bu yangın ve patlamalar nedeni ile geçen yıl en az 20 işçi hayatını kaybetti, en az 308 işçi de yaralandı. 2018’e geldiğimizde de yakın zamanda yayımlayacağımız 6 aylık raporumuz için basın taraması gerçekleştirdiğimizde, geçen yılın ilk altı ayına göre yaklaşık yüzde 52 oranında daha fazla vaka olduğunu gördük” dedi.


Tümü önlenebilir
Bu yangın ve patlamaların hepsinin önlenebilir olduğuna vurgu yapan Top, şunları kaydetti: “Ne yazık ki işçi sağlığı ve iş güvenliği kültürü oturmadığından ve oturması da sermaye tarafından çok tercih edilmediğinden ne iş cinayetleri önlenebiliyor ne de endüstriyel yangınlar ve patlamalar. Hemen her hafta yangın ve patlama haberleri alıyoruz ki bunların hepsi önlenebilir. Akıldan, bilimden, emekten yana politikalar ve önlemlerle tüm bu kazaların önüne geçmek mümkün.”

***

Kazaları araştırma kurumu kurulmalı
KMO İstanbul Şube Başkanı Selin Top, endüstriyel patlama ve yangınlara karşı acilen alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

»Tüm kimya tesislerinde patlamadan korunma dökümanları hazırlanmalı, risk analizleri gerçekleştirilmeli ve gerekli aksiyonlar alınmalı.

»Büyük ve küçük ölçekli endüstriyel kazalar merkezi bir sistem ile takip edilmeli ve şeffaf olarak paylaşılmalı.
»Kimyasal kazaları araştırma kurumu kurulmalı.

»Bir risk haritası çıkarılmalı. İl ve bölge bazında tehlikeli kimyasal maddeler envanteri tutulmalı, ruhsatlandırma süreçlerine kamu yararını gözeten KMO da dahil edilmeli.

»Risklerin yönetilebilmesi için kimya tesisleri, sağlıklı bir şekilde yer seçimi ve riskleri belirlenmiş, denetimi gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgelerine taşınmalı. Bu OSB’lerde atık yönetimi, kimyasalların yönetimi, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda çalışmalar yapılmalı.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,398AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Milli yelkenci Okyanus Arıkan dünya üçüncüsü oldu

Milli yelkenci Okyanus Arıkan, Antigua ve Barbuda'da düzenlenen 2019 Optimist Dünya Yelken...

Tecavüzcü profesör hakkında 27 yıl hapis talebi

Ankara'da, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye (23) tecavüz ettiği suçlamasıyla...

Patlayıcı ile katledilen 2 çocuğun cenazeleri toprağa verildi

Dersim'in Ovacık ilçesindeki Bilgeç Köyü yakınlarında araziye önceden yerleştirildiği düşünülen patlayıcının infilak...

Bakanlık’tan kahve makinesine toplatma kararı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Big Coffee marka elektrikli kahve makinelerinin, "Can ve mal...

Netflix, ’13 Reasons Why’ dizisinden intihar sahnesini kaldırdı

Netflix, ’13 Reasons Why’ adlı diziden, ergen çağdaki bir kız çocuğunun intihar ettiği sahneyi...

TÜSİAD patronları ABD’ye gidiyor

Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti, ABD'ye gideceğini açıkladı.

İran zenginleştirilmiş uranyum seviyesini açıkladı

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran devlet medyasında yer alan...

Motoruna yuva yapan kuşlar için TIR’ını 45 gün çalıştırmadı

Ankara'nın Çubuk ilçesinde kuşların TIR'ının motoruna yuva yaptığını gören Bahattin Gürses, 6...

Karlov suikasti davası: Sanıklar savunma yaptı, duruşma ertelendi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin Fethullah Gülen'in de aralarında bulunduğu...

Siverek’teki katliam: Eski AKP’li vekil İzol’un oğlu da tutuklandı

Urfa’nın Siverek ilçesinde 6 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı silahlı kavgayla...

Sonraki haber