Anasayfa YAŞAM 6 kentin nüfusu bir ilçede yaşıyor

6 kentin nüfusu bir ilçede yaşıyor

Son verilere göre Türkiye’nin en kalabalık ve en az nüfusa sahip ilçeleri belirlendi. Buna göre en kalabalık ilçeler sırayla, Çankaya, Keçiören, Şahinbey ve Esenyurt oldu. Artık köyden kente değil, kentten kente göç yaşanıyor

Öncelikle tarım, eğitim, yatırım alanındaki yanlış planlamanın bir sonucu olarak büyükşehirlere göçün öne kesilemiyor. Büyükşehirlerde sağlık, ulaşım ve eğitim hizmetleri, barınma ve iş imkanlarını da zorlayan göçün sonucu olarak Türkiye’de bazı ilçelerin nüfusu 50’den fazla kenti geçti.

KENTLERDE KALABALIK KIRSALDA YALNIZLIK

2018 verilerine göre Ankara’nın Çankaya ilçesi, 920 bin 890’ı bulan nüfusuyla en kalabalık ilçe oldu. Bu özelliğiyle 57 ilin nüfusunu geçti. Bu nüfus aynı zamanda, Bayburt, Tunceli, Ardahan, Artvin, Erzincan, Bilecik illerinin toplamına ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt İstatistikleri’nden Anadolu Ajansı’nın derlediği bilgiye göre, 2007’de 49 milyon 747 bin 859 olan şehir nüfusu, aradan geçen 11 yılın sonunda yüzde 52,1 artarak 75 milyon 666 bin 497’ye ulaştı.

Gümüşhane, geçen yıl nüfusu düşen tek il oldu. Kent nüfusu 2018’de 7 bin 425 kişi azalarak 162 bin 748 olarak kayıtlara geçti.Türkiye’nin nüfusu en düşük ili olan Bayburt’tan daha fazla kişinin yaşadığı ilçe sayısı 254 olarak kayıtlara geçti. Büyükşehir Belediyesi olabilmek için gerekli olan 750 bin ve üzeri nüfusa sahip olan 8, 500 bin ve üzeri nüfusa sahip 22, 250 bin ve üzeri nüfusa sahip 97, 100 bin ve üzeri nüfusa sahip ise 224 ilçe bulunuyor. Konya’nın Bozkır ilçesine bağlı bir beldeyken 1990 yılında ilçe statüsü verilen Yalıhüyük, bin 785 kişiyle Türkiye’nin en küçük ilçesi olarak dikkati çekiyor. Bingöl’ün Yayladere ilçesi 2 bin 139 kişiyle Türkiye’nin nüfusu en düşük ikinci ilçesi olurken, onu 2 bin 272 kişiyle Eskişehir’in Han, 2 bin 300 kişiyle Isparta’nın Yenişarbademli, 2 bin 368 kişiyle Kırklareli’nin Kofçaz ilçesi izliyor.

***

Göç edenler aynı ilçede toplanıyor

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı artık göç alan kentler yerine kent içinde göç alan ilçeler oluştuğunu söyledi. Narlı, bugün köyden kente değil kentten kente bir göçün söz konusu olduğunu belirterek şunları söyledi: İstanbul, Ankara ve Gaziantep gibi kentlerde özellikle sanayi ve ticaret potansiyeli olan ilçelere bir göçün olduğunu görüyoruz. İstanbul ve Gaziantep iş imkanı bulunabilen iller olarak ortaya çıkıyor. Yine nüfusu yüksek olan ilçelerde Esenyurt ve Bağcılar gibi işçilerin yoğun yaşadığı ve barınma imkanının nispeten ucuz olduğu ilçeleri seçtiğini görüyoruz. Benzer şekilde Suriyelilerin yoğun olduğu Gaziantep’in ilçeleri için de durum aynı. Fabrika, atölyeler ve iş imkanı var. Kent bölgesinde artık göç alan ilçeler oluştu.

***

En hızlı büyüyen iller

Nüfusu en hızlı artan iller şöyle sıralandı:

Çankırı Binde 150,8

Tunceli Binde 66,8

Sinop Binde 57,6

Rize Binde 51

Artvin Binde 46,3

Kilis Binde 44,6

Yalova Binde 43

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,171AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Merkez Bankası’ndan ‘zorunlu karşılık’ kararı

Merkez Bankası, zorunlu karşılıklara ilişkin değişikliğe gitti.Bankadan...

Sağlık Bakanlığı’ndan kanser aşısı adımı: Küba’dan heyet geliyor

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Küba ile aşı, kanser aşısı ve ilaçları...

Soylu’dan Samsun Valisine 1.6 milyon liralık araç

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla Samsun Valisi Osman Kaymak’a piyasa değeri 1...

Tüketici örgütlerinden kredi kartı aidatına düzenleme talebi

Yıllık milyarlarca liralık kredi kartı aidatlarının yurttaşları mağdur ettiğini savunan tüketici örgütü...

AP seçimlerinde aşırı sağ ve Yeşiller güç kazandı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, aşırı sağcı partiler ve Yeşillerin...

Trump’tan geri adım: İran’da rejim değişikliği aramıyoruz

ABD Körfez'e savaş mühimmatları yığarak gerilimi tırmandırırken Donald Trump'tan da "uzlaşma" mesajı...

Gezegeni yok etmeden nasıl yaşarız?

ANA PAULA AGUIAR / ODIRILWE SELOMANE/ PERNILLA MALMER

Çipras’tan ‘erken seçim’ çağrısı

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, partisi Syriza’nın Avrupa Parlamentosu seçimlerinde muhalefete karşı yenilmesinin...

Bakanlık katliama teşvik ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2 adet kızıl geyiği vurulması için ihaleyle satışa...

Theresa May’den geriye kalanlar

Tallha AbdulrazaqPartisi ve İngiliz halkı yıllardır istemesine...

Sonraki haber