-Reklam-
Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI 7 bin mezun var meslek tanımı yok

7 bin mezun var meslek tanımı yok

Dilara Şimşek

İlk kez 2009 yılında açılan Evde Hasta Bakımı Bölümü’nden mezun 7 bin genç, yıllardır atanmayı bekliyor. Evde hasta bakım teknikerleri, “Meslek tanımımız yok, bu yüzden iş bulamıyoruz” diyor.


Türkiye’de yaklaşık 700 bin evde bakım hastası bulunuyor. Yaşlı veya yatağa bağımlı hastaların bakımının evde yapılması ve hastanede yatış sürelerinin azaltılması amacıyla ‘evde sağlık hizmetleri’ son yıllarda ön plana çıktı. Dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın başlatmış olduğu Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında 2009 yılında açılan Evde Hasta Bakımı Bölümü, ilk mezunlarını 2011’de verdi. Yine Bakanlıkça hazırlanan ve 22 Mayıs 2014’te yürürlüğe giren yönetmelikle bu bölüm, Sağlık Meslekleri arasında sayılmayarak diğer meslekler arasına dâhil edildi.

Bugün 14 devlet üniversitesi ve 2 vakıf üniversitesinde bulunan bu iki yıllık bölümden mezun 7 bin evde hasta bakım teknikeri bulunuyor. Bu mezunların neredeyse tümü 7 senedir atanmayı bekliyor.

27 Şubat 2015’te çıkarılan yönetmelikte, “Evde Sağlık Birimlerinde görev yapmakta olan her ekipte en az bir tane Evde Hasta Bakım Teknikeri yer almalıdır” ibaresi yer alıyor. Ancak yönetmelik göz ardı ediliyor ve atamalar yapılmıyor.

Üstelik Türkiye’de başkalarının yardım ve bakımına ihtiyacı olan insanların barınabileceği ve gerekli hizmetleri alabileceği bakım ve rehabilitasyon merkezlerinin sayısı çok az. Dolayısıyla bu birimlerde personel ihtiyacı bulunuyor.

‘Meslek tanımı istiyoruz’
BirGün’e konuşan mezunlar, Evde Hasta Bakımı Bölümü için görev/meslek tanımı yapılmadığını, bu durum iyileştirilmediği sürece mağdur olmaya devam edeceklerini belirtiyor. Görev tanımları olmadığı için hastalara tıbbi müdahale yetkilerinin bulunmadığını ve sağlıkçı olarak görülmediklerini ifade eden mezunlar, bu nedenle özel sektörde de iş bulamadıklarını dile getiriyor.

Evde Sağlık ve Bakım Derneği Başkanı Murat Kol, “Meslek tanımımız olmadığı için hasta bakıcı olarak görülüyoruz. Eğitimini aldığımız dersler dikkate alınarak bir meslek tanımı hazırlanmasını istiyoruz. Hastanın tedavi sürecinde içtiği ilacı verebilmemiz, iğnesini yapabilmemiz, kısacası hastanın tedavi sürecinde tıbbi müdahalede bulunabileceğimiz bir meslek tanımına sahip olmak istiyoruz” diyor. Kol, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak ilk alımda en az 500 evde hasta bakım teknikeri ataması yapılması gerektiğini belirtiyor.

‘Tüm çabam boşa gitti’
Atama bekleyen binlerce gençten birisi de 28 yaşındaki Şerife Çetin. 4 senedir atama bekleyen Çetin, görev tanımı eksikliğinden dolayı hiçbir kurumda çalışamadığını söylüyor. Artık kendi ayakları üzerinde durmak istediğini dile getiren Çetin, “Puanım ve sıralamam çok iyiydi, kesin atanacağım gözüyle bakıyordum, ama hüsranla karşılaştım. Zorluklarla okuduk, tüm emeklerimiz ve çabamız boşa gitti. Çok değerli bir bölüm okuduk ve buna sahip çıkıp herkese ulaşmak istiyoruz” diye konuşuyor.


- Reklam -

SON HABERLER

Soma protestosuna polis saldırısı: Gözaltılar var

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği üyeleri, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş....

Kadınlar sokakta: İstismara sessiz kalmıyoruz

Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılması üzerine başta olayın...

İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını durdurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama...

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları yeniden cezaevine girdi!

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkum edilen ve mahkumiyet...

Hapse girmek için gün sayanın tuhaf düşünceleri

Nereden başlayalım? Hiç kuşkusuz günün günlerin olayı, nihayet seçilmiş olan kişiye...

Garanti Bankası’nın ismi değişiyor

Garanti, BBVA Grubu'nun yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasından...

CHP: Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin ekonomik krizini yaşıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Dağıtılan kurumsal yapı yeniden...

AKP, İBB meclisinde reddettiği uyuşturucu komisyonu için teklif verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde dün yapılan oturumda CHP'nin 'uyuşturucu komisyonu kurulsun' teklifini...

Aleyna Can davasında tutuklu sanığa tahliye!

Kartal'da 17 yaşındaki Aleyna Can'ın başından vurularak öldürülmesine ilişkin iki kişinin tutuklu,...

PFDK’den 4 Süper Lig kulübüne ceza

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Spor Toto Süper...

Sonraki haber