Anasayfa GÜNCEL "70 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı, nereye gitti bu para?"

“70 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı, nereye gitti bu para?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bergama’nın ardından Aliağa ilçesinde, Demokrasi Meydanı’ndaki mitingde halka seslendi.

Kılıçdaroğlu, “82 milyon vergi ödüyor. Yeni doğan çocuk da vergi ödüyor. Altına bez alırsınız vergi vardır. Musluğu açtığınız andan itibaren 5 çeşit vergi ödersiniz. 17 yıldır vergi ödüyoruz. Bir tek havaya vergi ödemiyoruz. 70 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. Nereye gitti bu para?” dedi.

Kalabalığa “İzmir’in en güzel ilçelerinden birinde yaşıyorsunuz” diye seslenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bu güzel yerde yaşamak dünyanın en güzel işlerinden birisi. Sizin milletvekiliniz olarak sizlere hitap etme onurunu bana verdiğiniz için yürekten teşekkür ediyorum. Baharı, birliği, beraberliği, kardeşliği getireceğiz. Hiç kimseyi kimliğinden, yaşam tarzından ötürü ötekileştirmeyeceğiz. 82 milyonu kucaklayacağız” dedi. 

‘AYRIM YAPMAYACAKSIN, HER YATIRIMIN HESABINI VERECEKSİN’

Belediye başkan adaylarından taleplerinin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Başkanlarımızdan 2 şey istiyorum. Seçildiğin günden itibaren ‘Şu mahalle bana oy vermedi’ diye bir ayrım yapmayacaksın. Özcan başkana da söyledim. Tüm Aliağa’yı kucaklayacaksınız. Sadece mahalle fakir ise oraya daha fazla hizmet götüreceksin. Herkesin yaşam standardı yüksek ve eşit olmalı. İkinci isteğim; seçildiğin andan itibaren halkın parasını harcarken yaptığın her yatırımın hesabını millete vereceksin. Kim gibi? Aziz Kocaoğlu gibi. Yaptığı her harcamanın hesabını millete veriyor” diye konuştu. 

“ASGARİ ÜCRET 2 BİN 200 TL OLMALI”

Daha önce asgari ücret ile ilgili yaptığı açıklamayı tekrarlayan Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 2 bin 200 TL olmalı. Biz bunu söylediğimizde mutfakta böyle bir yangın yoktu, şimdi var. Bizim belediyelerimizde her yerde asgari ücret net 2 bin 200 TL. Özcan başkandan bir talebim daha var. 1 Nisan’dan başlayarak Aliağa Belediyesi’nde asgari ücret 2 bin 20 TL değil, 2 bin 200 TL olacak. Bir başka söz daha istiyorum. Biz kimsenin aşıyla işiyle uğraşmayız. ‘Falan inançtanmış’, ‘A partisiymiş’, ‘B partisiymiş’, işimiz yok. İnsana hizmet asli görevimiz. Koltuğa oturduğun zaman ‘Şunun işine son vereyim, bu işçi yanımda değildi’ demeyeceksin. Hiçbir ayrım yapmayacaksın. Tasada ve kıvançta beraber olmayı hepimiz özledik” dedi.

“BİR TEK HAVAYA VERGİ ÖDEMİYORUZ”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Siyasette zaman zaman kızmalar olur, bunu anlarım; ama siyaset halka hizmet etmenin yoludur. Parti temsilcileri, ‘Ben halka daha iyi hizmet götürürüm’ derler. Siyasetçi devleti yönetirken, devlette liyakat esastır. Bir devlet geleceğini planlamak zorundadır. O planlama içinde herkes görevini yapar. Önümüzdeki 50- 100 yıl sonra ne olacak? Türkiye nasıl kalkınacak? Yıl 2019, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kalkınma planı yok. 82 milyon vergi ödüyor. Yeni doğan çocuk da vergi ödüyor. Altına bez alırsınız vergi vardır. Musluğu açtığınız andan itibaren 5 çeşit vergi ödersiniz. 17 yıldır vergi ödüyoruz. Bir tek havaya vergi ödemiyoruz. 70 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. Nereye gitti bu para? Kuyruklar oluştu. ‘Varlık kuyruğu’ diyorlar. 17 yıldır bu ülkeyi yönetiyor, bu memleketi soğan kuyruğuna soktu. Bir de övünüyor, ‘Efendim sıfır gümrük ile soğanı getirdik, sıfır vergi ile patatesi getireceğiz’. Sonra da çiftçiyi suçluyorsun, ‘Neden pahalı yapıyorsun?’ diye. Çiftçi mazotu, ilacı, elektriği, gübreyi alırken zamlı. Bunları da sıfır gümrükle getirsene. Bunları da sıfır gümrükle getir, ver çiftçiye; bak bakalım çiftçi ucuz mu yapar, pahalı mı yapar üretimi. Bu seçimler Türkiye’de demokrasinin kazandığı seçimler olmak zorunda.” 

“TERK ETTİLER”

Konuşmasında ülkücülere seslendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Milliyetçilik sıradan bir olay değildir. Vatanını ve bayrağını sevmek, 82 milyonda hiçbir ayrım yapmadan, herkesi kucaklamaktır. Çocukların yatağa aç girmediği bir ideal demektir. Tasada ve kıvançta birlikte olmak demektir. Milliyetçilik bir kum tanesi için canını rahatlıkla feda etmektir. Benim anladığım milliyetçilik budur. Atatürk’ün de anladığı budur, bize böyle öğrettiler. Kendisini ülkücü, milliyetçi olarak tanımlayan kardeşlerime sormak isterim. Kendi topraklarında, kendi vatanında, yani Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti topraklarında, Süleyman Şah Türbesi’ni kaçıranlara bugün hangi yüzle kim destek verecek? O türbenin bulunduğu alan bize ait bir alandır, bize ait bir yerdir. Ölümse ölüm, mücadele ise mücadele, kavgaysa kavga. Ben kendi toprağımdan nasıl kaçarım? Terk ettiler. Bu benim ağırıma gidiyor. Bütün ülkücü kardeşlerimin düşünmesi lazım” diye konuştu.

SON HABERLER

Gazeteci Gülden Aydın son yolculuğuna uğurlandı

Bir süredir kanser tedavisi gören ve hastanede hayatını kaybeden Hürriyet Gazetesi'nin deneyimli...

Oyuncu Ümit Yesin son yolculuğuna uğurlandı

65 yaşında hayatını kaybeden ünlü oyuncu Ümit Yesin, Üsküdar Şakirin Camii'nde düzenlenen...

20 yılda 15 kez aday oldu, hiç kazanamadı

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde 1999 yılından bu yana bağımsız belediye başkanlığı, milletvekilliği ve...

Türkiye, dünya mutluluk raporu listesinde 79’uncu sırada

Birleşmiş Milletlerin (BM) yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu, dünyadaki en mutlu ülkelerin, en...

İmamoğlu: Yorulduk kardeşim, 5 senede 7 seçim

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, yerel seçim çalışmaları kapsamında,...

Bahçeli’nin anket telaşı: Yalan yanlış araştırma yapıp atıp tutuyorlar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Isparta mitinginde vatandaşlara hitap etti. Bahçeli...

Google’a ‘piyasa hakimiyetini kötüye kullanmak’tan 1,49 milyar avro ceza

Avrupa Birliği, Google'a, reklam hizmeti AdSense'de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49...

Makina Mühendisleri Odası: Kriz, sanayi odaklı derinleşiyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 47’ncisini,...

Erdoğan: Televizyonlara ‘barajları yayınlayın’ diye talimat verdim

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Ankara'da Ankapark'ın açılış töreninde konuştu.

Odak yazar söyleşileri Aynalıgeçit’te geri dönüyor

Odak Yazar Söyleşileri Aynalıgeçit’te geri dönüyor. Mart ayından itibaren Beyoğlu Aynalıgeçit'te devam...