Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI 700 milyon insan çalışıyor ama yoksul

700 milyon insan çalışıyor ama yoksul

ILO’nun son hazırladığı rapora göre, dünyada 700 milyon kişi çalıştığı halde aşırı veya orta yoksulluk içinde yaşıyor. 2 milyar insan kayıt dışı istihdam ediliyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ‘Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm: Eğilimler 2019’ raporuna göre, düşük kaliteli istihdam, küresel işgücü piyasalarının başlıca sorunu olmaya devam ediyor. 700 milyon kişi, işe sahip olduğu halde aşırı veya orta yoksulluk içinde yaşıyor. Dünyadaki işgücünün yüzde 61’ine denk düşen 2 milyar kişilik büyük bir kitle ise kayıt dışı istihdam ediliyor.

İstihdam kalitesi iyileşmiyor

Rapora göre, 2018 yılında dünya genelinde istihdam edilen 3,3 milyar insanın çoğu yeterli düzeyde ekonomik güvence, maddi refah ve fırsat eşitliğine sahip değil. Dahası, küresel işsizliğin azaltılmasında kaydedilen ilerlemeler, işin kalitesindeki iyileşmelere yansımıyor.
ILO Araştırma Direktörü Damian Grimshaw, “İşe sahip olmak her zaman insana yakışır yaşam sürmeyi garanti etmiyor. Örneğin 700 milyon kişi, işe sahip oldukları halde aşırı veya orta yoksulluk içinde yaşıyor” diyor.

Kadınların yarısı bile işgücünde değil

Raporda dikkat çekilen sorunlardan biri de şu: İşgücüne katılımda cinsiyete dayalı farkı kapatma konusunda ilerleme kaydedilemiyor. Erkeklerin yüzde 75 düzeyinde olan işgücüne katılım oranına karşılık, kadınların yalnız yüzde 48’i işgücüne katılıyor. Kadınlar ayrıca, yeterli düzeyde yararlanılmayan işgücü potansiyelinin çok daha büyük kısmını oluşturuyor.

2 milyar insan kayıt dışı çalışıyor

Diğer bir sorun da kayıtdışı istihdamın inatla devam etmesi. Rapora göre, dünyadaki işgücünün yüzde 61’ini oluşturan 2 milyar kişilik büyük bir kitle kayıt dışı çalışıyor.

Rapora göre 25 yaş altı her beş gençten biri ne istihdamda ne de eğitim-öğretimde. Bu durum, onların gelecekteki istihdam edilebilirliklerini zayıflatıyor.

Raporda ayrıca bazı yerel/kısmi başarılar da yer alıyor. Dünya ekonomisi ciddi bir gerilemeden kaçınmayı başarabilirse, işsizliğin birçok ülkede daha da azalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, başta orta gelirli ülkeler olmak üzere son 30 yılda çalışan yoksulluğunda azalma, eğitim-öğretime katılan insanların sayısında da artış olduğu vurgulanıyor.

ILO’da temsil tartışması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu yıl toplanacak ILO Genel Kurulu ile ilgili olarak işçi ve memur konfederasyonlarını toplantıya çağırdı. Genel-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamaya göre toplantıya, ILO konferansında çalışanları hangi konfederasyonun temsil edeceği tartışması damga vurdu. Geçen yıl ILO 107. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda hükümet, sendikal örgütlerle hiçbir istişare yapmaksızın Memur Sen’i ILO konferans delegesi olarak belirlemiş, Konferans Yetki Tespit Komisyonu ise bu uygulamayı sert şekilde eleştirmişti. Konferansın sonunda yayımlanan Yetki Tespit Komitesi Raporu’nda da bu eleştiriler yer almıştı.

Toplantıda ILO sözleşmelerinin ihlali gibi konular da ele alındı. Genel-İş’ten yapılan açıklamada, “ILO sözleşmelerine uyulmasını ve bu sözleşmelerin uygulanmasını talep ediyoruz. Türkiye hem ILO hem de Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) raporlarında sendikal hakların ve çalışma koşullarının en kötü olduğu ülkeler arasında. Ülkemiz bu utançtan kurtulmalıdır” dendi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,674AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Mısır’ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi yaşamını yitirdi

Mısır'ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

İmamoğlu’ndan Sayıştay raporlarına dair açıklama: Sayıştay’ın web sitesinde rapor halen bulunmaktadır

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın katıldığı...

Sonraki haber