Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI 700 milyon insan çalışıyor ama yoksul

700 milyon insan çalışıyor ama yoksul

ILO’nun son hazırladığı rapora göre, dünyada 700 milyon kişi çalıştığı halde aşırı veya orta yoksulluk içinde yaşıyor. 2 milyar insan kayıt dışı istihdam ediliyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ‘Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm: Eğilimler 2019’ raporuna göre, düşük kaliteli istihdam, küresel işgücü piyasalarının başlıca sorunu olmaya devam ediyor. 700 milyon kişi, işe sahip olduğu halde aşırı veya orta yoksulluk içinde yaşıyor. Dünyadaki işgücünün yüzde 61’ine denk düşen 2 milyar kişilik büyük bir kitle ise kayıt dışı istihdam ediliyor.

İstihdam kalitesi iyileşmiyor

Rapora göre, 2018 yılında dünya genelinde istihdam edilen 3,3 milyar insanın çoğu yeterli düzeyde ekonomik güvence, maddi refah ve fırsat eşitliğine sahip değil. Dahası, küresel işsizliğin azaltılmasında kaydedilen ilerlemeler, işin kalitesindeki iyileşmelere yansımıyor.
ILO Araştırma Direktörü Damian Grimshaw, “İşe sahip olmak her zaman insana yakışır yaşam sürmeyi garanti etmiyor. Örneğin 700 milyon kişi, işe sahip oldukları halde aşırı veya orta yoksulluk içinde yaşıyor” diyor.

Kadınların yarısı bile işgücünde değil

Raporda dikkat çekilen sorunlardan biri de şu: İşgücüne katılımda cinsiyete dayalı farkı kapatma konusunda ilerleme kaydedilemiyor. Erkeklerin yüzde 75 düzeyinde olan işgücüne katılım oranına karşılık, kadınların yalnız yüzde 48’i işgücüne katılıyor. Kadınlar ayrıca, yeterli düzeyde yararlanılmayan işgücü potansiyelinin çok daha büyük kısmını oluşturuyor.

2 milyar insan kayıt dışı çalışıyor

Diğer bir sorun da kayıtdışı istihdamın inatla devam etmesi. Rapora göre, dünyadaki işgücünün yüzde 61’ini oluşturan 2 milyar kişilik büyük bir kitle kayıt dışı çalışıyor.

Rapora göre 25 yaş altı her beş gençten biri ne istihdamda ne de eğitim-öğretimde. Bu durum, onların gelecekteki istihdam edilebilirliklerini zayıflatıyor.

Raporda ayrıca bazı yerel/kısmi başarılar da yer alıyor. Dünya ekonomisi ciddi bir gerilemeden kaçınmayı başarabilirse, işsizliğin birçok ülkede daha da azalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, başta orta gelirli ülkeler olmak üzere son 30 yılda çalışan yoksulluğunda azalma, eğitim-öğretime katılan insanların sayısında da artış olduğu vurgulanıyor.

ILO’da temsil tartışması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu yıl toplanacak ILO Genel Kurulu ile ilgili olarak işçi ve memur konfederasyonlarını toplantıya çağırdı. Genel-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamaya göre toplantıya, ILO konferansında çalışanları hangi konfederasyonun temsil edeceği tartışması damga vurdu. Geçen yıl ILO 107. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda hükümet, sendikal örgütlerle hiçbir istişare yapmaksızın Memur Sen’i ILO konferans delegesi olarak belirlemiş, Konferans Yetki Tespit Komisyonu ise bu uygulamayı sert şekilde eleştirmişti. Konferansın sonunda yayımlanan Yetki Tespit Komitesi Raporu’nda da bu eleştiriler yer almıştı.

Toplantıda ILO sözleşmelerinin ihlali gibi konular da ele alındı. Genel-İş’ten yapılan açıklamada, “ILO sözleşmelerine uyulmasını ve bu sözleşmelerin uygulanmasını talep ediyoruz. Türkiye hem ILO hem de Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) raporlarında sendikal hakların ve çalışma koşullarının en kötü olduğu ülkeler arasında. Ülkemiz bu utançtan kurtulmalıdır” dendi.

SON HABERLER

Bakanlar/katliamlar/Çanakkale ve Anadolu

2017 değişikliği ile “siyasal sorumluluk” kavramı Anayasa’dan çıkarıldı: bakanlar kurulu ve hükümet...

İnsanlığın karşılaştığı en büyük tehdit: İklim değişikliği

Dünyanın dört bir yanında gençler, çocuklar iklim değişikliğine karşı sokaklara dökülerek, gezegenimizi...

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...