Anasayfa GÜNCEL 8 Kadından 8 Soruna 8 Çözüm Önerisi

8 Kadından 8 Soruna 8 Çözüm Önerisi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti(İGC), İzmir Barosu, Mimarlar Odası İzmir Şubesi, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği, İzmir İş Kadınları Derneği(İZİKAD) ve Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği’nden oluşan platformun, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği 8 Kadın 8 Çözüm Manifesto başlıklı panel ve forum İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Panele CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Köy Koop Genel Başkanı Neptün Soyer, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Dr. Ayhan Bülent Toptaş, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Tülin Eraslan,  İZİKAD Başkanı Huriye Serter, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, Genel Sekreteri Gaye Karadağ, Yönetim Kurulu Üyeleri Sadık Uçar, Semih Aksoy ve çok sayıda davetli katıldı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Siyasetçi Seniye Nazik Işık, İş Kadını Gülfem Yorgancılar, Mimar Ahenk Yılmaz, Sanatçı Evrim Alasya, Avukat Çağla Deniz Felamur, Tarım Emekçisi Suna Kalaycı ve Psikolog İlknur Peder konuşmacı olarak yer aldı. 

KADINA ATFEDİLEN OLUMSUZLUKLAR OLUMLUYA DÖNÜŞMELİ

Medyada karar mekanizmalarında kadınların azınlıkta yer almasının kadın bakış açısının dışlanmasına ve eril iktidar ilişkileri ile zihniyet yapılarının medya ürünlerine ve popüler kültür alanına hakim olmasına yol açtığını belirten İGC Başkanı Misket Dikmen, “Kadının güçsüzlüğünün yeniden üretilmesinde ve kadın bedeninin nesneleştirilip bir sömürü alanına dönüştürülmesinde ne yazık ki medyanın önemli bir rolü var. Kadınlığa atfedilen olumsuzlukları olumlamaya dönüştürmek için medya sektöründe çalışan kadınların çoğalması gereklidir. Medya sektöründe karar verici konumlarda bulunan kadınların çoğalması, kadının ve kadın sorunlarının medya metinlerinde eşit ve adilane bir temsil olanağına kavuşmasında çok etkili olacaktır” dedi.

EŞİTLİK SAĞLAYACAK HAKLAR LÜTUF DEĞİL

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Meselenin özü eşitlik meselesi. Kadın emeği dediğimizde başlı başına bir eşitsizlik alanından söz ediyoruz. Kadın haklarının yukarıdan verilmesi önemliydi, ilericiydi, ancak kadınlar bu süreci aştı. Eşitlik sağlayacak haklar artık lütuf değil, bizim birikimimiz var, engel olunmasın yeter. Kadın üyelerimiz arasında yaptığımız ankette 3 ana sorun tespit ettik. Düşük ücret, işsizlik, kayıt dışı sigortasız çalışma. Genç işsizliği ve kadın işsizliği ürkütücü boyutta” diye konuştu.

DÜNYANIN KADIN FARKINDALIĞINA İHTİYACI VAR

İş kadını Gülfem Yorgancılar, aile şirketinde evin küçük kızı olarak kendisini kabul ettirmek için çok çaba harcadığını belirterek “Üretken olmak hangi seviyede olursanız olun çok önemli. Kadının inanılmaz bir potansiyeli var. Erkeklerle birbirimizi tamamlayan iki cinsiz. Ama ülkemizde maalesef bir takım kotalara ihtiyacımız hala var. Dünyanın kadın farkındalığına ihtiyacı var. Kadınların iş hayatına katılımlını sağlamak çok doğru bir adım” dedi.

EŞİTLİK HEPİMİZİ GÜÇLENDİRİR

Siyasetçi Seniye Nazik Işık da, kadınların yer almadığı siyasette özgürlük ve eşitlik de olamayacağını belirterek “Eşitlik hepimizi güçlendirir. Hepinizi aktif olarak siyaset yapmaya davet ediyorum. Siyasette temsil edilen gruplar içinde en eksiği kadınlar. Birlikte eşit insanlar olarak siyaset yapmayı öğrenemedik” diye konuştu.

YASA ETKİN UYGULANMALI

Kadının yeri ve konumunun toplum içinde itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını belirten Avukat Çağla Deniz Felamur, yasa koyucular tarafından şiddet türlerinin fiziksel ve psikolojik şiddet dışında da ele alınması gerektiğini söyledi. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin toplumun kanayan yarası olduğunun altını çizen Felamur, İzmir Barosu Kadın Hakları Masası’na 2019 yılında 646 başvuru yapıldığını belirterek “2011 yılından bu yana her yıl artan sayıda başvuru var, veriler korkunç. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi  Yasası var ancak bu yasa çıktığından bu yana oranların düşmesi lazım diye düşünürken aksine artıyor. Yasa güzel ancak etkin uygulama alanları çok dar. Yasa etkin uygulanırsa çözüm ve önleyici olacaktır” dedi.

HER NE YAPIYORSAK SAMİMİYETLE YAPALIM

Psikolog İlknur Peder, hem engelli hem kız çocuğu olarak okula kayıt olamadığını, ilkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdikten sonra üniversiteye gittiğini belirterek “STK’larda yeniyim, şimdi sorunlara başka bir rol ve kimlikle bakıyorum. Her ne yaparsak samimiyetle yapmakla ilgili bir sorunumuz var ama buna ihtiyacımız var. Engelliler toplumda erişilebilirlik konusunu bile henüz aşamadı. Bunları söylemekten sıkıldık ama her yerde karşılaşıyoruz. Gerçekleri konuşmadığımız zaman sahte sözcüklerle bir yere varmamız mümkün değil” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,653AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İmamoğlu ile Yıldırım canlı yayında karşı karşıya

Türkiye'nin günlerdir merakla beklediği Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım canlı yayınına çok az bir...

Üniversite sınavı soru kitapçıkları ve cevap anahtarı yayınlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumları TYT, AYT ve YDT'nin soru kitapçıkları ile cevap...

Bodrum’da uçağın lastiği patladı, hava trafiği durdu

Milas Bodrum Havalimanı'na iniş yapan özel bir jetin lastiğinin patlaması sonucu pistte...

Mansur Yavaş’tan İmamoğlu’na destek

Yüksek Seçim Kurulu’nun iptal kararı sonucu 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir...

Aziz Yıldırım’dan Ali Koç’a mektup

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un bugün yapılan olağan mali genel kurul toplantısında...

THY uçağında panik olan yolcu kokpite saldırdı

Türk Hava Yolları’nın Cumartesi geceki İstanbul-Hartum seferini yapan Boeing 737-900ER tipi yolcu...

İstanbul’da bir hastane karantinaya alındı

Sultangazi'deki Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Çocuk Acil servisinde tedavi gören Afgan...

ABD: Husiler insansız hava aracımızı düşürdü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), MQ-9 Reaper tipi insansız hava araçlarının (İHA)...

Pompeo: ABD, İran ile savaş istemiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ın Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının arkasında olduğu...

Demirtaş’ın avukatından ‘salı günü bırakılabilir’ iddiası üzerine açıklama

HDP eski Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tahliye edileceği iddialarına avukatından açıklama...

Sonraki haber