Anasayfa YAZARLAR 8 Mart’ta ne oldu?

8 Mart’ta ne oldu?

Her 8 Mart’ta olduğu gibi bu 8 Mart’ta da kadınlar feminist gece yürüyüşü yapmak istedi. Yetkililer önce izin vermeyiz demişler, sonra izin verilmiş. Fransız Kültür Merkezi’nin önüne kadar yürüyebilirsiniz demişler. Malum Gezi ve Taksim Meydanı artık yasaklı bölge. Meydanda ve Park’ta haber ya da program amaçlı çekim yapmak için bile gidip özel izin almak gerekiyor.

Feminist gece yürüyüşüne katılanlar, Galatasaray Lisesi’nin oradan Fransız Kültür Merkezi’ne kadar yürüdü, ancak burada polis müdahalesiyle karşılaştı. Kadınlar gazdan ve fişeklerden ezan sesini bile duymadık diyor. Polisler hem sert müdahale etmiş, hem de kalabalığı sıkıştırmışlar. Kadınlar polis müdahalesini ıslıklarla protesto etmiş. Ne var ki o ana ait görüntüler sosyal medyada bazı hesaplar tarafından, kadınlar ezanı protesto ettiler şeklinde paylaşılmaya başlandı.

Bu paylaşımlar hız kazanırken, Yeni Şafak gazetesi de twitter hesabından, “Taksim’de rezalet görüntüler: Sözde kadın hakları savunucularının ezan okunduğu sırada hazımsızlıkları tuttu. Savunduklarını iddia ettikleri birlikte yaşama kültürlerini ezanı ıslıkla protesto ederek gösterdiler.” ifadeleri paylaşıldı. Aşağı yukarı aynı saatlerde Cumhurbaşkanı pazar günü, yürüyüşten görüntüleri yaptığı mitingde izleterek,“Ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik ettiler. Bunların tek ittifakı ezan bayrak düşmanlığıdır” dedi.

Pazar gecesi, yine bazı Twitter hesaplarından, “ezan dinmez bayrak inmez” sloganı altında protesto gösterisi çağrıları yapıldı. Ve gece bir grup tekbir getirerek Taksim’de yürüdü. Bu gruba da polis aynı şekilde gaz sıkarak müdahale etti.

KİM KİMİ TROLLÜYOR?

Fakat işin garip tarafı, iktidara ilişik bazı kişiler bu protesto gösterisine karşıydı ve hatta bunun bir provokasyon olduğunu söylüyorlardı. iktidar trollerinden Fatih Tezcan, “Türkiye bu olayı konuşuyor. Sözde Kadın özde Kaos Hareketi’ne karşı kamuoyunu en çok uyaran benim. Ancak burada ezanı protesto yok. Polis yürüyüşü durdurdu sanıyorlar. Polisi protesto için düdük çalıp gürültü yapıyorlar ve kendi gürültülerinden ezanı duymuyorlar. İşin aslı bu diye” yazdı. Dahası pazar gecesi gerçekleşen tekbirli protestonun provokasyon olduğunu derin bir planın parçası olduğunu söyledi. “Bir daha 15 Temmuz benzeri bir darbe olursa ben sokağa çıkmam arkadaş! Ezanı yuhlayanlara geç diyorlar! Ezan okuyanlara gaz sıkıyorlar mermi atıyorlar! Bunun için değmez! Ezan Operasyonu’nun amacı bu algı olmalı…Daha bunu açıkça yazan çıkmadı mı? Yakındır…#TersManyel” ifadelerini paylaştı.

İktidar cephesinden kulis haberleri aktaran Ankara Kuşu isimli Twitter hesabı: “Bu konuda ilk ve son tweetimi atıyorum. 2-3 gündür gündemi meşgul eden ezan protestosu iddialarını içeren videolara baktım. Ezana yönelik herhangi bir saldırı görmedim. Provokasyonlara gelmeyelim” yazdı. Bir AKP milletvekili Mustafa Yeneroğlu da “Ezanın ıslıklandığı olasılığı ne kadar rahatsız ediciyse, ezana uzanan eller kırılsın sloganıyla şiddet dili kullananlar çok daha ürkütücü. Ezanın bu şekilde korunmaya, hele insanları incitmeye ve kaba kuvvetle korkutmaya ihtiyacı yok. Biraz sükunet ve sağduyu lütfen” tweetini paylaştı.

İktidar adına konuşagelenlere göre ortada bir provokasyon var. Provokasyon diyorlar ama olayı alevlendiren, mitingde kadınları hedef gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan. Bu durumda trolleyen mi, yoksa yine trollenen mi Recep Tayyip Erdoğan…

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber