AA'dan 'Bahoz Erdal öldürüldü' iddiası, HPG yalanladı
09.07.2016 18:55 GÜNCEL

AA'nın geçtiği son dakika haberine göre PKK'nin sorumlularından "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in, Suriye'de öldürüldüğü öne sürüldü.

Suriye'de Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi, PKK'nin sorumlularından Fehman Hüseyin'in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü açıkladı.

AA muhabirine konuşan Hasekavi, PKK'nin üst düzey sorumlularından "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in dün akşam 20.30'da Himo beldesinden Kamışlı'ya giderken hedef alındığını söyledi.

Fehman Hüseyin ile aralarında korumalarının da olduğu araçtaki en az 8 kişinin öldüğünü belirten Hasekavi, Suriye ve Türkiye halkına "müjde" olarak nitelendirdiği bu operasyonun uzun süren takip sonrası gerçekleştiğini ifade etti.

Hasekavi, PKK'nin Suriye topraklarında işgalci olduğunu bildirerek, "Beşşar Esed rejiminin en büyük destekçilerinden biri olan PKK'nın bu üst düzey yöneticisine dönük gerçekleşen operasyonu Suriye şehitlerine, gazilerine ve Suriye zindanlarında işkence gören şerefli Suriye halkına armağan ediyoruz." dedi.

HPG'den yalanlama

HPG Basın ve İrtibat Merkezi'nden (HPG BİM) Med Nuçe TV'de yapılan açıklama da, Bahoz Erdal'ın yaşamını yitirdiği iddialarının asılsız olduğu ve Erdal'ın görevinin başında olduğu belirtildi.

AA’nın iddiasının ardından Twitter hesabından bir açıklama yapan HPG BİM Sözcüsü Bahtiyar Doğan, “Komutanlarımızdan Bahoz Erdal arkadaş Kurdistan’da görevi başındadır. Bu tür yalan haberlere hiç kimsenin itibar etmediğinin farkındayız. Ancak güçlerimizin eylemlerinin görkemliliğine karşı yapıldığı açık” dedi.

Medyada daha önce Bahoz Erdal'ın öldürüldüğüne dair defalarca haber yer almış ancak bu iddialar asılsız çıkmıştı.