Anasayfa GÜNCEL AB Liderler Zirvesi sona erdi

AB Liderler Zirvesi sona erdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, yaşanmakta olan ticari gerilimleri görüşmek üzere 21-22 Temmuz’da Washington’da temaslarda bulunacağını bildirdi.

Juncker, AB üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nin sonunda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın daveti üzerine ticari anlaşmazlıkları görüşmek üzere 21-22 Temmuz’da Washington’a temaslarda bulunacağını belirten Juncker, tek taraflı yaklaşımın hatalı olduğunu, Avrupa’nın serbest, adil ve kurallara dayalı ticarete destek verdiğini ifade etti.


Juncker, AB üyesi 28 ülke adına ticari görüşmeleri yapmanın AB Komisyonu yetkisinde olduğunu anımsatarak, “Avrupa olarak birlikteyiz ve aynı görüşteyiz. Bu ilişkilere ihtiyacımız var. ABD’nin de buna ihtiyacı var. AB-ABD arasında bir anlaşma sağlayabilir miyiz, emin değilim ama bunu deneyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yapacak çok iş var ve en zor konular halen çözümlenmedi”

AB Konsey Başkanı Donald Tusk da sığınmacı konusunda varılan anlaşma hakkında, “Henüz bir başarıdan bahsetmek için çok erken. AB Konseyi’nde bir anlaşmaya vardık ama bu görevimizin en kolay kısmı. Asıl zor kısım, kararları sahada uygulamaya başladığımız zaman ortaya çıkacak.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki sığınmacı sorununa ilişkin liderlerin uzlaştığı anlaşmanın 3 ana noktası olduğunu aktaran Tusk, bunların “bölgesel tahliye merkezleri”, “bütçesel araçlar” ve “üye ülkelerin gönüllü olarak AB topraklarında kuracakları kontrol merkezleri” olduğunu anımsattı.

Tusk, finansman sorunu yaşayan Avro Bölgesi ülkelerine gerekli mali desteği sağlamak üzere kurulan ESM’nin, banka ve kredi kurumlarının zor durumlardan kurtarılması veya tasfiyesi için kullanılmak üzere kurulan Tek Çözüm Fonu’na (SRF) destek sağlayacak bir son kredi merci olarak görev yapması yönündeki çalışmaların parasal birliği güçlendireceğini, bu konuda ilerleme kaydetmek için çalışmaların süreceğini bildirdi.

İngiltere’nin AB’den ayrılık müzakerelerine ilişkin de Tusk, “Brexit konusunda 27 ülke, durumu değerlendirdik. Yapacak çok iş var ve en zor konular halen çözümlenmedi. Ekim ayına kadar bir anlaşma yapmak için hızlı ilerlemek gerekiyor. Bu masaya kartları koymak için son çağrı.” diye konuştu.

MERKEL’DEN AÇIKLAMA

Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirve sonrasında Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşmasının “bütün boyutlarıyla uygulanmasını” istediklerini belirtti. Bu anlaşma uyarınca Türkiye’ye yapılması öngörülen mali yardımın 3 milyar euro tutarındaki ikinci diliminin ödenmesi konusunda uzlaşma sağlandığını ifade eden Merkel, bu paranın “proje bazında” ödeneceğini kaydetti. Merkel, Türkiye’nin “burada olağanüstü bir iş yaptığını” da sözlerine ekledi.


Farklı görüşlere rağmen uzlaşma sağlandı

Almanya Başbakanı Merkel, göç kadar hiçbir konunun AB ülkelerini zorlamadığını belirterek, üye ülkeler arasında “aşırı farklı” görüşler bulunduğunu hatırlattı. Merkel, buna rağmen, farklı görüşleri bir araya getirecek bir uzlaşma sağlanmasında başarı kaydedildiğini ifade etti.

AB liderlerinin vardığı uzlaşmaya göre denizden kurtarılan sığınmacıların üye ülkelerde oluşturulacak “kontrol merkezlerine” gönderilmesi öngörülüyor. Gönüllülük ilkesi ile oluşturulacak bu kontrol merkezleri ile Akdeniz üzerinden gelen sığınmacıların gittiği İtalya gibi ülkelerin yükünün hafifletilmesi hedefleniyor. Ancak Merkel basın toplantısında, bu kontrol merkezlerinin nerede kurulmasının planlandığı konusunda bilgi vermedi.

Bunun yanı sıra Kuzey Afrika ülkelerinde sığınmacılar için kabul merkezleri kurulması planlanıyor. Ayrıca, AB’nin dış sınırlarının korunmasından sorumlu Frontex’in güçlendirilmesi alınan kararlar arasında bulunuyor.

İspanya ve Yunanistan ile anlaşma

Almanya Başbakanı Merkel, zirve sırasında yaptığı ikili temaslarda İspanya ve Yunanistan ile sığınmacıların geri kabulu konusunda uzlaştığını açıkladı. Merkel, İspanya ve Yunanistan’ın kendi ülkelerinde kayıtlı bulunan sığınmacıların Almanya’dan geri gönderilmesi konusunda güvence verdiğini ifade etti.

Sığınmacıların Avrupa’ya ilk ayak bastığı ülkeler arasında İspanya ve Yunanistan’ın yanı sıra İtalya da bulunuyor. Ancak İtalya ile benzeri bir uzlaşmaya henüz varılmadığı belirtiliyor.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri Merkel, AB zirvesinde alınan kararlar ve ikili taahhütlerin koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer‘in taleplerini de karşıladığına işaret etti. Merkel, bu kararların uygulanması halinde CSU’nun talepleri ile “aynı etkiden fazlasını” yaratacağını ifade etti.

Seehofer, başka bir AB ülkesinde kayıtlı bulunan sığınmacıların Almanya sınırından geri gönderilmesini istiyordu. Merkel ise meseleye Avrupa çapında bir çözüm bulunması için çaba gösteriyordu.

Tusk’tan uyarı

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, varılan uzlaşmaya rağmen göç sorununun çözümünde beklentinin yüksek olmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Tusk, zirvenin sona ermesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Bir başarıdan söz etmek için henüz çok erken” dedi. Tusk, alınan kararlar “uygulanmaya başlandığında karşılaşılacak durum” ile karşılaştırıldığında, AB liderlerinin uzlaşmaya varmasının işin “kolay kısmı” olduğunu söyledi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Sonraki haber