ABD'deki okul saldırısından kurtulan öğrenci: NRA'den bağış alan siyasiler, utanın
19.02.2018 14:15 DÜNYA
Florida'da 17 kişinin öldüğü okul saldırısından kurtulan 18 yaşındaki Emma Gonzalez adlı lise öğrencisi silah denetimi düzenlemesine karşı çıkan Ulusal Tüfek Derneği'nden (NRA) bağış alan ABD'li siyasileri çok sert eleştirdi.

Florida'da 17 kişinin öldüğü okul saldırısından kurtulan 18 yaşındaki Emma Gonzalez adlı lise öğrencisi silah denetimi düzenlemesine karşı çıkan Ulusal Tüfek Derneği'nden (NRA) bağış alan ABD'li siyasileri çok sert eleştirdi. Silah denetimi konusunda Kongre'nin acil olarak harekete geçmesini isteyen öğrenciler, 24 Mart'ta Washington'a yürüyecek.

ABD'nin Florida eyaletindeki Parkland'de bulunan Marjory Stoneman Douglas lisesinde geçen çarşamba 17 kişinin öldüğü, 10'dan fazla kişinin de yaralandığı silahlı saldırıdan kurtulmayı başaran lise öğrencisi Emma Gonzalez'in silahların denetlenmesi için yapılan bir eylemdeki konuşması büyük destek buldu.

ABD'nin son yıllarda şahit olduğu en ölümcül okul saldırısını gerçekleştiren lisenin eski öğrencisi Nikolas Cruz yarı otomatik AR-15 tipi bir tüfek kullanmıştı.

Gonzales ise saldırı sırasında okulun amfisindeydi ve polisler kendilerine binadan çıkmalarını söyleyene kadar yaşananları bir tatbikat sanmıştı.

'BU SADECE BİR AKIL SAĞLIĞI SORUNU DEĞİL'

Sputnik'in aktardığına göre; Cumartesi günü Florida'daki Fort Lauderdale'de silahların denetlenmesi için yapılan mitingde kalabalığa seslenen 18 yaşındaki Gonzalez, ABD Başkanı Donald Trump'ın saldırı sonrası Twitter'dan yaptığı 'saldırganın akıl hastası olduğuna yönelik bir çok işaret olduğuna' yönelik açıklamasını eleştirdi.

Gonzalez "Bu sadece bir akıl sağlığı sorunu değil. Bir bıçakla o kadar fazla öğrenciyi öldüremezdi" dedi.

'TRUMP'A NRA'DEN NE KADAR PARA ALDIĞINI SORMAK İSTERİM'

"Eğer Başkan gelip yüzüme karşı bunun berbat bir trajedi olduğunu, asla yaşanmaması gerektiğini ve bunun hakkında bir şey yapılamayacağını söylemek isterse ona Ulusal Tüfek Derneği'nden (NRA) ne kadar para aldığını sormak isterim" diyen Gonzalez "Biliyor musunuz aslında fark etmez. Çünkü ne kadar aldığını çoktan biliyorum. 30 milyon dolar" dedi.

​​Trump, 2016'daki ABD Başkanlığı kampanyası sırasında silahların denetlenmesine yönelik düzenlemelere şiddetle karşı çıkan NRA'dan milyonlarca dolarlık bağış almıştı.

'FLORİDA'DA SİLAH ALMAK İÇİN İZNE VE SİLAH LİSANSINA İHTİYACINIZ YOK, TEK SEFERDE İSTEDİĞİNİZ KADAR SİLAH ALABİLİRSİNİZ'

"Japonya'da hiçbir zaman silahla yapılan toplu saldırı olmadı. Kanada'da 3 kez oldu, İngiltere'de ise 1 kez. İki ülke de silahlara denetim getirdi" diyen Gonzalez "Gerçekten neden otomatik ya da yarı otomatik tüfek edinmenin arkadaşlarınızla hafta sonu planı yapmaktan kolay olduğunu kesinlikle anlayamıyoruz. Florida'da silah almak için izne ihtiyacınız yok, silah lisansına ihtiyacınız yok, satın aldığınızda kayıt ettirme zorunluluğunuz yok. Pompalı tüfek taşımak için izne ihtiyacınız yok. Tek seferde istediğiniz kadar silah taşıyabiliyorsunuz" diye konuştu.

​'SİLAHLI İYİ ADAMIN SİLAHLI KÖTÜ ADAMI DURDURDUĞUNU SÖYLÜYORLAR, SAÇMALIK'

Konuşması sırasında zaman zaman gözyaşlarını tutamayan lise öğrencisi "NRA'den bağış alan tüm siyasetçiler, utanın!" dedi. Öğrenciyi dinleyen kalabalık da birçok kez 'Utanın' sloganları attı.

Gonzalez sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: "NRA tarafından fonlanmış Temsilciler Meclisi ve Senato'daki gösterişli koltuklarında oturan siyasetçiler bize bunu önleyecek bir şey olmadığını söylüyor, biz buna saçmalık diyoruz. Daha sert silah kanunlarının silahlarla yapılan şiddet olaylarını azaltmayacağını söylüyorlar, biz buna saçmalık diyoruz. Silahlı iyi adamın silahlı kötü adamı durdurduğunu söylüyorlar, biz buna 'saçmalık' diyoruz. Silahların tıpkı bıçak ya da otomobil gibi bir araç olduğunu söylüyorlar, biz buna saçmalık diyoruz. Biz gençlerin ne hakkında konuştuğumuzu bilmediğimizi, bizim hükümetin nasıl işlediğini anlamak için çok genç olduğumuzu söylüyorlar, biz buna saçmalık diyoruz."

Trump, geçen yıl Amerikalılar'ın silah sahibi olma hakkını 'asla ihlal etmeyeceğini' söylemişti.

Trump, katliamın ardından silahların denetlenmesi konusunda yaptığı ilk açıklamada ise eski Başkan Barack Obama'nın başkanlığının ilk yıllarında Kongre'de çoğunluğa sahip olan Demokratları silahların denetlenmesi yönündeki yasayı geçirmemekle suçlamıştı. Trump ayrıca, zanlı Nikolas Cruz hakkında yapılan ihbarı değerlendirmediğini itiraf eden Federal Soruşturma Bürosu'nu da (FBI) eleştirmişti.

ÖĞRENCİLER WASHINGTON'A YÜRÜYECEK

ABD televizyonlarına konuşan saldırıdan sağ kurtulan öğrenciler ve aileleri ayrıca "Yaşamlarımız için yürüyüş" (March For Our Lives) adlı bir kampanya başlattıklarını duyurdu.

Öğrenciler, 24 Mart'ta Washington'a yürüyerek ABD'li Kongre üyelerinden silah denetimi konusunda bir an önce harekete geçmelerini talep edecek.