ABD'den gelen yaptırım açıklamalarına dolar ve borsadan ilk tepki
26.07.2018 18:04 EKONOMİ

ABD’li papaz Andrew Brunson’ın ev hapsine çıkmasının ardından ABD’den peş peşe ‘serbest bırakın’ çağrıları geldi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını söylerken; ABD BaşkanıDonald Trump ise daha sert bir açıklama yaparak “ABD, Brunson'un uzun süreli tutukluluğu için Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulayacak” dedi.

ABD’den peş peşe gelen yaptırım açıklamalarının ardından dolar/TL yönünü yukarı çevirdi. Pence’in yaptırım açıklamasının uluslararası ajanslar tarafından duyurulduğu 17:24’te 4.8407 olan dolar/TL, birkaç dakika içerisinde 4.8878’e kadar çıktı. Kur, daha sonra 4.83 seviyesine kadar gerilese de, Trump’ın açıklamasıyla birlikte yeniden yönünü yukarı çevirdi ve 4.86’nın üzerine çıktı.

Trump: Türkiye'ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacağız Trump: Türkiye'ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacağız

'FETÖ ve PKK adına suç işlediği' iddiasıyla tutuklu bulunan ve 35 yıl hapsi istenen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson hakkında adli kontrolle 'ev hapsi' kararı verilmişti. Brunson, dün verilen kararın ardından cezaevinden çıkmıştı.