ABD: İran petrolünü sıfıra indireceğiz

ABD, İran’a yönelik yaptırımların yeniden uygulanması öncesinde 50 uluslararası şirketin İran’daki çalışmalarını azaltmaya karar verdiğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Direktörü Brian Hook, 6 Ağustos’ta yürürlüğe girecek yeni İran yaptırımları ile 4 Kasım’da yürürlüğe girecek olan petrol yaptırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Hook, önümüzdeki ay uygulanacak olan ilk yaptırımların İran’daki otomotiv sektörü ve ana madenleri kapsayacağını, 4 Kasım’daki yaptırımların ise ülkedeki enerji sektörünü, petrol işlemlerini ve Merkez Bankası’nı içereceğini belirtti. Washington’ın yaptırımları uygulamadaki hedefinin, İran’ın petrol ihracatından elde ettiği geliri sıfıra indirmek olduğunu söyleyen ABD’li yetkili, İran’ın bölgedeki ülkelere şiddet beslediğine ve nükleer anlaşmanın gelirlerini bölge ülkelerinin istikrarını bozmak için kullandığına dikkat çekti. Brian Hook, Trump yönetiminin İran’a uyguladığı baskıların rejim değişikliğine yönelik olmadığının, yalnızca Tahran yönetiminin politik tavrını değiştirmesini amaçladığının altını çizdi.
Hook’un açıklamaları, Trump’ın önceki gün ABD’nin İran’la ticari ilişkilere devam eden Avrupalı şirketlere yaptırım uygulayacağını açıklamasının ardından geldi. Başkan Trump, Fox News kanalına verdiği röportajda, “İran, Tahran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğimizi ilan ettikten sonra farklı bir yer haline geldi. Ülke genelinde artan gösteriler sebebiyle İran, bölgenin işlerine müdahale etmek yerine içeride olup bitenlerle meşgul” ifadelerini kullanmıştı.

Geri adım yok
Öte yandan ismini vermek istemeyen eski bir ABD Dışişleri Bakanlığı görevlisi ise, “ABD, Tahran’la petrol anlaşmalarının durdurulmasına ilişkin kararını reddeden bazı ülkelerin yanıtlarını değerlendiriyor. Gerekeni almak için bu ülkelerle görüşmeler yapılacak’’ açıklamasında bulundu.

Yetkili, ‘‘Washington, İran’a ve onunla iş yapan ülkeler ile şirketlere ekonomik yaptırımlar uygulama konusunda kararlı ve bundan geri dönüş yok. İran petrolüne ve ticaret borsalarına yönelik ABD yaptırımları 4 Kasım’da başlayacak. ABD, ilan ettiği yaptırımları uygulamaya geçirmekten çekinmeyecek” şeklinde konuştu.

***

KOEP, Ortak Bakanlar Komisyonu Toplanıyor

Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndan (KOEP) çıkması sonrası İran, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere ve Çin Dışişleri Bakanlarının katılımıyla ilk KOEP Ortak Komisyon toplantısı bakanlar düzeyinde Cuma günü Viyana’da gerçekleşecek. İran’ın isteği ile gerçekleşecek toplantıda İran ve 5 ülkenin dışişleri bakanları, Avrupa’nın İran’a sunacağı öneri paketi ve Amerika’nın yasa dışı çıkması sonrası KOEP’in korunması yönlerinde görüşmelerde bulunacak. Yaklaşık 40 gün önce KOEP Ortak Komisyonu Dışişleri Bakanlar düzeyinde, UAEK Başkanı Yukiya Amano’nun katılımıyla Viyana’da düzenlendi.


Ardından İran ve diğer ülkelerin heyetlerinin katılımıyla Ortak Komisyon toplantısı Tahran’da düzenlendi. İran ve AB arasında, Amerika’nın KOEP’ten çıkmasından sonra İran’ın KOEP’ten kaynaklı ekonomik menfaatlerinin garantilenmesi için sıkı görüşmeler gerçekleşti. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi tarafların petrol ve gaz, sanayi, otomotiv, ulaştırma, hava taşımacılığı, bankacılık ve sigortacılık konularında görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,644BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,736TakipçiTakip Et
8,356AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

“Futbol gibi kitap okumak da hayatımızın önemli bir parçası”

Kadir İncesu Edebiyatımızın “Koca Çınarı” Rıfat Ilgaz’ın adını...

150 milyon çocuk yetersiz besleniyor

Alman hükümeti, muhalefetteki Yeşiller’in Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin uygulanmasına dair...

Türkiye Varlık Fonu: Satışla ilgili hiçbir gündem bulunmuyor

Türkiye Varlık Fonu, fonun satılmasının gündemde olmadığını bildirdi.

Odunpazarı’nda BirGün yazarları ile buluşma etkinliği

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde BirGün yazaları Ayşenur Arslan ve İrfan Değirmenci, "BirGün Yazarları...

CHP’li gençler ‘Can verenler için’ kan verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Gençlik Kolları, Kızılay işbirliğiyle “CAN VERENLER İÇİN KAN...

İzmir’de ‘Güzel günler buluşması’

İzmir’de İrfan Değirmenci’nin de katılımı ile “Güzel günler buluşması” düzenleniyor.