ABD'li rahip Brunson ev hapsine alındı
25.07.2018 14:45 GÜNCEL

Rahip Brunson hakkındaki karara dolar nasıl tepki verdi? Rahip Brunson hakkındaki karara dolar nasıl tepki verdi?

Türkiye'de Ekim 2016'dan bu yana tutuklu olan papaz Andrew Craig Brunson'ın adli kontrol şartıyla ev hapsine alındığı bildirildi.

İzmir Ağır Ceza Mahkemesi, casuslukla suçlanan ABD'li papaz Brunson'ın adli kontrolle ev hapsine alınmasına hükmetti.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 Temmuz'da görülen duruşmada tutukluluk halinin devamına hükmedilen Brunson, avukatı İsmail Cem Halavurt aracılığıyla sağlık sorunlarını da gerekçe göstererek karara itirazda bulundu.

İtirazı değerlendiren mahkeme, Brunson'ın İzmir'deki adresinde 'konutunu terk etmekten yasaklanması' ve yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına karar vererek tahliyesini kararlaştırdı.

Kararda, "Her ne kadar 18 Temmuz 2018 tarihli oturumda sanık ve müdafi tarafından yapılan tahliye talebi reddedilmişse de CMK 104 ve 105. maddeleri uyarınca mahkememizce dosya üzerinde yapılan yeniden değerlendirme neticesinde sanığın savunmasının alınmış oluşu, sanığa isnat olunan suçlar yönünden delillerin büyük oranda toplanmış oluşu, sanık ve müdafi tarafından iletilen sağlık mazereti, sanık her ne kadar yabancı ülke vatandaşı ise de tutukluluktan elde edilecek faydanın etkin adli kontrol hükümleriyle sağlanabilecek oluşu hususları nazara alınarak tahliyesine karar verildi" denildi.

Geçtiğimiz hafta Brunson yargılandığı davada tutukluğuna devam kararı verilmesinin ardından Donald Trump, bir tweet daha atarak, "Türkiye'nin cezaevindeki saygın Pastör Andrew Burnson'ı serbest bırakmaması tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor. @RT_Erdogan bu mükemmel Hristiyan eş & babanın özgür kalması için bir şey yapmalı. Yanlış bir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var!" ifadelerini kullanmıştı.

CEZAEVİNDEN ÇIKARTILDI

abd-li-rahip-brunson-ev-hapsine-alindi-491810-1.

ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, Buca Kırıklar'daki İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden, ev hapsini çekmek üzere evine götürüldü. Cezaevinden araca bindirilen Brunson'ın evine götürülüşü sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Geçtiğimiz günlerde davası görülen Brunson tahliye edilmemesi tepki çekmişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’de iki yıla yakın süredir hapiste tutulan rahip Andrew, Brunson’ın “Evine dönme zamanının geldiğini” söylemişti. ABD Başkanı Donald Trump ise “Papaz Brunson Türkiye’de zulme uğruyor” ifadelerini kullanmıştı.