ABD'nin BMGK'ye sunduğu Suriye tasarısı Rusya'nın vetosuyla reddedildi
10.04.2018 23:03 DÜNYA

Rusya, ABD'nin Suriye'de kimyasal silah kullanımının soruşturulması için BM mekanizması kurulmasını öngören tasarısını veto etti.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya konuya ilişkin "ABD uluslararası kamuoyunu aldatıyor. Tasarısını desteklemeyeceğiz. Kabul etmiyoruz" açıklaması yaptı.

ABD'nin sunduğu, "Suriye'de kimyasal silah kullanımı soruşturması ve sorumluların belirlenmesi için Birleşmiş Milletler (BM) mekanizması kurulmasını" talep eden tasarıyı Rusya veto etti. Rusya'nın Suriye'de kimyasal silah saldırısı soruşturması talep ettiği tasarıysa, gerekli olan 9 ülkenin desteğini alamadığı için kabul edilmedi.

15 üyeli BMGK'de veto yetkisi bulunan Rusya ve konseyin geçici üyelerinden Bolivya tasarıya karşı çıkarken, veto yetkisi bulunan Çin çekimser kaldı.

Rusya'nın Suriye'de kimyasal silah saldırısı soruşturması talep ettiği tasarı da, gerekli olan 9 ülkenin desteğini alamadığı için kabul edilmedi.

BMGK'de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9'unun lehte oy vermesi ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, oylama öncesi konseyde yaptığı konuşmada, ABD'nin talep ettiği mekanizmanın bağımsız olmayacağının altını çizerek, bu tasarıyı ''anarşi ve manipülasyon'' olarak nitelendirdi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise Rusya'nın rakip tasarısının Rusya'ya kurulacak mekanizmada soruşturmayı yürütecek yetkilileri belirleme hakkı verdiğini söyledi.

RUSYA'NIN TASARISI DA KABUL EDİLMEDİ

BM Güvenlik Konseyi'nde, Suriye'de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını araştırmak için Rusya'nın karar tasarısı da oylamaya sunuldu. Rusya'nın tasarısı da, Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerden yeterli 'evet' oyu almadığı için kabul edilmedi.

Tasarıya 6 ülke 'evet', 7 ülke 'hayır' oyu verirken, iki ülke de 'çekimser' oy kullandı. BM Güvenlik Konseyi'nde, bir tasarının geçmesi için en az 9 üye ülkenin 'evet' oyu vermesi, tasarının daimi üyelerin herhangi biri tarafından da veto edilmemesi gerekiyor.