ABD’nin Venezuela’daki ablukası 350 milyar dolar

Latin Amerika Jeopolitik Stratejik Merkezi’nin (CELAG) Ekonomik Tartışmalar Birimi (CELAG) “Venezuela’ya karşı boykotun ekonomik sonuçları” hakkında bir rapor yayınladı. Dış saldırılar, ülkenin ekonomik ve üretken kapasitesini baltalayabilir ve dolayısıyla ekonomiyi tahrip edebilir denilen raporda, bu ekonomik ve mali saldırılar “genellikle askeri müdahalenin başlangıcı” denildi.

Risk oranı artırıldı

Raporda, “Venezuela, finansal piyasalardan çıkmaya zorlandı ve bu da krediye erişmenin imkansızlaş hale getirdi. Dış borcunu zamanında ödemiş olan ülkelerden biri olmasına rağmen, Moody’s gibi kurumlar ülke risk oranını 2015’ten bu yana 2.000 puanın üzerine çıkardı” ifadelerine yer verildi.

Morales’ten Guaido’ya tepki

Öte yandan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Venezuela’da kendi kendisini cumhurbaşkanı ilan eden Juan Guaido’nun, ABD’nin Venezuela’ya yönelik olası askeri müdahalesini reddetmemesine tepki gösterdi. Guaido’nun açıklamalarının Latin Amerika’da bir savaşa davetiye çıkardığını belirten Morales, şu ifadeleri kullandı: “Juan Guaido’nun Venezuela’ya yönelik ABD müdahalesini kabul edeceklerine dair yaptığı açıklamayı reddediyoruz. Guiado’yu tanıyan kardeş devlet başkanları acaba şimdi ne düşünüyorlar?”

ABD çağırdı, BM toplandı

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, ABD’nin başvurusu üzerine Venezuela’daki siyasi krizi görüşmek için olağanüstü toplandı. BM Güvenlik Konseyi’ndeki diplomatik kaynakların aktardığı bilgiye göre, karar taslağı Venezuela’da seçime gidilmesi ve ülkeye uluslararası yardımların mümkün kılınmasını kapsadığı iddia edildi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,130BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,977TakipçiTakip Et
7,955AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL