Anasayfa GÜNCEL Açık açık söylemişti

Açık açık söylemişti

“400’ü verin, bu iş huzur içinde çözülsün”: Adam açık açık söylemiş, “bana başkanlık vermezseniz, size huzur yok; cezanız, kan ve gözyaşı”.

Diyadin tertibinden 5 Haziran katliam girişimine kadar, seçim öncesi HDP’ye 170’i aşkın saldırı; hiçbiri önlenmemiş; son üç bombalısı hariç, değil tutuklama tek bir gözaltı bile yok. Bombacıları ise hemen buldular; hepsi zaten takip altındaymış; tıpkı, ABD Büyükelçiliği intiharcısından savcı Kiraz’ın odasını basanlara kadar olduğu gibi. Oda basanlar diyorum; zira, Savcı’yı onların mı yoksa polisin mi öldürdüğü meşkuk. Ama olsun, bu kirli işin haberini yapıp fotoğrafını bastı diye gazetecilere 7,5 yıl hapis istemiyle dava: Basın üzerinde tam bir yargı terörü.

Seçimden sonra ise Suruç katliamı; onun failini de hemen tespit etti Erdoğan’ın polisi: Kimin ne yapacağını önceden bilmeksizin hiçbir polis bu kadar hızlı neticeye varamaz; ama, önceden bilip de engel olmayana da polis-güvenlik gücü denemez.

Unutmayalım, Erdoğan’ın Beria’sının kafası nasıl işliyordu: Göndeririz Suriye’ye iki adam; attırtırız onlara bu tarafa dört füze; al sana en mükemmelinden savaş bahanesi.

Bunlar, göz göre göre Reyhanlı’yı patlattıran, Serap’ı yaktırtan elemanlar; Obama karşısında patronlarının eli güçlensin veya Batı kentlerinde Kürtlere karşı nefret oluşsun diye. Bu arada, bilmeyenler için Beria’nın da kim olduğunu söyleyelim: Stalin’in kendi memleketlisi olduğu için özellikle seçip yükselttiği gizli polis şefi; kendi icadı işkence yöntemleriyle ünlü ve milyonlarca insanın sürgün ve idamından sorumlu, ama sonunda Stalin’i zehirlediği ya da zehirlendiğini gizlediği şüphesi üzerine bizzat parti büyükleri tarafından yargılanmaksızın kurşuna dizilen süper cani.

Ceylanpınar’da iki polisin, gece uykuda katli: Kim yaptı, kim yaptırdı; onu bilemiyoruz, belki hiçbir zaman da öğrenemeyeceğiz; ama, böylesi bir cinayet Erdoğan için (‘lâzımdı’nın ötesinde) elzemdi; kendisinden başkanlık esirgendiğinde hepimize vaat ettiği kaos plânını yürürlüğe koymak üzere. Bu arada, Yüksekova’da ve de Diyarbakır’da güpegündüz semt pazarında hamile karısının yanı başında onlarca kişinin gözü önünde öldürülen askerleri, astsubayları, onların katillerinin bir türlü bulunamadığını ve bu cinayetlerin Erdoğan kuvvetlerini Kandil’i bombalamaya sevk edecek kadar infiale -her nedense- sürüklemediğini de unutmayalım.

Şu an itibarıyla, düşük de olsa yasal bir hükümet görünümü altında, bir tek adam diktatörlüğünü yaşıyoruz. Hak, hukuk bir yana, ne yasa, ne de yargı kararı tanıyor; tabiî ‘kazanılmış hak’ kavramı da bunların lugatlarında hiç mi hiç yok: Mezuniyetlerine bir iki ay kalmış öğrencileri, okullarını kapatıp, sokağa atıveriyorlar; sırtlarında çelik yelek ellerinde uzun menzilli tüfek yüz elli kişilik polis kuvvetleri dershane basıyor; her şafak vakti ‘terör operrasyonu’ adı altında en mükemmel ve müptezelinden devlet terörü uygulamaları; burada köy boşaltma, Kandil’de köylü katliamı vb… İş bunlarla da bitmiyor; Soma ve benzeri katliamların baş-altı sorumlusu, çıkmış insanları elektriksiz, susuz, doğalgazsız bırakmakla tehdit ediyor –tabiî, sorumluluğu PKK’nın üzerine atmak üzere; giderayak madenlerdeki güvenlik önlemlerinin alınmasını beş yıl sonraya öteliyorlar, yandaş şirketlerin inşaatlarında hemen her gün toplu işçi cinayetleri işlenmeye devam ederken; kentsel dönüşüm alçaklığı ise insanları evlerinden, hem de zırhlı araçlar ve özel timler desteğinde sularını, elektriklerini keserek kovalamak üzere sürdürülüyor.

Her şey, sivil siyasetin önünü, yerine göre seçim barajlarıyla, yerine göre eli palalı/sopalı/bıçaklı esnaf-milislerle ve her daim polis şiddeti ve yargı terörüyle kesip, insanları, değil yönetime katılmak, en temel haklarını bile kullanamaz hale getirmek üzere ayarlanmış vaziyette.

Kısa vadedeki tek umudum -aslında, olmaz ama- anket şirketlerinin, Kandil’e saldırılar MHP’den yeterince oy devşirdi, PKK(?) eylemleri de HDP’yi barajın altına itti diye sahe raporlar düzenleyip Erdoğan’ı ülkeyi daha fazla kan gölüne çevirmesine gerek kalmadığını düşünmeye sevk etmeleri.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,542AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ölümlü şezlong kavgasının detayları ortaya çıkıyor: AKP’li başkanın ağabeyi çıktı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde şezlong tartışması nedeniyle polis memuru Kadir Ozan Yüce’nin öldüğü,...

Türkiye F-35 üretim zincirinden çıkartılıyor

F-35 savaş uçaklarını üreten Lockheed Martin, Türkiye'nin üretim zincirinden çıkartılacağını açıkladı.

Beyaz Saray’da ‘Türkiye’ toplantısı: Olası yaptırımlar görüşülüyor

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin yaptırımların görüşülmesinin beklendiği Beyaz Saray toplantısı başladı.

IMF büyüme tahminlerini aşağı çekti

Uluslararası Para Fonu, Washington'daki merkezinde açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda ABD ve...

ABD: İran’a ait ikinci bir insansız hava aracı düşürmüş olabiliriz

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, bir savaş gemisinin geçtiğimiz...

’30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil’ diyen AKP’li belediye başkanından geri adım

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısı ikinci oturumu gerçekleşti. AKP'li Alinur...

Hakan Atilla Türkiye’ye gönderiliyor

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Türkiye'ye gönderilecek.

Hasankeyf için çağrı yapıldı

BERKAY SAĞOLİzmir Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi...

5 ayda 724 bin kişi icralık oldu

Kredi kartı ve tüketici kredisi borcunu zamanında ödeyemediği için icralık olanların sayısının...

ABD Savunma Bakanı belli oldu

ABD Kongresi, ABD Savunma Bakanlığı'na ABD Başkanı Donald Trump tarafından aday gösterilen...

Sonraki haber