-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Acilen frene basılmalı!

Acilen frene basılmalı!

Türk Toraks Derneği’nin 22’nci kongresi gerçekleşti. Yerli ve yabancı birçok uzmanın katıldığı kongrede iklim değişikliği konusunda uyarılarda bulunularak “frene basılmalı” dendi

Türk Toraks Derneği’nin (TTD) uluslararası katılımlı 22’nci yıllık kongresi Antalya Belek’te gerçekleşti. Geçen çarşamba günü başlayan kongre önceki gün sona erdi. ‘Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Dünya’ sloganıyla gerçekleşen kongreye 1350 hekim, yurtiçinden ve yurtdışından 480’i aşkın konuşmacı katıldı. Kongrede, bilimsel programların dışında halk toplum sağlığı sorunları da ele alındı.

Kongrede konuşan TTD Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram, “Göğüs hastalıkları, halk sağlığı alanlarında çeşitli oturumlar düzenledik. Bu yıl kongremiz uluslararası anlamda gerçekleştirildi. İlk defa hem Amerikan Toraks Derneği, hem de Avrupa Solunum Derneği tarafından onaylandı. Biraz daha küresel sağlıkla ilgili konulara girdik” dedi.

Kömürden vazgeçin!

Bayram’ın konuşmasında vurguladığı şey ise çevre ve hava kirliliğinin ölümlerde büyük neden olduğuydu. Termik santrallardan vazgeçilmesini gerektiğini kaydeden Bayram sözlerini şöyle sonlandırdı: “Akciğer hastalıklarının başlıca nedeni hava kirliliği. Küresel iklim değişikliği ve hava kirliliği iç içedir. Havayı kirlettiğiniz zaman karbon salınımı, sera gazlarında artış, küresel ısınma ve ona bağlı küresel iklim değişikliği, aşırı yağışlar, çölleşme, yangınlar, kasırgalar, seller geliyor. Ülkemizde de bunu yoğun olarak görüyoruz. Hava kirliliği ülkemiz için çok önemli bir sorun. Hâlâ enerjimizin önemli ölçüde kömürden, petrolden, doğalgazdan karşılıyoruz. Özellikle kömür çok kirletici. Kömürlü termik santrallarımız var. Artık bundan vazgeçmemiz gerekiyor. Bütün dünya yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor.”

İlginizi çekebilir:  Toros Dağlarının eteklerinde HES'e tepki

Prof. Dr. Elif Dağlı ise küresel iklim değişikliği konusunda uyarılarda bulunarak “acilen frene basılmalı” dedi. “2040 yılında 1,5 derece sıcaklık artış olacak ve bu artış, birçok canlı türünün dünyadan silinmesine neden olacak” diyen Dağlı, sıcaklık artışı nedeniyle birçok doğa olayının meydana geleceğini dile getirdi.

İklim değişikliğinden en çok çocukların etkileneceğini belirten Dağlı sözlerine şöyle devam etti: “Eğer bugün 2030’a kadar 1,5 derece sıcaklık artışında dünyayı tutabilirsek, kurtarabiliriz. 2 dereceye çıkarsa dünyada canlı türü yaşayamayacak. Çok hızlı davranmamız lazım. Ekonomi ve siyasetle uğraşmak yerine çok hızlanmamız lazım. En çok çocukları etkileyecek.”

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber