Açlık grevinin 100. gününde binler Gülmen ve Özakça için yürüdü
16.06.2017 20:41 GÜNCEL

ZEYNEP KURAY

Demokrasi Güçleri , KHK ile ihraç edilen ve hukuksuz bir şekilde tutuklanan emekçiler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevinin 100’üncü gününde Kadıköy ‘de kitlesel yürüyüş düzenledi. Nuriye ve Semih için Dayanışma birleşenlerin öncülüğünde gerçekleştirildiği yürüyüşte , binler, kritik aşamaya gelen iki emekçinin taleplerinin derhal kabul edilmesini istedi.

Nuriye ve Semih için Dayanışma birleşenleri KHK zulmüne karşı açlık grevlerinin 100’üncü gününe giren emekçiler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın taleplerinin kabul edilmesi için Kadıköy Süreyya Operası’ndan Kalkhedon Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Ankara Yüksel Caddesi’nde işine geri dönme talebiyle 220 gündür direnen ve sürekli polis şiddetine maruz kalan Sosyolog Veli Saçılık ve Gezi direnişi sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın anne ve babası Gülsüm Sami Elvan, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, İlahiyatçı İhsan Eliaçık’ın ön saflarda yerini aldığı yürüyüşte, üzerinde Gülmen ve Özakça’nın resimleri bulunduğu “ Açlık grevinin 100. Gününde Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilsin” yazılı pankart ile “ Açlık grevi 100. Gününde” dövizleri taşındı. Kadıköy sokakları teker teker dolaşan binler, hep bir ağızdan, “ Nuriye Semih onurumuzdur”, “ KHK’lar gidecek biz kalacağız”, “ Açlık grevi 100. Gününde”, “ Faşizme karşı omuz omuza”, “ Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları atıldı.

‘KARANLIĞA KARŞI YAKILAN IŞİK HER YERE YAYILDI!’

Kalkedon Meydanı’na gelen kitle adına ilk konuşmayı Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Barkın Timtik yaptı. 100 gündür açlık grevinde olan Gülmen ve Özakça’nın KHK zulmüne karşı 220 gündür kesintisiz bir şekilde direndiğine dikkat çeken Timtik, Nuriye Gülmen’in karanlığı yırtmak için 220 gün önce küçük bir ışık olarak başlattığı mücadelenin ülkenin dört bir yanına yayıldığını vurguladı. Nuriye ve Semih için Dayanışma birleşenleri olarak üç haftadır alanlarda olduklarını belirten Timtik, faşizme yönetilen bir ülkede mücadeleyi büyütmekten başka çare olmadığına işaret etti. Timtik, Gülmen ve Özakça’nın direniş ve mücadele çizgisini daha da yükseltme sözü verdi.

SAÇILIK: MUTLAKA KAZANACAĞIZ!

Ankara Yüksel Caddesi’nde işine geri dönme talebiyle 220 gündür direnen Sosyolog Veli Saçılık, “Yüksel Caddesi’nden hepinize selam getirdim” diyerek sözlerine başladı. Akademisyen Nuriye Gülmen’in tam 220 gün önce büyük bir kararlıkla bu mücadeleyi başlattığını aktaran Saçılık, “ Bir kadın 220 gün önce kahverengi paltosuyla Yüksel Caddesi’ne çıktı. Tek talebi KHK’larla elinden alınan işine geri dönmekti. Onlar sandılar ki saldırarak bu kadını sindirecekler ancak saldırdıkça mücadelesi büyüdü, devleşti” diye konuştu. Bugün Yüksel Caddesi’nde direnen 8 emekçinin yine darp edilerek gözaltına alındığını belirten Saçılık, “ Biz bu yolda yüzlerce defa dayak yedik, gözaltında alındık ama her defasında “emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganıyla geri döndük ve mutlaka kazanacağız” dedi.

‘KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ!’

Gülmen ve Özakça’nın direnişine destek vermek için 23 gündür açlık grevinde olan İsmail Erdoğan, karanlığa, zorbalığa teslim olmayacaklarını vurgularken, Yazar Temel Demirel, “ Biz Diyarbakır zindanlarından, 12 Eylül zindanlarına uzanan bir direnişin geleneğinden geliyoruz. Biz Semih’in, Nuriye’nin, Mazlum Doğan’ın, Ethem Sarısülük’ün, Gezi’de kavga edenlerin yoldaşlarıyız. Sizin bizi yok etmek için çabalarınızı , Toma’larınızi katlettiğiniz 15 yaşındaki çocukların iradesiyle yok edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından ortak basın açıklaması Oyuncu Defne Alman tarafından okundu. İşlerine geri dönmek için 220 gündür direnen ve açlık grevlerinin 100’üncü gününe giren Gülmen ve Özakça’nın açlık ve ölümle terbiye edilmeyeceğini vurgulayan Alman, Gülmen ve Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını ve haklı olan taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Zılgıtlar ve ıslıklar eşliğinde sona eren eylemin ardından Anti- Kapitalist Müslümanlar tarafından Süreyya Operası önünde kurulan Yeryüzü Sofrası’nda bir araya gelindi.

aclik-grevinin-100-gununde-binler-gulmen-ve-ozakca-icin-yurudu-305089-1.aclik-grevinin-100-gununde-binler-gulmen-ve-ozakca-icin-yurudu-305090-1.aclik-grevinin-100-gununde-binler-gulmen-ve-ozakca-icin-yurudu-305091-1.aclik-grevinin-100-gununde-binler-gulmen-ve-ozakca-icin-yurudu-305092-1.aclik-grevinin-100-gununde-binler-gulmen-ve-ozakca-icin-yurudu-305093-1.aclik-grevinin-100-gununde-binler-gulmen-ve-ozakca-icin-yurudu-305094-1.aclik-grevinin-100-gununde-binler-gulmen-ve-ozakca-icin-yurudu-305095-1.aclik-grevinin-100-gununde-binler-gulmen-ve-ozakca-icin-yurudu-305096-1.aclik-grevinin-100-gununde-binler-gulmen-ve-ozakca-icin-yurudu-305097-1.