Açlık grevleri yayılıyor

HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan’a uygulandığını belirttiği tecridin kaldırılması için sürdürdüğü süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemi 66. gününe girerken, Leyla Güven’in sağlık durumun hayati risk yaratacak boyuta ulaştığı kaydedildi.

HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan’a uygulandığını ifade ettiği tecridin kaldırılması için 8 Kasım 2018 tarihinden bu yana sürdürdüğü süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eyleminin 66. gününe girmesi nedeniyle, Leyla Güven’in sağlık durumun hayati risk yaratacak boyuta ulaştığı kaydedildi.

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği ve  EGE TUHAYDER tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, Leyla Güven’in yaşamsal açıdan kaygı verici ve ciddi durumuna karşın cezaevi yönetimi ve iktidar çevrelerinin de tam bir ilgisizlik ve duyarsızlık içinde olduğu belirtildi.

İHD İzmir Şube Başkanı Avukat Zafer İncin tarafından okunan açıklamada, Leyla Güven’in nabzının 55-60 arasında, tansiyonun ise 5-7 düzeyinde seyretmekte olduğu, 15 kilo kaybı olan Leyla Güven’in artık su dâhil sıvı alamadığı, ihtiyaçlarını tek başına karşılayamadığı ve tek başına yürüyemediği ifade edildi.

CEZAEVLERİNDEKİ DURUM AĞIRLAŞIYOR

Öte yandan tecrit koşullarının sonlandırılması amacıyla 27 Kasım 2018 tarihinde ülke çapında cezaevlerinde başladığı belirtilen açlık grevlerinin ise 47. gününe girdiği ve bugün itibariyle çok sayıda cezaevinde en az 180 siyasi mahpusun süresiz-dönüşümsüz bir şekilde açlık grevi eylemini sürdürdüğü ve eylem ile birlikte mahpuslara yapılan saldırıların, hücre ve disiplin cezalarını daha da ağırlaştığı belirtildi.

Av. Zafer İncin, Ege bölgesi cezaevleri için de şu bilgileri verdi:

“Şakran T1, T2,T3,T4 ve Şakran Kadın Cezaevleri; Ödemiş T Tipi, Kırıklar F1 ve F2; Bandırma T1 ve T2; Kepsut T 10 ve C 18; Burhaniye Erkek ve Burhaniye Kadın; Manisa /Akhisar T Tipi Cezaevlerinde en erken 26 Aralık 2018 tarihinde başlayıp, 28 Aralık 2018 ve 5 Ocak 2019 tarihlerinde yeni katılımlar ile en az 42 siyasi mahpus süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladığı bilgisi edinilmiştir.

Bu süreçte süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemini sürdüren mahpusların belli tıbbi bakım hakları olduğu da kesinlikle unutulmamalıdır.

Açlık grevinde olanların yaşamlarının korunması için düzenli sağlık kontrollerinin yapılması son derece önemlidir.”

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği tarafından hazırlanan açlık grevleri ile ilgili son durum ise şöyle:

BİZİ TAKİP EDİN

358,972BeğenilerBeğen
54,840TakipçiTakip Et
1,080,139TakipçiTakip Et
7,390AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL