Anasayfa GÜNCEL Adalet, kimin mülkünün temeli?

Adalet, kimin mülkünün temeli?

Kapitalist devlette mülkiyet hakkı kutsaldır. Hatta mahkeme salonlarında, hâkime her baktığınızda gözünüzün takıldığı “Adalet mülkün temelidir” yazısının aslında ‘subliminal mesaj’ olduğu, oradaki ‘mülk’ten ülkenin değil, sermayenin kastedildiği şakasını, yazıyı her gördüğümüzde hatırlarız.

Ancak Şırnak Valiliği, sadece bir evi değil, evin sahibini de kamulaştırarak yaklaşık 200 yıldır kurulmaya çalışılan düzeni temelinden sarstı.

Modern kapitalizm ve burjuva hukuku öncesine yaraşan bir kararla, ceza hukuku ile mülkiyet hukukunu birleştirdi, bir kez düşman hukukunun uygulandığı kişiyle ilgili, kanundaki diğer hakların da geçersiz olduğuna karar verdi. (Ki, yaşam veya sağlık hakkı değil ama mülkiyet hakkı, kapitalist devletin temelidir).

Bir vali için büyük, insanlık için küçük bir adım.

Vatandaşa var, halka yok

Şırnak kent merkezinde 14 Mart 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı 245 gün kesintisiz devam etti, 3 Haziran 2016’da operasyonların bittiği resmi olarak açıklandı ama sokağa çıkma yasağı 14 Kasım 2016’da kısmen, 10 Nisan 2017’de tamamen kaldırıldı.

Yüzlerce evin yıkıldığı, yüzlerce kişinin de evi barkı bırakıp kaçmak zorunda kaldığı Şırnak’ta yaşayanların ‘terör ve terörle mücadele faaliyetleri nedeniyle oluşan zararlarının karşılandığı’ hükümet kaynaklı haberlere sık sık yansıdı.

Örneğin TRT Haber’in İçişleri Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre, 2016 yılında 23 bin 404 kişiye toplam 295 milyon lira, 2017’nin ilk dört ayında da 10 bin 220 kişiye 222 milyon 446 bin 387 lira ödenmişti. Öyle ki, 27 Temmuz 2004’te yürürlüğe giren 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun kapsamında yapılan ödemelerin ‘devleti zarara uğrattığı’ bile açıklandı.

Şırnak’ta da operasyon sırasında birçok ev zarar gördü, yaşanmaz hale geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı ekipler, operasyonun ardından kent merkezindeki hasarsız evlerin de boşaltılmasına dair tebligat gönderdi, evler boşaltılınca da büyük çaplı bir yıkım gerçekleşti.


Dolayısıyla evi sağlam olduğu halde yıkım kapsamına alınıp yerle bir edilen bir Şırnaklı vatandaş da, şimdiye kadar binlerce vatandaşa verildiği gibi kendisine de evinin yıkım bedelinin verilmesi için Valiliğin zarar tespit komisyonuna başvurdu. Ama reddedildi.

Neden? Çünkü başvurucu, olayla ilgisiz bir zamanda, olayla ilgisiz bir suçtan mahkûmiyet almıştı. Makbul vatandaş değildi.

Valilik, evi yıkılan Şırnaklı vatandaşın, daha önceki bir tarihte Terörle Mücadele Kanunu’ndan mahkûm olduğu için başvurusunun ‘kapsam dışı olduğunu’ kendisine bildirdi. (Valiliğin, infazı gerçekleşmiş bir sabıka kaydının detaylarına nasıl kolayca ulaştığı da, ayrı bir fişleme hikâyesinin konusu).

Evi kapsam içi, kendisi kapsam dışı kalan Şırnaklı vatandaş, kapitalist devletin en büyük güvencesi olan mülkiyet hakkını kullanamadı. Burjuva hukukundan ileri gelen haklarını ise çok önce kaybetmişti. Haksız, hukuksuz ve evsiz kaldı, hem Şırnak’ta hem İstanbul’da mülksüzleştirilen milyonların oluşturduğu ‘halk’ın arasına katıldı.

‘Mülkün temeli’ artık sadece bir mahkeme duvarı yazısı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,384AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Kılıçdaroğlu’ndan ’15 Temmuz’ paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine...

Almanya’da camiye saldırı

Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Chorweiler Camisi'ne giren...

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Akit yazarı: Bakmayın siz Kemalistlerin ’15 Temmuz bir FETÖ darbesidir’ mavallarına…

Akit yazarı Ali Karahasanoğlu 15 Temmuz darbe girişiminden "Kemalistleri" sorumlu tuttu.

Sonraki haber