Adalet Nöbeti 33. kez tutuldu: Yapay davalar düşmeli
16.11.2017 22:17 GÜNCEL

Haksız tutuklamalara tepki göstermek için Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi’nde başlatılan Adalet Nöbeti 33. kez tutuldu. Nöbete CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Aydeniz Alisbah Tuskan, avukat Ercan Kanar, kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, 9 ay tutuklı kaldıktan sonra serbest bırakılan Cumhuriyet Gazetesi avukatı Bülent Utku, Cumhuriyet Gazetesi çizeri Musa Kart, oyuncu Nur Sürer ve çok sayıda avukat katıldı.

Cumhuriyet'in aktardığına göfe, eylemde konuşan Aydeniz Alisbah Tuskan, avukatların adalet savaşçıları olduğunu belirterek, hak duygusunun adaletin temeli olduğunu söyledi. Baroların meslek düzenini koruyan, mesleğin, adaletin amaçlarına uygun, onurla yapılmasını sağlayan kamu kurumları olduğuna dikkat çeken Tuskan, ‘“Güçlülerin zayıfın üzerinde her türlü baskıyı yaptığı, herhangi bir koruma mekanizması olmayan bir toplumda kaos olur. Devlet hukuka riayet eder. Hukukun egemen olmadığı ve dürüst hukukçuların olmadığı toplumlar bölünmüştür” dedi. Adaletin bulunduğu ve ihlal edilmediği sürece hukukun teneffüs ettiğimiz hava gibi olduğuna dikkat çeken Tuskan, “Görünmez ve tutulmaz bir şekilde etrafımızı kaplar. Ancak onu kaybettiğimizde değerinin farkına varırız. Seçilmez bir şeydir. Nefessiz kalırız” diye konuştu.

Avukat Ercan Kanar ise eleştiren ve muhalif olan herkesin iktidara göre düşman sayıldığını ve o şekilde bir hukukun uygulandığını vurguladı. Meclis’te sarf edilen sözlerin dışarıda tekrarlanmasının suç olmadığını ifade eden Kanar, “Milletvekillerinin tutukluluğuna son verilmeli ve yapay davalar düşmelidir” ifadelerini kullandı. Tutuklu gazeteci, yazar ve meslektaşlarının derhal serbest bırakılması gerektiğini kaydeden Kanar, “Barolar Birliği yönetimi hukuk kurumları üzerindeki baskılara sessiz. Bu sessizlik barolar tarihine kara sayfa olarak geçecektir” dedi. Kanar, Barolar Birliği yönetimine de “Barolar Birliği yönetimini baskıcı rejimle uzlaşmaktan derhal vazgeçip adalet ve özgürlük yürüyüşünde kararlı adımlar atmaya çağırıyoruz” diye seslendi.