Anasayfa GÜNCEL Adalet Yürüyüşü 23. gününde

Adalet Yürüyüşü 23. gününde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun öncülüğünde, partinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu‘nun tutuklanması sonrası başlatılan “adalet yürüyüşü”nde bugün 23. gün. 420 kilometrelik yürüyüşte bugüne dek yaklaşık 384 kilometre yol kat edildi.

TRAFİĞİ ETKİLEMEMEK İÇİN YÜRÜYÜŞÜ ERKEN DURDURDU

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün birkaç kilometre daha devam etmesi planlanan Adalet Yürüyüşü için flaş bir karar aldı. Kılıçdaroğlu, İstanbul’a yaklaşılması nedeniyle şehir içi trafiğinin etkilenmemesi için yürüyüşe bugünlük ara verdi. Kortej İstanbul’a doğru yürüyüşüne yarın devam edecek.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde Adalet Yürüyüşü 23. günde de devam etti. CHP Lideri, bugün İstanbul il sınırına ulaştı. Sınır tabelası altında ‘barış güvercini’ uçuran Kılıçdaroğlu, yürüyüş için flaş bir karar verdi. 23. günde birkaç kilometre daha devam etmesi planlanan yürüyüşü İstanbul’a yaklaşılması ve şehir içi trafiğinin etkilenmemesi için bugünlük sonlandırma kararı aldı.


19 KİLOMETRE YÜRÜDÜ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 23. gününü tamamladı. Kılıçdaroğlu, bugün 19 kilometre yol kat etti. İstanbul’a girdikten sonra Tuzla Şifa mahallesinde öğle molası veren Kılıçdaroğlu, 3,5 km daha yürüyüp Tuzla Stadyumu’ndaki kamp alanına ulaştı. Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünün bugünkü bölümü böylece sona erdi.
Kortej bugün Tuzlaspor Stadyumu’na yakın bir bölgede mola verecek ve burada kamp kuracak. Yarın ise Kartal Dragos Sahili’nde konaklanacak. Pazar günü ise Maltepe’de büyük Adalet Buluşması gerçekleştirilecek. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın organize ettiği buluşmaya bir buçuk milyon insanın katılması bekleniyor.

BUGÜN TUZLA STADYUMUNDA YARIN DRAGOS SAHİLDE KONAKLANACAK

Adalet korteji bugünkü yürüyüşünü Tuzlaspor Stadyumu’na yakın bir bölgede noktalayacak ve gece burada konaklayacak. Yarın sabah ise (Cumartesi) sabah saat 07.00’de yürüyüş başlayacak ve daha sonra Pendik Batı Mahallesi’ndeki 15 Temmuz Şehitler Camii’nin yanında bulunan alanda öğle yemeği molası gerçekleştirilecek. Yarınki yürüyüş Kartal Dragos sahilinde sona erecek. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler geceyi Kartal Dragos Sahili’nde hazırlanan kamp alanında geçirecek.

SON DURAK DRAGOS

Yani, yüzbinlerce kişilik dev kortejin Maltepe’deki büyük Adalet Buluşması’ndan önceki son durağı Dragos Sahili olacak. Kılıçdaroğlu, 9 Temmuz Pazar günü saat 17.00’de Dragos Sahil’den yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirerek Maltepe Sahili’nde kendisini bekleyen milyonlarla buluşacak.

KILIÇDAROĞLU KÜRSÜYE 18:00’DE GELECEK

CHP lideri yürüyüşünü tamamlayarak Maltepe Sahili’nde ulaşacak ve konuşmasını gerçekleştirecek. Kılıçdaroğlu’nun kürsüye saat 18:00 sıralarında çıkması bekleniyor. Tarihi ‘Adalet Buluşması’nın ev sahibi konumundaki CHP İstanbul İl Başkanlığı, yaklaşık 10 bin sivil toplum örgütü, meslek odası, siyasi parti ve derneklere davetiye gönderdiklerini duyurdu.

Yürüyüşün 23. gününde BirGün yazarları ve yöneticileri de Kılıçdaroğlu’na eşlik etti.

adalet-yuruyusu-23-gununde-316434-1.
BirGün gazetesi Yayın Kurulu Üyeleri Berkant Gültekin, Barış İnce, BirGün İmtiyaz Sahibi İbrahim Aydın, BirGün gazetesi yazarları Güven Gürkan Öztan ve Hayri Kozanoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile beraber yürüdü

Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünün ilk etabına Sanatçılar Nur Subaşı ve Sumru Yavrucuk eşlik etti. Yürüyüşe Gebze’de DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve öldürülen Gazeteci Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe de katıldı. Üst geçitlerden CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerine güller atıldı. İlk etapta 5 km yüründü. Saat 10:30’da ilk mola verildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye ile ilişkilerini askıya alan AB’ye seslenerek, “Sizden de adalet istiyoruz. Türkiye sadece iktidar partisinden ibaret değil ki. Türkiye’ye bakın Adalet Yürüyüşü yapıyoruz. Yüzde 50’den fazlası demokrasi istiyor bu ülkenin” dedi.

adalet-yuruyusu-23-gununde-316447-1.

Adalet Yürüyüşü’nde Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ne ulaşılırken, gece eski Topçu Kışlası’nda konaklandı. Yürüyüşün 23’üncü günü öncesi Kemal Kılıçdaroğlu açıklamada bulundu. Kocaeli’den ayrıldıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Bütün Kocaelilere yürekten teşekkür ediyoruz. Bize gösterdikleri ilgiden ötürü. Biz onlar için de tüm Türkiye için, 80 milyon için adalet istiyoruz ve adalet için yollara çıktık ve bu yolculuğumuz da sürecek. Bugün İstanbul’a giriyoruz. Son derece mutluyum, huzurluyum. Hiç kimsenin burnu bile kanamadan uzun bir yolu kat edip İstanbul il sınırlarına girmiş olacağız. Umarım bizi izleyen gazeteci arkadaşlarım da son derece memnunlardır. Çünkü onlar da bizimle birlikte uzun bir yolculuk yaptılar. Birlikte ayın 9’unda pazar günü bu yürüyüşümüzü tamamlamış olacağız. Ama adalet arayışımızı değil. Adalet arayışımız devam edecek” dedi.

Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği ile ilişkilerin askıya alınması değil, daha sağlıklı sürdürülmesi gerektiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Avrupa Parlamentosu Kati Piri raporunu kabul etti. Müzakereler konusunda AB’ye üyelik konusunda Türkiye ile ilişkilerini askıya alınması yönünde bir rapor önerisi kabul edildi. Buradan Avrupa Parlamentosu’na seslenmek isterim. Biz herkes için adalet istiyoruz. Sizden de adalet istiyoruz. Türkiye sadece iktidar partisinden ibaret değil ki. Türkiye’ye bakın Adalet Yürüyüşü yapıyoruz. 10 binler var. Bir referandum yaptık. Yüzde 50’den fazlası demokrasi istiyor bu ülkenin. Dolayısıyla Avrupa Birliği ile ilişkilerin askıya alınması değil, daha sağlıklı ve tutarlı sürdürülmesi gerekiyor. Bu konuda umarım bizim adalet arayışımıza da destek vererek Türkiye ile olan ilişkilerin devamı yönünde bir karar alırlar, bu da bizi memnun eder. Çünkü adalet sadece Türkiye için değil, bütün insanlık için geçerli olan bir kavramdır. Avrupa Parlamentosu’nu da adil davranarak Türkiye ile olan ilişkileri sürdürme yönünde bir karar alır umuduyla hepinize saygılar sunuyorum”

Adalet Yürüyüşünde 23. gün Tuzla’da sona erdi

Başkanı Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 23. gününü tamamladı. Kılıçdaroğlu, bugün 19 kilometre yol kat etti.

İstanbul’a girdikten sonra Tuzla Şifa mahallesinde öğle molası veren Kılıçdaroğlu, 3,5 km daha yürüyüp Tuzla Stadyumu’ndaki kamp alanına ulaştı. Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünün bugünkü bölümü böylece sona erdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, karavanında dinlenmeye çekildi.

“YARIN İBRAHİM KALIN’I MİSAFİR EDEBİLİRİM”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya yolunda sarf ettiği kamu düzenini bozuyorlar sözüne tepki gösterdi. Özel, Adalet Yürüyüşü’nün bugünkü etabının bitiminde konuştu. Özel, ” Ben çağrı yapıyorum sayın Cumhurbaşkanına. Yarın İbrahim Kalın’ı misafir edebilirim, CHP grup başkanvekili olarak. Herhangi bir genel sekreter yardımcısı olur, her hangi bir danışman olur. Gelsin bizimle birlikte yürüsün. Ya da anons aracımızla önde yürüsün. Her 10 araçtan 9’unun desteğini görsün. İstanbul Kemal beyi öyle bağrına bastı ki, ne kamu düzeninin bozulduğu var ne trafiğin aksadığı var. İstanbul’da müthiş bir coşku var”dedi.

ÖZEL’DEN AÇIKLAMALAR

Gandi’nin yürüyüş rekorunu kilometre olarak kırdıklarını hatırlatan Özel, ” Yarın da gün olarak rekorunu kıracağız. Gandi ile yarışıyor değiliz. Gandi bizim ilham kaynağımız. Gandi’nin bu hem çok aktif, hem çok pasif bu eylemi, CHP genel başkanına ilham kaynağı oldu. Önemli olan şu ki; hergün yeni yollarla tanıştıkları ayaklarımız. Yeni ağızlar eklenmeye başladı ağızlarımıza. Yeni kulaklar işitmeye başladı söylediklerimiz. Ve yeni kabuklar çatlıyor. Yol boyunca koşup gelip ‘referandumda ‘evetçi’ydim ama şimdi sizinle beraberim’ diyenlerin sayısı azımsanmayacak miktarda” diye konuştu.

90 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

İstanbul’da kendilerine muhteşem bir karşılama yapıldığını söyleyen Özel, ” Yola sığmayan 4-5 km uzunluğunda, 42 bin kişiyle başlayan, az önce polis helikopterinin 90 bin kişi olarak söylediği bir karşılama” dedi.

SİVAS MİLLETVEKİLİ AKYILDIZ: DURUMUM İYİ

Bu arada sosyal medyada hakkında kalp krizi geçirdiği şeklinde haberler yayılan CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, ” Sıkıntı yok. Sizlerin aracılığıyla dostlara duyuruyorum, gayet iyiyim. Kriz falan geçirmedik. Sapasağlam mücadeleye devam” diye konuştu.

YARIN SAHİL YOLUNA İNECEK

Yarın Tuzla Stadyumundan başlayacak yürüyüşte Kılıçdaroğlu, Kaynarca’dan sahil yoluna inecek. Yürüyüş, Kartal Dragos’ta sona erecek.

CANLI

11.40 – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çayırova mevkiinde bulunan İstanbul yazılı trafik tabelasının önünden geçerek İstanbul sınırlarına giriş yaptı.

11.10CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’a çok yaklaştı. Kılıçdraroğlu’nun önünde sadece 2.5 km kaldı.

10:15 – 5 kilometrelik yürüyüşün ardından ilk mola alanına ulaşıldı.

10:10 – CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yol kenarında Rabia işareti yapan gruplara yönelik olarak, “Sevgili genel başkanımız hangi görüşten olursanız olun, sizleri kucaklıyoruz” anonsları yapıyor.

Yürüyüşün ilk gününden bu yana kortej düzeninden sorumlu olan Ağbaba, çocuklarıyla birlikte yol kenarında bekleyen ailelere de “Kemal Kılıçdaroğlu günaydınlar diliyor. Gözlerinizden öpüyor” diye sesleniyor.

10:01 – 8 Ocak 1996’da polislerin işkence ederek öldürdüğü Evrensel muhabiri Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, yürüyüşe destek vererek Kılıçdaroğlu’yla birlikte yürüdü.

10:00 – Birgün gazetesi yöneticileri de korteje katıldı.

09:25 – DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel-İş üyesi onlarca işçi de yürüyüşe destek vermek için yol kenarında bekliyor.

09:20 – Yol üzerinde güvenlik önlemleri artırıldı.

09:11 – Katılımcılar aranarak yürüyüş güzergâhına alınıyor.

09:10 – Yürüyüş başladı. Kortejin bugün ikinci etapta İstanbul’a girmesi bekleniyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,117AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Peru’da 7.5 büyüklüğünde deprem

Peru'ya bağlı Moyobamba kasabasının 180 kilometre doğusunda deprem meydana geldi.

Her 4 gençten 1’i işsiz çalışanlar ise yoksul

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, son günlerde bunalımlar ve intiharlara varan genç...

Bağlar Belediyesi mahkeme kararını tanımıyor

“Yalar” olan soyadını Beyoğlu olarak değiştiren seçimde 2. olan ama YSK'nin mazbata...

Asgari ücret yılbaşından beri 40 avro eridi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yükselen döviz kurları nedeniyle eriyen ücretleri...

Yetmiş7: 7 okuma parçası

Edebiyat1- Şiiri dua gibi okurum, hep okurum,...

Kiraz mevsimi

PELŞİN KAVAKHaziran ayının en aydınlık sabahlarından biriydi....

‘Hep sonradan gelir aklım başıma’

ALPER TURGUTChernobyl (Çernobil) adlı beş bölümlük mini...

İhlal başvurusu rekor kırdı

Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinde bu yılın Ocak, Şubat ve Mart aylarında yapılan...

KHK’lilere yurtdışı yasağı sürerken… Örgütten yargılanan sanığa hac izni

KHK ile ihraç edilen on binlerce yurttaşın haklarında soruşturma dahi bulunmamasına karşın...

Adaletsizlik toksiktir

Stres belli düzeylerde olduğunda insanı geliştirici etkisi olan, vücudun dışarıdan gelen etkenlere...

Sonraki haber