Anasayfa KÜLTÜR SANAT ‘Adalete inancım kalmadı’

‘Adalete inancım kalmadı’

DERYA AYDOĞAN [email protected]

Ünlü oyuncu Levent Üzümcü, İstanbul Kadıköy’de bulunduğu mekânda yaşanan bir gerginlik sonrası görevliler tarafından arka tarafa götürülmek istenen kişilere engel olduğu sırada, mekân çalışanları tarafından saldırıya uğradı. Üzümcü’nün darp edildiği anların görüntüsü olaydan 10 gün sonra Show TV tarafından yayımlandı. Görüntülerin paylaşılmasının ardından Üzümcü ile olayın detaylarını konuştuk.


► Görüntüler 10 gün sonra yayımlandı, ne oldu o gün tam olarak?
Hiç alakamın olmadığı bir kavgada bana hakaret ettiler. Oradaki insanlar zarar görmesin diye çünkü 60 yaşın üzerindeydiler ve çalışanlar onları arka tarafa çekmeye çalıştı. Ben de “Hayır bırakmıyorum ana kapıdan çıkacaklar” dediğim anda biri hırsla ve nefretle yanıma yaklaşıp kulak boyumdan bana hakaret etti. Tehdit etti, ben de bunun sonucunda küfür ettim ve orada ortalık patladı. O mekânda İnsanları korumakla mükellef görevliler benim üzerime saldırdılar. Ve bunu ceza görmeyecekleri hatta yaptıklarından takdir görecekleri bilinciyle yaptılar. Bir faşisti tanırsın bakışından hal ve hareketlerinden, gözlerinden hemen tanırsın. Bu çocuklar faşistti.

► Sizi darp edenlere dava açmayı düşünüyor musunuz ?
Türkiye’deki adalete güvencim, inancım kalmadı. Düşünsene bu ülkede parkta gürültü yapıyor diye balkonundan çocuk vuran adam serbest bırakılıyor. Twitter’daki yapılan açıklamayı tehdit olarak algılıyorlar. Hâkim, hâkime kılınmış 30 yaşın altında mesleki tecrübesi hiç olmayan insanlar, insanları rahatlıkla mahkum edebiliyor. Adalete nasıl bir güven olabilir? Bana mekanın adını açıkla diyorlar. Ben mekânın adını açıklamıyorum çünkü biliyorum ki adını açıklayınca insanlar oraya gitmeyeceği için zarar edecekler. Beni darp eden insanlar hâlâ orada çalışıyorlar.

► İş veren ya da başka biri arayıp sizden özür diledi mi?
Onlara olayın olduğu akşam şikâyetçi olmayacağımı söyledim. Ben şikâyetçi olmadığım için aslında şaşırdılar. Bana saldıran insanlar yani beni darp edenler bana zarar vermenin peşindeydi. Bu insanlar birbirlerini koruyan insanlar. Muhtemelen işletmeciyle akrabadır. İşletmeci kendisini bu işten sıyrılabilmek için, saldıranların otopark görevlisi olduğunu söyledi. Bana yapılan büyük bir suç. Ve onlar o suçu işlemesine rağmen hâlâ orada çalıştırılıyorlar.

► Olay sonrası tehdit eden oldu mu?
Sosyal medyadan birkaç tane yorumda bulunanlar oldu. Para alarak, aldığı maaşın hakkını vermeye çalışan bir takım ödenekli memur bunlar bence… Provoke edici haber gibi. Tıpkı gazete diye ortaya atılan bir takım paçavra var ya onların haberlerinde olduğu gibi… Etmedik laf bırakmadılar. HDP’li PKK’lı demişler bana… Hedef gösteriliyorum. Çocuğun biri sosyal medyadan “Başkan olamayacaksın” yazmış diye 10.5 ay hapis cezası aldı. Küfür yok, hakaret yok… Bunu tehdit olarak almışlar…

► Şikâyetçi olmamak da kötü değil mi? İşlerine devam ediyorlar?
Parkta çocuk vuran adam serbest. Alenen insanlara gazeteler yoluyla iftira atan insanlara sayfa sayfa dava açsan takibi yok. İnsanlar resmen hedef gösteriliyor. Gezicileri sürekli yaftalayarak kendileri gibi düşünmeyen herkesi vatan haini ilan ediyorlar. İstiyorlar ki insanlar kendi adaletini kendi arasınlar. 30 yaşın altında hâkimsin, hiçbir mesleki tecrüben olmadan insanlara cezalar veriyorsun, hiç düşünüyor musun kendi çocuğun da buna maruz kalabilir diye. Biz hepimiz için adalet hepimiz için özgürlük istiyoruz. Hiçbir şekilde bu kadar karanlık yaşamadı bu ülkede. Askeri darbe dönemi de bu kadar karanlık yaşanmamıştı.


SON HABERLER

‘Paradise Papers’ haberlerinden dolayı yargılanan gazeteci beraat etti

"Paradise Papers" haberleri nedeniyle “hakaret ve iftira” suçlamasıyla yargılanan Evrensel’in eski Sorumlu...

Alper Taş: Beyoğlu eski renklerini alsın istiyoruz, ‘Yaşasın Beyoğlu’ diyoruz

Beyoğlu Belediye Başkan adayı Alper Taş, Halk TV’de Enver Aysever'in sunduğu Ayrıntılar...

Lise öğrencisi okul arkadaşını vurdu

Tokat'ın Artova ilçesinde, okul arkadaşını tabanca ile vuran lise öğrencisi gözaltına alındı.

Eskişehir’de bir kişiye Erdoğan ve Yıldırım’a hakaretten 1 yıl 2 ay hapis cezası

Eskişehir'de kabanı çalındığı için gittiği polis merkezinde televizyondan izlediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

İran’da yolcu uçağı iniş sırasında alev aldı

İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Mehrabad Havalimanı’nda 100 yolcunun bulunduğu uçağın alev aldığı belirtildi.

Trump’tan Brezilya’nın NATO üyeliğine tam destek

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Brezilya arasındaki askeri ilişkilerin ciddi şekilde...

Dünya tabip örgütlerinden TTB’ye destek

TTB 2016-2018 Merkez Konseyi üyeleri “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı basın...

Son ‘Cemre’ Kadifekale’de düştü

Aycan KARADAĞ Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan...

Cemil Tugay’dan KSK taraftarına müjde: Zübeyde Hanım Stadı Yalı’da yapılacak

CHP'nin İzmir Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Karşıyaka Spor Kulübü (KSK)...

Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı aday olmayacağını açıkladı

İsmi yolsuzluk iddialarına karışan Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Tsunekazu Takeda, görev süresi sonunda yeniden aday olmayacağını...