Adalılardan doğaya ‘Geçmiş olsun’ ziyareti
30.08.2018 08:50 ÇEVRE
Bayramda tatilci akınına uğrayan Bozcaada’da belediye, ‘Koylarımıza, çamlıklarımıza, sokaklarımıza geçmiş olsuna gidiyoruz” diyerek çöp toplama işlemi başlattı. Halk çöplerin toplanmasına yardım etti

Uzun süren bayram tatilinin ardından sahillere yığılan çöpleri toplama işlemleri sürüyor. Akyaka, Salda Gölü ve Marmaris bölgelerinde imece ile toplanan çöplerden sonra şimdi de Bozcaada’da çöpler toplandı. Temizliğe Bozcaada halkı da destek verdi.

Çöpler farkındalık için sergilendi
Çanakkale ve Kuzey Ege’nin her yaz ve bayram tatili dönemi tatilcilerin gözdesi olan Bozcaada ilçesinde 9 günlük Kurban Bayramı’nın ardından, Bozcaada Belediyesi tarafından ‘Koylarımıza, çamlıklarımıza, sokaklarımıza ‘geçmiş olsun’a gidiyoruz” sloganıyla koylarda başlatılan temizlik seferberliğinde 6 traktör çöp toplandı. Temizliğe Bozcaada halkı da destek verdi. Toplanan çöpler ilçe merkezinde Cumhuriyet Meydanı’nda çevre kirliliğine dikkat çekmek için sergilendi.

Bozcaada’yı gelen tatilcilerin adayı temiz tutmaları konusunda çağrıda bulunan Bozcaada Belediye Başkanı CHP’li Hakan Can Yılmaz, “Her turizm bölgesinde bunlar yaşanıyor. Ne yazık ki doğaya değer vermeyen, çevresine, yaşadığı yere saygı duymayan vatandaşlarımız oldu. Biz de Bozcaada halkının duyarlılığıyla doğu koylarından itibaren temizliğe başladık. Ciddi bir çöp yoğunluğuyla karşılaştık. Birkaç gün daha devam etme kararı aldık. Bu kampanya bir temizlik kampanyasının yanı sıra bir farkındalık kampanyası. Biz istiyoruz ki misafirlerimiz de Bozcaada’ya geldikleri gibi bulmak istiyorlarsa, biraz çevrelerine duyarlı olsunlar. Doğaya saygılı olsunlar” dedi.

Kuşadası da temizlendi
Öte yandan Aydın’ın Kuşadası ilçesinde de belediye tarafından çöp toplama işlemleri yapıldı. Temizlik ekipleri, 9 günlük bayram tatili boyunca 3 bin 710 ton evsel atık ve 141 ton ambalaj atığı topladıklarını açıkladı.