Adı ve amblemi değiştirilecek BDP'nin 3. Olağan Kongresi başladı
11.07.2014 12:59 SİYASET
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) 3. Olağan Kongresi Ankara'da başladı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) 3. Olağan Kongresi Ankara'da başladı. Divanın oluşturulmasının ardından İmralı Cezaevi'nde hapis yatan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın mesajı okundu.

İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonu’ndaki kongreye, HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, HDP Milletvekili Hasip Kaplan, HDP Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Eş Başkanı Gülten Kışanak katıldı. Kongre duvarındaki Öcalan’ın fotoğrafının yansısında, 'Demokratik Özerklik ile Özgür Yaşamı inşa ediyoruz' yazısı yer aldı, 'Özgür kadın, demokratik ulus; özgür özerk Rojova için el ele' pankartları asıldı.

Kongreyi yönetecek divan için okunan önerge kabul edildi. Kabul edilen önerge sonrasında, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, Leyla Güven, Zübeyre Zümrüt, Özlem Yanat’tan oluştu. Kongrede, gündem oy birliği ile kabul edildildi. Divan yönetimi konuşmalarının ardından Önergeler Komisyonu'nun çalışmaları başladı.

ÖCALAN'IN KONGRE MESAJI

HDP Milletvekili İdris Baluken Öcalan’ın mesajını okudu.
Öcalan mesajında, demokratik ulus inşasının vurgusunu yaptı. Yeni kurulan HDP'nin Türkiye'ye hizmet etmesi gerektiğinin altını çizen Öcalan, geçen 20 yılda deneyimsiz kadrolarla siyasetin yürütüldüğünü belirtti. Yeni partinin bu mana da kadroların yetişmesinde önemli görevler ifade edeceğini söyledi.

Öcalan’ın mesajı özetle şöyle: "Yaşadığımız koşullar gereği yenilenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Partileşme geleneğimiz, demokratikleşemeyen Türkiye nedeniyle varlığını bu güne kadar taşısa da hak ettiği kazanımlara ulaşamamıştır. Kendim, 20 yılı aşkındır hareketinize olan katkımı ifa etmeye çalışıyorum. Köklü reformlara ihtiyaç duyuluyor. Esas olarak temsil etmeye çalıştığımız Kürt halkı, ulusu için Türkiye koşullarında devletsel hukuki, ekonomik gerçekte en doğru mekânsal konumsallama, bölgenin demokratik partisinde olabilir. Yeni Türkiye demokrasisine bu adlardan biri altından somut hizmet edilebilir. Bir ad değişikliği önermiyorum. Genele ve özele hizmet edecek formülü sunuyorum. Defacto da olsa, resmi ifadesini Türkiye’nin geleceğine hizmet etmek olan HDP’nin yer almasıdır. Türkiye 60 yıldır, gladyonun ayrıştırdığı projelerine kurban edilmektedir. HDP’ye saldırıların altında bu yatmaktadır. Bu oyunu resmi çatıda birleşmekle bozabiliriz. Türkiye gerçeğinde yerel ve ulusal demokrasi aynı oranda örülmeden kapitalizmin, gladyo kapanından sağlıklı bir çıkış gerçekleşemez. Yeni partileşmede toplumun ihtiyacı ideolojik kadro eğitimidir. Geçen 20 yıl ideolojik yoksun kadrolarla yürütülmeye çalışılmıştır. İhtiyaç duyulan kadrolar yetiştirilmesidir. Kadro yetiştirilemeden bir şey yapılamaz. Yeni parti kadro yetiştirme okuludur. Amatörlerle bu işin yürümediği yeterince açığa çıkmıştır. Parti toplumun her alanındaki, ihtiyaç için yeterli kadro eğitmeyi ve bunu tüm bölgelere sağlamadan başarılı olamaz. Bizler ne ideolojik ne pratik olarak milliyetçilerin oyununa gelemeyiz."

CİHAN