-Reklam-
Anasayfa BİRGÜN PAZAR Adnan Oktar ve karanlıkta kalan yıllar

Adnan Oktar ve karanlıkta kalan yıllar

Aydın Tonga

Öyle bir soruşturma ki, yaklaşık 200 insan gözaltında, bu sayıdan daha fazlası için gözaltı kararı çıkarılmış. Soruşturma kapsamında şüphelilere yönelik 31 ayrı suçlama var ve bu soruşturma için tam 40 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiş. Dahası bu gözaltı ve operasyon dalgasının devam edebileceği de söylenmekte.


Tahmin edileceği üzere Adnan Oktar soruşturmasından bahsediyoruz. İfade ettiğimiz gibi oldukça büyük bir operasyon bu. Tehdit, şantaj, taciz ve mali usulsüzlükler, Oktar ve grubuna yönelik suçlamaların başında gelmekte. Üstelik bu suçlamalar öyle yenilir yutulur cinsten de değil. Örneğin iddialara göre sözü edilen grup kadınları neredeyse çocuk yaştan itibaren farklı yöntemlerle bünyesine katıyor, süreç içerisinde aileleri ile bağlarını koparıyor ve nihayet tehdit ve şantajla onları örgütte kalmaya zorluyordu. Adnan Oktar gurubu ile ilgili dile getirilen bu korkunç iddialar oldukça fazla. Lakin korkunç olan durum sadece bu değil. Zira Adnan Oktar grubu aynı zamanda o dönemlerde “Kur’an Ahlakı” kitap dağıtıyor, bu kitapta “Müslümanların yüz akı” denilen gazetelerde yayınlanıyordu. Benzer biçimde eş zamanlı olarak muhafazakâr basının bir kısmı Oktar’ın kitaplarının reklamını yapıyor, bu yapıdan büyük paralar elde ediyordu. Oysa yine o günlerde Adnan Oktar grubu “Evrim Aldatmacası” kitabını BirGün’de reklam olarak yayınlatmak için ciddi ödemeler teklif etmiş ve fakat gazetemiz o ilanı yayınlamayarak anılan gruba şu yanıtı vermişti: “Bizler satılık değiliz”.

Adnan Oktar grubu karşımıza birdenbire “örgüt” gibi çıkan, ortalığa saçılan iddialarla kan donduran bir grup değildi.

Duymak isteyen için onlarla ilgili iddialar dün de aynıydı. En son 1999 yılında gruba operasyon yapılmış ve malum yapı yine tehdit, şantaj, özel hayatı gizlice kaydetmek gibi iddialarla suçlanmıştı. O günden bugüne tam 19 yıl geçti. Ve bir de baktık ki, Adnan Oktar grubu meğer o “bataklıktan” hiç çıkmamış. İyi ama bu 19 yılda olan biten neydi; neden bu gruba onca şikayete rağmen müdahale edilip operasyon yapılmadı! İktidar neden bunca yıl suskun kalmayı tercih etti!

Sorunun yanıtını Ruşen Çakır’ın şu satırlarında görmek mümkün sanki: “Bu hareketin varlığını sağlayan ve güçlenmesini sağlayan en önemli hususlardan birisi, devlet içerisinde, bürokrasi içerisinde kurdukları, kimi zaman rüşvet kimi zaman şantaj üzerine kurulu olan o karmaşık ilişkiler.” İşte tam bu nokta bizi Fethullah Gülen örgütünün stratejisine götürüyor. Bu arada basına yansıyan bir haberi de ayrıca hatırlamak lazım. Buna göre malum gruptan kızlarını kurtarmayı düşünen bir aile savcılığa suç duyurusunda bulunmak ister. Lakin savcılar şikâyetçilerin ifadelerini bile almaz ve onları evlerine geri gönderir. Kim midir bu savcılar? Fikret Seçen ve Zekeriya Öz. Yani FETÖ kapsamında aranan firari savcılar!

Şantaj deyince 2014 yılında cereyan eden bir olayı ayrıca anımsamakta fayda var. Cumhurbaşkanı Erdoğan o dönemde Fethullah Gülen örgütünün, kendilerini şantaj kasetleri ile tehdit ettiğini söyler. Erdoğan o günlerde parti grubuna aynen şöyle der: “Cumhurbaşkanının da şantaj kaseti bunlarda var. Benim de vardı. Genelkurmay Başkanı da. Ben diyorum ki benimle ilgili varsa açıklayın diyorum açıklamazsanız namertsiniz diyorum.” İşte bu açıklama üzerine Adnan Oktar oldukça çarpıcı olan şu sözlere imza atar: -Tayyip Hocam niye korkuyor ya… Yiğidin malı meydanda olur yani… Tayyip Hocam çekinmesin tam kadro arkasındayız. Yani bir hanımla birlikte olmuşsa da nikahlıdır… Yani resmi nikahlı canım! Ya kardeşim insanlık hali. Niye bir insan yıkılıp gitsin bundan dolayı. Diyelim ki falanca kadınla ilişkiye girdi. Yok yine bırakmayız. Binlerce on binlerce fuhuş yapan, zina yapan var. Git onlarla uğraş.”

Oktar, sözlerini “bunlar şantaj için atılmış laflar” diye sürdürüyor, lakin verdiği örneklerin cüreti gün gibi açık. Üstelik bu sözlere iktidar medyası bile kayda değer bir ses çıkarmamıştı o günlerde. Oysa aynı medyadan Abdurrahman Dilipak, Adnan Oktar operasyonunu şimdilerde şöyle yorumluyor: “Bana bu operasyon sıradan bir ‘iş’ gibi gelmedi. Bu işin ucu her yere uzanır. İstihbarat örgütlerine, işadamlarına, bürokratlara, odalara ve tabii siyasete… İktidar kanadından, muhalefete her kesimden birtakım kişilerin kasetleri var bu adamın elinde. Bu adam bu şantaj kasetlerini kendi adamları ile çekmiyor, bu tür kasetlerin de koleksiyonunu yapıyor. Bu anlamda bu bir ‘iş’ bu adam için.”

Sözün özü, Adnan Oktar gurubu dünden bugüne hep, tehdit, şantaj, kirli para ve güç ilişkileriyle anılıyorsa, geride bıraktığımız 19 yılın “karanlığını” aydınlatacak ışık biraz da burada tehditlerin içeriğinde saklıdır. Elbette o ışığın şiddetini arttıracak olan, bilgi ve bulgulardır. Eğer bir gün o bilgilere ulaşabilirsek geçmişin karanlığı kaybolacaktır. Bugün için işaret edilmesi gerekense Oktar gurubun o karanlık gerçekliğidir.


- Reklam -

SON HABERLER

TİS görüşmeleri tıkandı: TÜPRAŞ’ta işçiler eylemde

Koç Holding’e bağlı TÜPRAŞ ile Petrol-İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi...

İETT, 2018 yılını 80 milyon TL zararla kapattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde İETT'nin 2018 faaliyet raporu görüşüldü.

ÇHD’den ‘Soma’ yanıtı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlara “Örgüt...

‘Suikast girişimi oldu’

Edirne Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 4 Kasım 2016’dan beri tutuklu bulunan HDP eski...

1 Mayıs’ta Taksim yasak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı için yapılan başvuru...

Komisyon, başvuruların yüzde 90’ını reddetti

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun kendisine gelen...

Eğitim Sen etkinliğine engelleme: Cemaate açılan kapı eğitimciye kapalı

Öğretmenlik mesleğine yönelik tehditlere ve iktidar eliyle mesleğin geleceğine yapılan müdahalelere dikkati...

Ders ve sınavlara cuma namazı ayarı

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Canan Fisun Abay, ders ve sınav saatlerinin cuma...

Meteoroloji’den Ege ve Batı Akdeniz için toz taşınımı uyarısı

Meteoroloji, Türkiye'nin batı bölgelerinde iki gündür devam eden toz taşınımına karşı bugün...

Aynı zihniyet devredeydi

Zeynep Altıok AkatlıOrtak acıların yasını birlikte tutmak...

Sonraki haber