Ağar'ın müsteşarı Yargıtay'da
07.12.2004 02:55 ARŞİV
Yargıtay'ın yeni başkanı Osman Arslan'ın ilk icraatı Yargıtay Genel Sekreterliği'ne Mehmet Ağar'ın Adalet Bakanlığı döneminde Bakanlık Müsteşarlığı yapan Uğur İbrahimhakkıoğlu'nu atamak oldu.
İnan Gedik - Ankara

 

Yargıtay'ın yeni başkanı Osman Arslan'ın ilk icraatı Yargıtay Genel Sekreterliği'ne Mehmet Ağar'ın Adalet Bakanlığı döneminde Bakanlık Müsteşarlığı yapan Uğur İbrahimhakkıoğlu'nu atamak oldu. İbrahimhakkıoğlu, Çakıcı ve Peker skandallarında adı geçtiği için görevden alınan Emniyet İstihbarat kökenli Ercan Yalçınkaya'yı Yargıtay'a getiren isim olarak da biliniyor. İbrahimhakkıoğlu aynı zamanda Mehmet Ağar'a yakınlığı ile de tanınıyor.

Yargıtay Başkanlığı seçimi ile yeni bir döneme giren Yargıtay'da, Genel Sekreterliğe Mehmet Ağar'ın Adalet Bakanlığı döneminde müsteşarlık yapan Uğur İbrahimhakkıoğlu atandı. Bu görevi yürütürken 1998 yılında Yargıtay üyeliğine seçilen İbrahimhakkıoğlu, Sami Selçuk'un Yargıtay Başkanı olduğu dönemde Genel Sekreterlik görevini yürütmüştü.

İbrahimhakkıoğlu, Çakıcı ve Peker'e yönelik düzenlenen operasyonlar sırasında ortaya atılan bazı iddialar nedeniyle görevinden alınarak Kazan Savcılığı'na atanan eski Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya'yı Yargıtay'a getiren isim olarak da tanınıyor. Daha önce dönemin Yargıtay Başkanı Sami Selçuk da Yalçınkaya'nın daha önce Başbakanlık'ta çalıştığını ve İbrahimhakkıoğlu tarafından tavsiye edilmesi üzerine Yargıtay'a getirildiğini açıklamıştı.

 

AĞAR'A YAKIN

Yargıtay'ın yeni Genel Sekreteri İbrahimhakkıoğlu ayrıca DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'a olan yakınlığı ile biliniyor. Nitekim, emekli yarbay Korkut Eken ile özel timci polislerin yargılandığı Susurluk çetesi davası'nın karara bağlanacağı günlerde Mehmet Ağar'ın Yargıtay'da bir dizi görüşme yaptığı belirlenmiş, Ağar'ın ziyaret ettiği kişiler arasında ilk sırada İbrahimhakkıoğlu yer almıştı. Bu ziyaret, Susurlukçuların cezadan kurtarılma kulisi olarak değerlendirilmişti. İbrahimhakkıoğlu, Ağar ile görüşmesini doğrularken "O benim bakanım, değil burada cezaevinde de olsa görüşürüm" demişti. İbrahimhakkıoğlu ayrıca Susurluk davası'nın karar bağlanacağı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda da Susurlukçular lehinde oy kullanarak verilen cezanın bozulmasını istemişti.