Anasayfa ARŞİV Ağır teşvik

Ağır teşvik

O gün sıradan bir gün olabilirdi. Kadın, evden çıkmış işe gidiyordu. Sonra takip edildiğini fark etti…

O gün güzel, umutlu bir gün bile olabilirdi aslında, kadın nihayet kocasından kurtulmuş, çocuğunu yanına almış, başını sokacak bir dam, hatta bir iş dahi bulmuş, 4 ayda yeni bir hayat kurmuştu… Sonra takip edildiğini fark etti. Kocası yakındaki inşaata saklanmış, o sokağa çıkınca da takibe geçmişti. Yanında iki şişe benzinle…

Kadının adı Gönül Çalışkan. Sadece yürüyordu. Kocasının takip ettiğini anlayınca kaçmaya çalıştı. Adam, burda ona ‘adam’ denmesi çok önemli zira mahkemede kendini “beni adam yerine koymuyordu” diye savunmuş, hakkını teslim edelim. Adam, karısını darp ederek yüz üstü yere düşürdü. İki şişe benzini üstüne döküp kadını ateşe verdi. Yanmaya başlayan kadının yanında bulunan biber gazı da patladı. Yüzü elleri yandı.

Kocası Salih Çalışkan (adam), “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek adam öldürmeye teşebbüs”ten yargılanmaya başladı. Hapisteyken karısının işyerine tehditler göndermeye devam etti. Geçen gün görülen mahkemede, kendini; “Üzerine benzin döktüm ama zarar verme kastım yoktu” diye savundu. Ve bir cana kast sebebi olarak ‘adam’lığı gösterdi: “Ben adam değil miyim? Beni adam yerine koymuyordu” Salih Çalışkan önce ağırlaştırılmış müebbete çarptırıldı ancak, suçun “teşebbüs” aşamasında kaldığını ve sanığın duruşmadaki hal ve tavırlarının lehine indirim sebebi olduğunu belirten mahkeme heyeti, Salih Çalışkan’ın cezasını 16 yıl 8 aya indirdi.

Teşebbüs aşaması… Gönül Çalışkan’ın travması hâlâ sürüyor. Yanıklarından dolayı, maske ve eldivenle görüyoruz hâlâ onu. Bu adamları katil olmadan- hatta katil olduklarında bile layığınca cezalandırmadıkları için teşebbüsleri artmaya ve teşebbüs aşamasını geçip ölüm getirmeye devam ediyor.

Sanık avukatı Nil Yurdakul, olayın ağır haksız tahrik altında işlenmiş ‘tatsız bir konu’ olduğunu söyleyip müvekkili hakkında ‘haksız tahrik’ hükümlerinin uygulanmasını istemiş…

Kadın evden çıkmış işe yürüyordu. O gün sıradan bir gün olamazdı çünkü kadın evden işe giderken yanında korunma amacıyla biber gazı taşıyacak kadar tedirgindi. Takip edildiğini hissedecek kadar tedirgin.

Kadınlara saldıran adamlara iyi hal indirimi uygulandıkça, sıradanlaşacak şey, günler, hayatlar değil, kadın cinayetleridir. Cana kast caydırıcı biçimde cezalandırılmadıkça, arkasına bakmadan yürüyemeyen kadınlar çoğalacak, çoğalıyor da… Evden ayrılırsa kocasının kendisine rahatça saldırabileceği korkusuyla gördüğü şiddete rağmen evinden ayrılmaya cesaret edemeyen daha çok kadın olacak.

Biz onları pek görmeyeceğiz, 3. sayfa haberi olmazlarsa eğer. Eğer ölürlerse, gazeteye gelinlikli bir fotoğrafları basılacak. “Cinnet geçiren koca, karısını öldürdü” başlığıyla.

Sıradan ölümler reva görülmeden önce… Sıradan ömürler hayal eden kadınlar var. Canlarını kurtarmak için bulabildikleri tek çare evden, kendilerine eziyet eden kocalarından kurtulmak. Çocuklarını alıp, başlarını sokacak bir ev, çalışacak bir iş bulup bir hayat kurmayı hayal eden kadınlar… Evin eşiğini yıllarca aşamayan kadınlar.

O gün sıradan bir gün olamazdı. Çünkü bazı kadınlar için ki sayıları hiç de az değil, evden işe yürümek… herhangi bir şey değil. Yıllarca kurulmuş bir hayal. Şiddet gördükleri koca evinden kurtulabilenlerin yere sağlam basan ayakları…

Yeni bir hayat için yola çıkıp arkalarına bakmadan yürüyemeyen kadınlar var. Acaba kocam beni takip ediyor mu? Beni öldürür mü? Çocukları kaçırır mı? Sokak ortasında dayak yerse kendisinin rezil olacağını düşünen kadınlar var.

Sıradan bir gün geçirmek; ancak yaralandıklarında, öldüklerinde farkına vardığımız kadınlar için sıradan bir şey değil.

Canlarına kast edenlere uygulanan iyi hal indirimi, kadınlara saldırmayı, öldürmeyi ağır tahrik ve ‘adam’lık meselesiyle açıklayanların teşebbüs aşamasını geçmeleri için ağır teşviktir. 

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...