Anasayfa ARŞİV Ağustos böceği

Ağustos böceği

Yaz gelince algılarımız da değişir oldu. Hayatımızı, kendimizi gölgedeki bir ağacın altında belki de, bir süre için başkalaştırmaya karar verdik. Egzoz huzursuzluğundan kilometreler geçti. Gittiğimiz yer neresi olursa olsun. Evimizde değiliz artık. Yasemin kokuları,  geceleri uzayıp giden sohbetler, güneşe hasret kalmış kemiklerimiz, tenimizde tuz, karşı kıyılardan eski bir aşk şarkısı. Her ayrıntı bize tatilde olduğumuzu fısıldıyor. Önümüzde rüzgar, dağlar,denizler,önümüzde kışa kadar mideleri yemek görecek sokak kedi ve köpekleri. Altımızdan gruplar halinde balıklar geçiyor. İçimizde derin bir huzur ama biraz da bütün sene ve bütün bir hayat boyunca kaçırmış olduğumuz şeylerin burukluğu. Biz her sene tatile çıktığımızda hayatı yeniden sorguluyoruz. Her şeyi geride bırakıp başıboş aksın istiyoruz zaman. Yeni kararlar alıyoruz, yeni kitaplara başlıyoruz. Bütün sıkıcılığımızı maviye boyamayı hayal ediyoruz. Küçük bir tekneyle denize açılıp yaşamımızın dalgalar arasından süzülmesini istiyoruz. Başka bir dünya kurmayı düşlüyoruz. Sıkıldık tütün kokan karanlık gecelerimizden. Başka kokular,başka renkler giriversin istiyoruz umut etmeyi unutan kalplerimize. En azından bir süre için bu rüyadan uyandırılmamayı hak ediyoruz. Biraz kendimizi şımartmayı ,biraz da ağustos böceğini haklı çıkarmayı istiyoruz. Bütün güzelliğimizle ve bütün çirkinliğimizle  gülümsüyoruz… Yarın gün ağarmayacakmış gibi yaşamak istiyoruz bazen hayatı. Ama acele etmeden, sindire sindire… İlk defa öğreniyormuşuz gibi öğrenmeliyiz bazı şeyleri ve hiç yaşamamış gibi yaşamalıyız onları. Hırslarımız ve egolarımız dalgalara yenik düşmeli.
Hayat bazen çok fazla derinlere inmemeyi gerektiriyor. Çünkü o derinliklere indiğimizde öyle bir basınç hissediyoruz ki kulaklarımızda uğultudan başka bir şeyi duyamaz oluyoruz. İşte bu yüzden bir gün ya da bir ay için bile olsa unutmak istiyoruz. Tenimizi tuzla buluşturuyoruz, yasemin kokularını içimize çekiyoruz, hayatımızın yavaşça dalgalarla sahile süzülmesine izin veriyoruz. Ezberimizi bozuyoruz.
Yüzünde derin çizgilerle gülümseyen köylü adam, balıkçılar, bu kokular, renkler, hayatlar, hikayeler… Kışın kasvetinden kurtulup başka dünyalara, başka hikayelere açılmamıza bazen o kadar ihtiyacımız var ki…

SON HABERLER

“Depremin artçıları birkaç ayda sonlanır”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr....

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern: Erdoğan’dan açıklama istiyoruz

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan cami katliamı hakkındaki...

Emek güçlerinden katılımcı yerel yönetim talebi

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir’e Sahip Çık Platformu, 31 Mart’ta...

Futbolun borçlu olduğu adam

Eren TUTEL [email protected] Şimdiye...

Umudun en güzel öyküsünü yazdı

Geçtiğimiz kasım ayında lösemi hastalığının bir türü olan ve milyonda bir kişide...

Patronlar değil işçiler yönetsin

İstanbul Tuzla’da EMEP’in desteklediği Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ali Doğan, “Fabrikalarda her...

Kimse açıkta kalmayacak

CHP’nin Bursa Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, Yunuseli’de halka seslendi.

Google, oyun servisi Stadia’yı tanıttı

Google, Stadia adını verdiği bulut tabanlı oyun servisini Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC)...

Kuşadası’nı birlikte şaha kaldıracağız

CHP Kuşadası Belediye Başkan Adayı Ömer Günel, seçim çalışmalarıkapsamında esnafı ziyaret etti....

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç esnafla buluştu

Seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, halk...