Ahmet Mithat Efendi’nin masası tartışması ‘masa’da
19.09.2017 09:34 KÜLTÜR SANAT
Ahmet Mithat Efendi’nin çalışma masası tartışması sürüyor. TGC, masanın Basın Müzesi’nde sergilendiğini, ancak bağışçı belgesi olmadığı için envantere kaydedilmediğini açıkladı. BirGün'e konuşan Ahmet Ümit, "Türkiye’de yazar demek, lüzumsuz, problem çıkaran, hiçbir kıymeti olmayan bir kişilik insanlara göre" ifadelerini kullanırken, Öğretim Üyesi Seval Şahin de "Sosyal medyada kampanya başlatılması çok önemli" dedi

HÜLYA ÇAM

Gazeteci- yazar Ahmet Mithat Efendi’nin kaybolduğu iddia edilen çalışma masasına ilişkin açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, söz konusu masanın Basın Müzesi’nin giriş katında halen sergilendiğini ancak bağışçı belgesi olmadığı için müze envanterine kaydedilmediğini belirtti. BirGün’e konuşan yazar Ahmet Ümit, “İster Osmanlı döneminde yaşamış olsun, ister Türkiye Cumhuriyeti döneminde, yazarın hiçbir kıymet-i harbiyesi yok insanların gözünde” ifadelerini kullandı.

Ahmet Mithat Efendi’nin vefatının ardından, son 22 yılını geçirdiği Beykoz Yalıköy’deki yalının satışa çıkması, önemli bir iddiayı daha gündeme taşıdı. Mithat Efendi’nin bugüne kadar yalıda muhafaza edilip daha sonra Basın Müzesi’ne verilen masasının akıbetinin bilinmediği iddia edildi.

Ahmet Mithat Efendi’nin çalışma masasının kayıp olduğu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Handan İnci’nin yalının satışa çıkarıldığını duyurmasının ardından, varisçisi Terhan Ulusoy’un anlatımıyla ortaya atıldı. Ulusoy, bir gün basın müzesine gittiğinde, duvarda, Ahmet Mithat Efendi’nin kötü çekilmiş ve ona hiç benzemeyen bir fotoğrafını görünce, bu durumu değiştirmek için yazarın güzel bir fotoğrafı ile çalışma masasını verdiğini ancak daha sonra ne masayı ne de fotoğrafı gördüğünü söylemişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Ahmet Mithat Efendi'nin masanın, halen giriş katta sergilendiğini belirtti. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
ahmet-mithat-efendi-nin-masasi-tartismasi-masa-da-352974-1.
(TGC’nin açıkladığı Basın Müzesi’nde sergilenen Ahmet Mithat Efendi’nin masası.)

“Müzede basın tarihinin en önemli isimlerinin eşyaları sergileniyor. Bu önemli isimlerden biri de Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Ahmet Mithat Efendi'dir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi'nde Ahmet Mithat Efendi'nin olduğu ileri sürülen masa giriş katında halen sergileniyor. Ancak bağışçı belgesi olmadığı için müze envanterine kaydedilmedi. Ailenin temsilcileriyle görüşülerek durum netleştirilecektir. Müzede Ahmet Mithat Efendi'nin iki fotoğrafı yer alıyor. Ahmet Mithat Efendi'nin ailesi tarafından bağışlanan fotoğraf Basın Müzesi'nin birinci katında sergileniyor. Ahmet Mithat Efendi'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ressam Münif Fehim'e yaptırılan portresi de müzenin Basına Emeği Geçenler Galerisi'nde 25 yıldır asılıdır.”

'Yazarın kıymeti yok'
Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Ahmet Ümit, Ahmet Mithat Efendi’nin masasının kaybolduğu iddiasının, Türkiye’de öteden beri yazarlara değer görülen ilgi ve kıymetin çok somut bir örneği olduğuna dikkat çekti. “İster Osmanlı döneminde yaşamış olsun, ister Türkiye Cumhuriyeti döneminde, yazarın hiçbir kıymet-i harbiyesi yok insanların gözünde” diyen Ahmet Ümit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın başka bir yerinde olsa, Ahmet Mithat Efendi gibi yazarın kaleminden, kullandığı masaya kadar her şeyi itinayla korunur, bir müze açılarak burada sergilenir. Fakat Türkiye’de yazar demek, lüzumsuz, problem çıkaran, hiçbir kıymeti olmayan bir kişilik insanlara göre. Oysa yazarlar içinde bulunduğu kültürün taşıyıcılarıdır. Yazarak o kültürü kuranlardır. Ahmet Mithat Efendi’ye yapılan bu saygısızlık daha önce Nâzım Hikmet’lerde, Namık Kemal’lerde, Sabahattin Ali’lerde de görüldü. Zararlı bir kişilik olarak görüldüler. Öncelikle bu kültürün değişmesi lazım.”

Kimsenin masaya ne olduğunun farkında olmadığını, zira Türkiye’de böyle bir kültür olmadığını söyleyen Ahmet Ümit, “Bu kültüre sahip olmadığı için bilmez kimse. Belki kırıp atmış ya da bir eskiciye satmışlardır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne soruyoruz ama bir cevap alamadık” ifadelerini kullandı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Seval Şahin de, Ahmet Mithat Efendi’nin masasının kaybolduğu iddiasının çok önemli bir gelişme olduğunu, daha önce böyle bir masanın var olduğu bile bilinmediğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Bu konuya parmak basılması, Handan İnci’nin sosyal medyada böyle bir kampanya başlatması çok önemli. Bunlar hem kültür varlığı hem de Ahmet Mithat gibi önemli bir edebiyatçıya ait bir nesnenin, üstelik de yazı yazdığı nesnenin öneminin anlaşılması için önemli. Müzenin deposunda olabileceğine dair söylentiler duydum. Herhangi bir envanter çıkarılmadıysa büyük bir ihtimalle masayı fark etmemiş bile olabilirler. Hâlâ müzenin deposunda bir yerlerdeyse ne güzel ama depoda değilse çok fena.”
Prof. Dr. Handan İnci de, konunun takipçisi olacağını söyledi.