Ahududu, kolonya ve bitmez ziyaretler

Bayram biteli epey oldu; ama söylemeden edemeyeceğim. Bayramların eski tadını arayanlara rastladıkça, ardarda dizilmiş bayram ziyaretleriyle uzayıp giden (çocuklar için) bitmek bilmeyen günler aklıma gelir.
Her bayramda tatile çıktıkları için ayıplanan (40 hatta 50 altındaki) anne-babaların bu kaçış planlarını, ailevi olandan uzak durma isteklerini anlamak için üretilebilecek birçok hipotezin arasına herkesin anısındaki ziyaretleri ve sıkılmaları eklemeliyim.
Günümüz orta ve üstorta sınıfının gündeminden hızla silinmekte hatta silinmiş bir davranış tarzı olan bayram ziyaretlerinin ‘usul’den olması bir çoğumuzun gençlik geçmişimizi nitelendirmek için kullandığı düzen karşıtlığını tetikleyerek ‘anti-ziyaret’ kılmaya yetmiştir.
Her kuşak gibi bir davranışı ya da tercihi kendimize özgü sanma alışkanlığına bir anlığına karşı koymayı deneyelim. Anne-babalarımızın yorgun argın vardıkları hedef apartmanlardan birisinde dış kapıyı açık bulup aranan daireye tırmandıkları anı düşünün. zil ilk çalışta açılmadığında kapıya bir an evvel kartvizitlerini sıkıştırdıktan sonra çıkıp gitme telaşının anlamı ne olabilir? Olur a, evde olmayan dost ya da akrabalar her an bir başka kapıdan çıkagelerek, yeni bir ziyareti başlatabilir.
Çok hevesli olduklarını sandığımız bu ziyaretleri anne-babalarımızın da epeyce isteksizce gerçekleştirdiklerini düşünemez miyiz? Üstelik bizim gibi anti duruş sergileme lüksüne de sahip değillerken…
Bir bayram ziyaretinde kuzenlerim ve çocuklarından oluşma bir grup ile bu konuları konuşup ahududu likörlerini yuvarlarken büyük kuzenlerden birisi her şeyi kendimize ya da dönemimize özgü sanma eğiliminin yolunu net biçimde kesiverdi. ‘Biz çocukken bir söz vardı; bayramda ziyaret adet; evde bulamamak oh ne saadet’ Anne babalarımızdan ne kadar da farklı olduğumuzu sanmaya başladığımız anda, karşımıza çıkıveren onların neredeyse tıpkısı olduğumuz gerçeği önce bir şaşkınlık yarattı. Şaşkınlığı pe-re-ja limon kolonyası ikramı ile giderdik. Çocuklar Pe-re-ja’nın açılımını ipadlerinde google’ladı. Bayram böyle geçti.

İHTİYAÇ KARŞILAMA EŞİTLİĞİ
Bayramdan hemen önce Sabancı Ünv.’de lise öğretmenleri ve rehber öğretmenlerle yaptığım bir konuşmadaki konu, ‘çocukların farklılıklarının eğitim haklarını kullanmalarına etkilerini nasıl telafi edebiliriz?’ olarak özetlenebilir. Bu konuda kapsayıcı/içerici eğitim modelleri hakkında konuşan Dr. Val Chapman’ın sunumunu temel alarak yaptığım ‘tartışma’ konuşmasından notlarımı paylaşmak istiyorum:
Eşitlik, ihtiyaçların karşılanmasındaki eşitliktir.
Farklılıklar (gelişim, öğrenme, davranış gibi alanlarda), hem ihtiyaçları hem karşılanma biçimlerini belirler.
Herkesin ihtiyaçlarını eşit karşılamayı amaçlayan bir yaklaşım herkesi kucaklayan ve kimseyi dışarıda bırakmayan bir etki yaratır. Kapsayıcılıktan (içericilik de deniyor) bunu anlarım.

Eşitlik üzerinde beyin gelişiminde eşitsizliklerin sonuçlarına bazı yazılarımda daha önce değinmiştim. Örneğin, 12-14 yaş arası çocuklar arasında beyin gelişimi ve bu gelişimin ürünü olan zihinsel yetiler ve kontrol becerilerinin gelişim hızı açısından önemli farkların olduğu,
bazı çocukların daha hızlı ve önde gittiği, bazılarının arkadan geldiği bir dönem. Ancak, bu farkların bir süreliğine olduğu, 14-16 yaş civarında en geriden gelenlerin bile açıkları önemli ölçüde kapattığı düşünülüyor (dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu –DEHB- tanılı çocukların bir bölümünde olduğu gibi). Saptamaya eklediğim öneriyi tekrarlayayım: Sınavların daha erken veya daha geç yaşlarda yapılması döneme özgü bu gelişimsel eşitsizliği kısmen de olsa telafi edecektir.
DEHB’li çocuklarda ise, bu açıklar daha da belirgin ve bir bölümünde sürekli nitelikte olduğundan ötürü, sınavlarda ve öğrenme ortamlarında zaman ve mekân kullanımı açısından dikkatteki yetmezlikler hesaba katılmalıdır. Ülkemizdeki bazı sınavlarda ek süre ve ayrı mekân gibi olanakların tanınıyor olması gibi DEHB’si olan çocuklar düşünülerek sağlanabilecek (ihtiyaçların karşılanmasını eşitleme amaçlı) ‘ayrıcalık’lar, uygulandığında sadece o çocuklara değil herkese yarar getirecektir.
Ne gibi ayrıcalıklar? Öğretmenle yakın mesafede ve temasta olma olanağı veren küçük sınıflarda olmak, çocuğun yük kaldırabildiği oranda ödev ve sınavların ‘doz’unun ayarlanması gibi… Tam da bu dönemde sorunları net tanımlanmış çocuklara tanınan bu tarz ayrıcalıkların kaldırılması ya da uygulamaya pek geçirilmemesi gibi meseleler gündemde. Zira haklar haksız biçimde uygulanıyor inancı, hakların kısıtlanması sonucunu doğuruyor. Oysa eşitliği çocukların cetvelle eşitlenmesi değil, çocukların yaşa, cinsiyete, bilişsel ve davranışsal duruma gore farklılaşan ihtiyaçlarının eşit karşılanması olarak görmeliyiz. Haksızlık bu eşitliği sağlayamadığımızda olur.

BİZİ TAKİP EDİN

360,644BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,736TakipçiTakip Et
8,356AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Rusya’da “sahte haber” kararnamesi onaylandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki “sahte haberlerin” engellenmesine yönelik kararnameyi imzaladı.

Japonya, yer altı örnekleri için Ryugu asteroidi üzerinde krater açacak

Japonya'nın, geçen ay Ryugu asteroidine iniş yapan Hayabusa2 uzay aracının, asteroit üzerinde...

MHK’den “ofsayt çizgisi” açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK), dün akşam oynanan Bursaspor-Galatasaray...

KONDA, bu yıl ilk kez anket açıklamayacak

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA, ilk kez her seçim öncesi perşembe günü paylaştığı...

“Futbol gibi kitap okumak da hayatımızın önemli bir parçası”

Kadir İncesu Edebiyatımızın “Koca Çınarı” Rıfat Ilgaz’ın adını...

150 milyon çocuk yetersiz besleniyor

Alman hükümeti, muhalefetteki Yeşiller’in Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin uygulanmasına dair...