AİHM'den 'yaşam hakkı' için ilk tedbir kararı
18.01.2016 15:20 SİYASET

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cizre'de devlet güçlerince açılan ateş sonucu yaralanan, ancak ambulansın kendisini almak için mahalleye girişine izin verilmeyen 16 yaşındaki Hüseyin Paksoy için yapılan başvuruyu kabul edip, yaşam hakkı için acilen alınması gereken tedbirlerin alınmasını ve can güvenliğinin sağlanmasını istedi.

DAHA ÖNCE SADECE HÜKÜMETİ UYARMIŞTI

Mahkeme, bunun yerine getirilmemesi halinde Türkiye'nin AİHM Sözleşmesi'nin 34'üncü maddesini ve Mamad Kulov ile Paskarov kararlarını ihlal etmiş olacağını kaydetti.

Bölgedeki sokağa çıkma yasakları için daha önce yapılan 'ihtiyadi tedbir' başvurularına "gerek duymadığını" belirterek, sadece hükümeti uyarmakla yetinen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cizre'de yaralı olduğu halde hastaneye götürülmeyen Hüseyin Paksoy için yapılan başvuruyu kabul etti.

BU KEZ TEDBİR KARARI ÇIKTI

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Nuray Özdoğan'ın başvurusunu değerlendiren mahkeme, "AİHM'in İçtüzük 39'uncu maddesi uyarınca Türkiye hükümetininin başvurucunun yaşam ve fiziksel bütünlüğünün korunması için bütün tedbirleri alması için uyarılmasına" karar verdi.

Mahkeme ayrıca buna aykırı herhangi bir hareketi ise Sözleşme'nin 34'üncü maddesinin ihlali olarak tanımlayacağını da kaydetti. Buna dair ise yaşam hakkı gerekçesiyle daha önce alınan Mahmad Kulov ve Paskarov kararlarını hatırlatarak, aynı kararların ihlal edileceğini vurguladı.

AVUKAT ÖZDOĞAN: BU KARAR, YAŞAM HAKKI İHLALİ OLDUĞUNUN KABULÜ ANLAMINA GELİYOR

Kararı değerlendiren Avukat Nuray Özdoğan, mahkemenin yaşam hakkının tehlikeye girdiğini ciddiye aldığını belirterek, "Çünkü biz çok fazla somut bir şey de sunmadık. Aile ulaşamıyordu, kaygılar vardı bunu oraya taşıdık. Demek ki mahkeme yaşam hakkı konusunda ciddi şüphelere sahip ki bunu dikkate aldı ve 'yaşam hakkı ihlali olduğu' düşüncesi ile yaşam hakkı güvenceye alınmasını istedi. Mahkemenin kararının aslı devletin yaşam hakkının güvenliğini her açıdan sağlanmasına yönelik olduğunu gösteriyor" dedi. (DİHA)