Aileler, çiçek koyabilecekleri bir mezar istiyorlar

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin açıklanması ve faillerin cezalandırılması için yıllardır mücadele eden Cumartesi Anneleri, 724’üncü kez polis ablukasına rağmen bir araya geldi. Eyleme, HDP Milletvekilleri Hüda Kaya, Oya Ersoy, Musa Piroğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı Alper Taş, sinema sanatçısı Nur Sürer ve çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. Gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarının taşındığı bu haftaki eylemde açıklamayı gözaltında kaybedilenlerin simge ismi Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak okudu.

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin güvencesi altında barışçıl etkinliklerinin 25 haftadır keyfi biçimde engellendiğini hatırlatan Ocak, haftalardır maruz kaldıkları baskıyı şöyle özetledi: “25 haftadır basın açıklamalarımızı polis ablukası ve müdahalesi nedeniyle İHD önünde oldukça dar olan bu sokakta toplumdan tamamen izole edilmiş bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. 724. haftamızda bir kez daha hatırlatıyoruz; bu hukuksuz talimatı verenler ve bu hukuksuz talimatı uygulayanlar suç işliyorlar.”

Gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç kardeşi Hasan Karakoç ise süregelen adaletsizliğe şöyle isyan etti: “24 yıldır burada haykırıyoruz. 17 yaşındaki bir çocuk ne yapabilir bu devlete. Bir mezar yeri herkesin hakkıdır. Annelerin bütün feryadı budur. Çocuğunun başında dua edebilecekleri çiçek koyulabilecekleri bir mezarları olsun istiyorlar.”

BİZİ TAKİP EDİN

360,130BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,895TakipçiTakip Et
7,952AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL