Anasayfa EĞİTİM Ailesi 'Kızlar okumaz' dedi, o 3 üniversiteyi başarıyla bitirdi

Ailesi ‘Kızlar okumaz’ dedi, o 3 üniversiteyi başarıyla bitirdi

ZONGULDAK’ta ilkokuldan sonra ailesinin ‘Kızlar okumaz’ diyerek okula göndermediği Münevver Küçükertunç, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdikten sonra biri 2 yıllık, ikisi 4 yıllık 3 üniversite okudu. 53 yaşında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan Münevver Küçükertunç, diplomasını Açıköğretim Fakültesi Bürosu’ndan alırken cübbe giyip 3 üniversite diplomasıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.


Doğuştan kalça çıkığı olması nedeniyle koltuk değneği desteği ile yürüyebilen Münevver Küçükertunç, 1978’de Bartın’ın Kozcağız Beldesi’nde ilkokulu bitirdikten sonra ‘Kızlar okumaz’ diyen ailesi tarafından ortaokula gönderilmedi. 2 yıl sonra 16 yaşındayken ailesini ikna eden, ancak bu kez de yaşı büyük olduğu gerekçesiyle okula alınmayan Küçükertunç, ilkokul öğretmeninin yönlendirmesiyle dışarıdan okumaya karar verdi. Ortaokulu bitirdikten sonra lise eğitimi sırasında 1987’de Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) Amasra Müessesesi’nde memur olarak işe başlayan Küçükertunç, TTK Genel Müdürlüğü’nde harita teknikeri olan Aydın Küçükertunç ile evlenince Zonguldak’a taşındı ve eşiyle aynı yerde çalışmaya devam etti.

Kanser azmine engel olmadı
Küçükertunç, liseyi bitirdikten sonra 1996’da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin 2 yıllık İktisadi ve İdari Programlar Bölümü’nü kazandı ve 2002’de mezun oldu. Küçükertunç, 2006’da yeniden sınava girip bu kez aynı üniversitenin 4 yıllık İşletme Bölümünü kazandı. 2007’de emekliye ayrılan Küçükertunç, 2009’da yakalandığı meme kanseri hastalığına rağmen eğitimini ihmal etmedi. Küçükertunç, hastalığı ile mücadele ederken, sınavlara da girerek gecikmeli de olsa 2013 yılında diplomasını aldı. Küçükertunç, aynı yıl kayıt yaptırdığı aynı üniversitenin 4 yıllık Sosyoloji Bölümü’nden de bu yılın Ocak ayında mezun olarak üçüncü üniversiteyi bitirdi.
21 yılda 3 üniversite diplomasına sahip olan Küçükertunç, Sosyoloji Bölümü diplomasını Açıköğretim Fakültesi Bürosu’ndan, tedavisi devam ettiği için 3 ay gecikmeli aldı. İlk kez cübbe giymenin heyecanını yaşayan Küçükertunç, elindeki 3 diplomayla hatıra ı çektirdi.

‘Okumak insanı yüceltiyor’
Annesinin ilkokul mezunu, babasının ise hiç okula gitmediğini belirten Münevver Küçükertunç, ailesinin okula gitmesine sıcak bakmamasının yıllar içinde kendisinin okuma azmini artırdığını söyledi. Çalıştığı kurumdan emekli olduktan sonra meme kanserine yakalandığını ve tedavsinin devam ettiğini anlatan Küçükertunç şöyle konuştu:
‘Uzun süre kemoterapi tedavisi gördüm. Çeşitli nedenlerle 18 kez ameliyat oldum. Ama yılmadım, okumaya devam ettim. Bu diplomayı 3 ay önce almam gerekirken, tedavim devam ettiği için bugün alabildim. Çok mutluyum. Okumanın, öğrenmenin, bilgi sahibi olmanın insanı yücelttiğini biliyorum. Okudukça daha aydın, daha hoş görülü, insana daha iyi bakan, ufku genişleyen birisi oluyorsun. Okudukça, öğrendikçe bilginin eksikliğini hissediyorsun. Çünkü bilginin, eğitimin sınırı yok. Benim bu düşüncem bile ‘Kızlar okumaz’ diyenlerden öç almış gibi oldu.’
57 yaşındaki Aydın Küçükertunç ise eşinin 3 üniversite bitirmesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyerek, ‘Atatürk gençlerinin bizi örnek alıp insanların okumasını istiyorum. Ben lise mezunu olarak, eşimin 3 üniversite diploması sahibi olmasından mutluluk duyuyorum’ dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,876AbonelerABONE OL

SON HABERLER

İmamoğlu’nun Anadolu Ajansı sonuçları açıkladığında tepkisi ne oldu?

İstanbul'da yenilenen 23 Haziran seçimlerinin galibi büyük farkla Ekrem İmamoğlu oldu.

“Ali Babacan yeni parti kurmak için düğmeye bastı”

Gazeteci Deniz Zeyrek Fox TV'de yaptığı yorumda AKP içinden Ali Babacan'ın parti...

İmamoğlu’nun zaferi İngiliz basınının gündeminde

İngiliz gazeteleri, Ekrem İmamoğlu'nun Pazar günü tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini...

2 keçi uçurum kenarında 5 gündür kurtarılmayı bekliyor

Burdur'da Süleyman Çağaç'ın otlatmaya dağlık alana çıkan 4 keçisinden 2'si uçurum kıyısında...

İzmir Büyükşehir’den arıcılığa destek

Kırsalda kalkınmayı sağlamak üzere her türlü tarımsal üretimi destekleme hedefiyle yola çıkan...

31 Mart’ta tartışma yaratan iki ilçede sonuç ne oldu?

31 Mart Yerel Seçimi'nin ardından İstanbul'da Büyükçekmece ilçesi "sahte seçmen", Maltepe ise...

Pasifik Okyanusu’nda plastik atıklar için borulu önlem

Pasifik Okyanusu’ndaki plastik atıkları temizlemek için okyanus yüzeyine dev bir boru yerleştirildi.

23 Haziran için en yakın ve en uzak sonuçları veren anket şirketleri

İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı seçimlerde sandıktan çıkan sonuçları doğru olarak ön gören...

Haksız ve hukuksuz işten çıkarmalar sosyal cinayettir

Aycan Karadağ31 Mart yerel seçimler sonrası İzmir’de...

Şüpheler Körfezi

John AndrewsOrtadoğu’da bir sonraki savaş hamlesi ne...