Anasayfa ÖZEL Akademi Konseyi’ne Başkanlık modeli

Akademi Konseyi’ne Başkanlık modeli

Türkiye Bilimler Akademisi’ne bağlı Akademi Konseyi’nin üst yönetimi, Başkanlık Sistemi’ne benzer bir modelle yeniden düzenlendi. Konseyin 11 üyeden oluşan üst yönetimi bir başkan ve üç başkan yardımcısı olacak şekilde yeniden yapılandırıldı

15 Temmuz 2018’de çıkarılan, “4 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” aradan bir yıl geçmeden yeniden düzenlendi. Kararnameyle Türkiye Ulusal Ajansı, Orman Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bilimler Akademisi’ne (TÜBA) ilişkin önemli değişiklikler yapıldı. Yeni düzenlemelerden en dikkat çekeni ise TÜBA’ya bağlı Akademi Konseyi’nin yönetim şemasında yapılan değişiklik oldu.

TÜBA Akademi Konseyi’nin üst yönetimi artık bir başkan ve üç başkan yardımcısından oluşacak. Başkan ve başkanın görevlendirdiği yardımcıların görev süresi üç yıl olarak belirlendi ve yönetmeliğe, “Başkanın görevi sona erdiğinde başkan yardımcılarının görevi de sona erer” ibaresi eklenerek akademiye Başkanlık Sistemi’ne benzer bir model getirildi.

AÇMA KAPAMA YETKİSİ

Kararname ile Akademi Konseyi’nin yükseköğretimdeki etki alanı da genişletildi. Konseye, akademiye ilişkin faaliyetleri düzenlemek ve yürütmek yetkisinin yanı sıra enstitü, araştırma merkezi ve benzeri birimlerin kurulmasını ya da kapatılmasını önerme yetkisi de verildi. Akademinin görev alanıyla ilgili ulusal ve uluslararası kuruluşlarla üyelik, anlaşma, işbirliği ve ortak faaliyetler yapma konusundaki karar da Akademi Konseyi’ne bırakıldı.

İlginizi çekebilir:  Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ı çağıracak ve soracak yürekli bir savcı arıyorum

Değişiklik ile öte yandan, akademinin yürüteceği faaliyetler sırasında yapacağı ücret, telif ve işlenme ücreti ile benzer ödemelerin üst sınırını belirleme yetkisi Akademi Konseyi’ne devredildi. Akademi personelini belirleme yetkisi ise Akademi Konseyi Başkanı’na aktarıldı.

YETKİ DEVRİ

Öğretim Elemanları Sendikası Başkanı Dr. Vahdet Özkoçak, YÖK’ten üniversite rektörlüklerine yapılan yetki devrinin bir benzerinin de TÜBA’ya yapıldığını söyledi. TÜBA’nın akademide birçok konuya yön vermeye çalışan bir kurum olduğunu vurgulayan Özkoçak, dün alınan karar ile yetkilerinin daha da arttığını ifade etti.

Eğitim Sen Yükseköğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan da TÜBA’nın yükseköğretimdeki öneminin arttığını söyledi. Kurumun bugüne kadar etkin olmadığını anlatan Bozdoğan, yükseköğretimin TÜBA üzerinden konsolide edilme düşüncesinin olabileceğini ifade etti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,389AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Hem yalnız hem çaresiz: Bahtsız kaleciler

Geçen yazıda büyük umutlarla transfer edilmiş, sonrasında hüsranları yaşamış, yaşatmış golcüleri yazmıştım. Atamayanları bir...

Önce insan vardı

Önce doğa vardı. Canlı cansız bu âlemde yaşardı. Sonra 200-300 bin yıl...

Kapitalizm ve emperyalizm

Yunanistan’da Syriza’nın seçim yenilgisini ve Türkiye’nin S-400 füzesavar sistemi satın alması konularını...

Hain FETÖ Darbesi ve siyasiler!

Bir ilkokul öğrencisine sorulan bir soruya verdiği yanıt epey zamandır Sosyal Medyada...

Erdoğan savunma oynayamaz

AKP, kurulduğu günden bu yana gündemi, doğrultuyu belirleyen; kendi dışındaki tüm siyasal...

Nobel olmadı S-400 alalım

Cumhurbaşkanı pazar günü seçtiği yazar ve gazetecilerle bir araya geldi. 11:00’de başlayan görüşme...

Bir mozaik toplaşması

Geçen yıl Moda, Kayıkhane’deki konser haberini alınca ne kadar sevinmiştim. 1980 ve 90’ların...

Ne Rus ne ABD silahı!

Siyasal İslamcılar bir kez daha yanlış politikalarla neden oldukları krizi “milli beka”...

Adana’da metil alkol zehirlenmesi: Bir kişi daha yaşamını yitirdi

Adana'da rahatsızlanarak Yüreğir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan V.Y. burada "metil alkol zehirlenmesi" şüphesiyle...

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Sonraki haber