Akademisyen Erhan Keleşoğlu: Filistin’de yeni bir intifada yaşanabilir
07.12.2017 07:36 DÜNYA
“Karar Filistin- İsrail barış görüşmelerinin önünün tıkanması demek. Gazze ve Batı Şeria’da yeni bir intifada yaşanabilir”

MELTEM YILMAZ

KHK ile ihraç edilen Filistin çalışmalarıyla tanınan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Keleşoğlu “Bu karar aynı zamanda, Filistin- İsrail barış görüşmelerinin önünün tıkanması demek. Gazze ve Batı Şeria’da yeni bir intifada yaşanabilir” ifadelerini kullandı. Keleşoğlu, Trump’ın Kudüs’ü İsrail başkenti olarak tanınması kararının, seçim kampanyası sırasında vaatlerinden biri olduğunu hatırlatarak, “İsrail yanlısı ABD’li seçmenin kendisine yönelmesi için, Trump’ın Kudüs’ü başkent yapma vaadi söz konusuydu. Özellikle Hillary Clinton’ın İsrail lobisinin desteğini almış olması, Trump’a denge kurmak için böyle bir adım attırdı” ifadelerini kullandı.

Bu kararın Ortadoğu’da önemli yansımaları olacağına dikkat çeken Keleşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İsrail, 1967 sınırları ötesinde bir toprağı, 1980’de Doğu Kudüs’ü ilhak ederek uluslararası hukuka aykırı davranmıştı. Bu durum, uluslararası toplum nezdinde kırmızı çizgi olarak görülmüştü. ABD ve tüm büyük devletler İsrail’in başkenti olarak Tel Aviv’i tanıyordu. Trump’ın bu adımı, ihlalin tescili anlamına gelir. ABD ile beraber hareket eden Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerini zorlayacaktır. Bu ülkelerin kamuoylarının anti ABD tutumunu daha da artıracaktır. Bu karar aynı zamanda, Filistin- İsrail barış görüşmelerinin önünün tıkanması demek. Gazze ve Batı Şeria’da yeni bir intifada yaşanabilir.”

Keleşoğlu, Trump’un İran’la nükleer anlaşması konusunun da seçim vaatleri arasında yer aldığını belirterek, “ne vaat ettiyse onu yapıyor aslına bakılırsa. Vaatlerini birer birer yerine getiriyor” diye konuştu.