Anasayfa GÜNCEL Akademisyenler Sedat Peker, Türkçüler ve Genç Atsızlar hakkında suç duyurusunda bulundu

Akademisyenler Sedat Peker, Türkçüler ve Genç Atsızlar hakkında suç duyurusunda bulundu

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayınladığı ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye Anadolu Üniversitesi’nden 15, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden de (ESOGÜ) de 4 akademisyen imza attı. Bu 19 akademisyen hakkında 2 üniversite tarafından idari soruşturma başlatıldı. Bildiriye imza atan akademisyenler ve kendilerine destek veren Eğitim Sen üyeleri bugün Eskişehir adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Uğur Kara şöyle dedi:


“Bizler, Eskişehir akademisyenler olarak Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi tarafından kaleme alınan metne imzamızı attık. İmzalarımız, uzunca bir süredir yaşanan temel insan hakları ihlallerinin, anti-demokratik uygulamaların ve yaşanan ölümlerin son bulması amacıyla yapılan barış çağrısına destek anlamını taşımaktadır. Bu desteği vermeyi ise Türkiye halklarına karşı bir borç ve akademisyenliğin doğasında olan sorgulama ve eleştirme refleksinin gereği olarak görmekteyiz. Metnin kamuoyunda yarattığı etkiden sonra başlatılan itibarsızlaştırma ve hedef gösterme çabaları, Sedat Peker’in kanımızla duş alma tehdidine kadar varmıştır. Bu açık tehdidin, bir hukuk devleti olduğuna hala inanmak istediğimiz ülkemizde cezasız kalmaması umuduyla suç duyurusunda bulunacağız. Bununla birlikte, kendilerini Osmangazi Üniversiteli Türkçüler ve Genç Atsızlar olarak adlandıran, metne imza atan hocalarımızı tehdit eden gruba karşı suç duyurusunda bulunacağız. Yine hakkımızda açılan soruşturmaya ilişkin savunmalarımızı yapacağız. Bu linç ve itibarsızlaştırma kampanyalarına karşı verdiğimiz mücadelede bizlerden desteğini esirgemeyen tüm sendikalara, hukukçulara, sivil toplum örgütlerine, inisiyatiflere teşekkür ederiz. Barış çağrımızı yineliyor, ülkenin içinde bulunduğu şiddet sarmalından bir an önce çıkılması ve barışın inşası için bize düşen görevi yerine getireceğimizi buradan beyan ediyoruz.”

İFADE İSTEKLERİ KABUL EDİLMEDİ

Basın açıklamasının ardından savcılığa Sedat Peker ile Osmangazi Üniversiteli Türkçüler ve Atsızlar grubu hakkında suç duyurusunda bulunan akademisyenler, bildiriye imza atmaları nedeniyle savcılığa ifade vermek istedi ancak savcılık kabul etmedi. Savcılığın Eskişehirli akademisyenler hakkında herhangi bir gözaltı kararının bulunmadığını, ifade almaları yönünde de ne İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ne de başka savcılığının kendilerinden herhangi bir talebin olmadığını belirttiği öğrenildi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,178AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Şehirlerdeki kitapçı oranları belli oldu

Belirli şehirlerdeki 100 bin nüfusa oranla bulunan kitapçı sayıları belli olurken, bu...

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon avro finansman

Dünya Bankası kentlerde sürdürülebilir kalkınma için Türkiye’ye 500 milyon avro finans verilmesini...

Ferhat Tunç’tan 6. Yılında Gezi Klibi: Anne beni Haziran’da bul

Sanatçı Ferhat Tunç, Gezi direnişinin altıncı yılı anısına, “Anne Beni Haziran’da Bul”...

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe’de bir daha yönetici olarak yer almam

Şike soruşturmasıyla "kumpas" suçlaması yöneltilen eski emniyet müdürlerine açılan davayı izlemek için...

Tavuk eti fiyatı 3 ayda yüzde 50 arttı

Son 3 ayda tavuk firmalarının yaptığı zamlarla yüzde 50 artan tavuk eti...

Balıkesir’e aşırı sıcak uyarısı

Balıkesir Valiliği, yaklaşık 10 derece artması beklenen hava sıcaklığına karşı yurttaşları uyardı.

Caretta carettaların yumurtlama alanında yapılacak festival Meclis gündeminde

Mersin'de caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama alanı olan...

“3. Havalimanı ihtiyaçtan olmayan bir Binali Yıldırım projesi”

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, bugünkü yazısında Türk Hava Yolları eski Yönetim...

Kaftancıoğlu: Bir avuç insana rant yaratmak için mücadele edenler kaybedecek

Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm mağdurları, yaşadıkları evlerin yıkımıyla ilgili mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma...

Fenerbahçe’de gündem transfer

Fenerbahçe, transfer listesini belirleyerek önümüzdeki sezon için harekete geçti. Emre Belözoğlu ve Allahyar Sayyadmanesh ile büyük ölçüde...

Sonraki haber