Akademisyenlere fiili sürgün
09.08.2018 07:41 EĞİTİM

Kapatılmasının ardından öğrencileri ve malvarlığı Ankara’daki Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne devredilen Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nün (TODAİE) öğretim üyelerinin yeniden görevlendirilmelerine ilişkin ilk somut adım atıldı. Daha önce, öğretim elemanlarının tercih edecekleri 10 üniversiteden birine üniversite başına en fazla üç öğretim üyesi düşecek şekilde yerleştirileceğini duyuran YÖK, istediği üniversiteye yerleşemeyen öğretim üyelerinin YÖK’ün işaret ettiği üniversiteye yerleştirileceği bildirildi.

YÖK’ün açıklamasına göre, 7 Ağustos’ta başlayan tercih süresi 10 Ağustos saat 17.00’de tamamlanacak. Öğretim üyeleri, tercih ettikleri devlet üniversitelerinin “kriterlerini” karşılayamazlarsa bu üniversitelerin meslek yükseko kullarının öğretim üyesi kadrosuna atanabilecek.

Eğitim Sen Yükseköğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan, “TODAİE, muhtemelen temsil ettiği geleneğin yeni sistemle uyuşmadığı gerekçesi ile kapatıldı” diye konuştu. Bozdoğan, “Köklü bir kurumu kapatıp oraya emek vermiş öğretim görevlilerinin bu uygulamayla karşılaşması kabul edilemez” dedi. Mustafa Mert Bildircin