Akar tamam, TSK’yi de bakanlığa bağlayacak!
12.07.2018 07:58 SİYASET

Tamamını Saray’da belirlediği yeni kabine ile “aile şirketi kurdu” eleştirilerine neden olan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, keyfi yönetime dair sinyallerine bir yenisini daha ekledi. Savunma Bakanı olarak belirlediği Hulusi Akar’ı Saray bünyesine alan Erdoğan, TSK’yi de bakanlığa bağlamakta herhangi bir sakınca bulmadı.

‘Boşluk kabul etmez’
Erdoğan, yemin töreninin ardından gerçekleştirdiği Bakü ve Kuzey Kıbrıs ziyaretleri sırasında gazete yöneticilerinin sorularını yanıtladı. Genelkurmay Başkanlığı’nın yeni dönemde Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanabileceğini belirten Erdoğan, “hiçbir manisi yok” dedi. Akar’ı bakan olarak açıklarken komutanları da atadıklarını hatırlatan Erdoğan, bunu “Çünkü Silahlı Kuvvetler boşluk kabul etmez” diye gerekçelendirdi.

‘Pek kurcalamadık’
Hürriyet’ten Hande Fırat’ın aktardığına göre Erdoğan şu ifadeleri kullandı; “2014 yılı sonunda AB müktesebatına göre Genelkurmay Başkanlığı’nı Milli Savunma Bakanlığı’na bağlama süreci ve gerekliliği vardı. O günden bugüne biz tatsızlığa fırsat vermeyelim diye bu işi pek kurcalamadık. Ama yeni yönetim sistemi içinde bu konuyu değerlendireceğiz. Çift başlılığın olması doğru değil. Gerek Hulusi Akar Paşa’nın gerek ise Yaşar Güler Paşa’nın ve Ümit Dündar Paşa’nın birbirleri ile olan gönül bağları ve birliktelikleri ‘şüpheci nazar’ ile bakma gibi bir durumu ortadan kaldırmıştır. Sivil- asker gibi bir yaklaşım kalmamıştır, aşılmıştır. Milli Savunma Bakanı ile Türk Silahlı Kuvvetlerimizin arasındaki ilişkiler çok daha dayanışmacı olacaktır. İnanıyorum ki karar alma sürecinde de bir sekteye fırsat vermeyecektir.”

Damadı savundu: Dersine girmiş
Berat Albayrak’ı Hazine ve Maliye Bakanlığına atamasını da değerlendiren Erdoğan, damadını “Finans sektörü ile hem pratikte hem de teorikte geçmişi var” diye savundu. Erdoğan, söz konusu ‘deneyimleri’ şöyle açıkladı; “Berat Bey özel sektörde başarıyla çalışmış, son dönemlerde Marmara Üniversitesi’nde bu konunun dersine girmiş. Bu işi çok daha seri toparlayacağına inanıyorum.”