Anasayfa YAZARLAR 'Akıl Tutulması'

‘Akıl Tutulması’

Birlikte yaşama kültürü eğitim yoluyla öğrenilen bir beceri. Eğitimin zorunlu kısmının özellikle başarması gereken bu… Eğitim Bakanlığı ile üniversitelerin ticaret  kültürüne odaklanması, toplumun da bunu benimsemesi asıl amacı insan dediğimiz varlığı insanlaştırma olan eğitimin bu boyutunun görmezden gelinmesine yol açtı.

Ticaret kültürünün çıkar sağlamak ve maksimum faydayı elde etmek için başvurduğu yöntem hiledir. Bunu kişiliğinin özelliği haline getiren insanlardan sadece ticarette değil, siyasette de samimiyet beklenmez. Çünkü onun için ister bireysel ister toplumsal olsun her türden sosyal ilişki araçsaldır.

İşi gücü bırakmış bu araçsal aklın Kemal Kılıçdaroğlu’na neden ‘geçmiş olsun’ demediğini tartışıyoruz. Velev ki dedi(ler), samimi bulacak mıyız? Hem geçmiş olsun demek zorundalar mı? Oh oldu demeleri bize neden garip geliyor?

Saldırıya uğramış insanlara üzüntü bildirmek saldırganı kınama anlamına gelir. Herkes, saldırganlar dahil azmettiricinin geçmiş olsun mesajı beklenen kişiler olduğunu biliyor. O halde bunlardan saldırganı kınamasını beklemek saflık olur.

İnsanlık bunu gerektirir diye düşünüyorsak bu boş bir beklenti olur. Eğer devleti temsil eden saldırıyı kınarsa benzer saldırı girişimlerinin önüne geçilir, saldırganları caydırır diye düşünülüyorsa bu da o kadar gereksiz beklenti olur. Nitekim devlet denen kurumun bir başka aygıtı, saldırıya bizzat katılmış olduğunu inkâr etmeyen kişiyi de korumasına aldı.

Türkiye, sonunda konuşma becerisini kaybetmiş, birbirini dinlemeyen, anlamayan topluluklar ülkesine dönüştü. Dediğim gibi insanların ağzından çıkardığı sesi konuşmaya dönüştürmek de beceri gerektirir. Bu da eğitimin işi… Beceriyi alet kullanmaktan ibaret sayan anlayış bunu başaramaz.

“Saldırıdan memnuniyet duymuyoruz. O halde geçmiş olsun dememe gerek yok!” beceri gerektirmeyen sözcük yığınıdır. Çünkü içeriği bir tarafa söz bile değil. Bunu sadece adı değil, aynı zamanda devleti temsil eden kelli felli iktidar temsilcisi söylüyorsa vay halimize.

Kavramları bir araya getirip iki cümleyi birbirini tamamlayacak şekilde söyleyememe ‘Akıl tutulması’nın yani düşünememenin sonucudur. Düşünce de insana özgü üst düzey beceridir. Çünkü Max Horkheimer’ın dediği gibi düşünce aklın eylemidir. Lakin düşünmeyi sağlayacak aklın nereden edinildiği önemli.

Karşı karşıya olduğumuz durum bence akılla, aklı nereden aldığımız, hangi akla hizmet ettiğimizle ilgili. Tabi konuya bu kadar derinden bakınca zekâyı ihmal etmemek lazım. Zekâ, az çok her hayvanda vardır. Önemli olan zekânın akıl edinme kapasitesidir. Akıl bilgiden edinilir. Demek ki akıl geliştirilebilir bir şey. Düşünce aklın dışarıdan aldığı bilgileri sentezlemesi sonucu ortaya çıkan eylem planı ise aklın nereden edinildiği önemli oluyor.

Bir insanda zekâ var ve düşünememe sorunu yaşıyorsa mutlaka onda akıl kıtlığı vardır. Bu da onun aklını aldığı yerin sorunlu olduğunu gösterir. Konuyu eğitimle ilişkilendirmemin nedeni, az çok herkeste var olduğunu düşündüğümüz zekâyı besleyecek, toplumu güruh olmaktan kurtaracak olanın eğitim olmasındandır.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,409AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

KESK İzmir Şubeler Platformu: Haklarımızın peşkeş çekilmesini hep beraber engelleyelim

ARDA ÖZARDAKamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların...

Trump: Türkiye Patriot sistemi istedi ama biz satmadık, mesele çok karışık

ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye 100'den fazla F-35 siparişi verdi ama artık...

Fenerbahçe’den ayrılan isimler belli oldu

Fenerbahçe'de Vedat Muriqi'nin transferi karşılığında Çaykur Rizespor'a giden isimler belli oldu.

Sonraki haber