-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Akılsızlar...

Akılsızlar…

Sebebi ne olursa olsun, sorunu savaşla çözmeye kalkışan akılsızdır. Akılsız, önündeki problemi çözmenin başka bir yolu olabileceğini düşünemez. Çünkü bilgisine, işine, fikrine estetik katamadığı; sanat yapamadığı, doğa hakkında fikir sahibi olamadığı, evreni merak etmediği; hangi birini sayayım; en kötüsü de evrim sürecinin kazandırdığı doğal olarak sahip olduğu merakını bastırmaya yeltendiği için problemi başka nedenlerle, bağlantılarıyla birlikte ele alamaz, alternatifler üretemez.

Akılsız, hepten bilgisiz değildir. Deneyimleri ona bazı şeyler öğretir. Duyarak, okuyarak edinilmiş bilgi taşıyıcısı olanlar da vardır aralarında. Başkalarına bile aktarır bilgisni. Fakat akılsız, kafasındaki bilginin kullanıcısı değildir. Hangi bilgiyi nerede nasıl kullanacağını bilmez;.çünkü bilgiyi analiz edecek anlama, kavrama sonra da eleştiriye tabi tutma becerisine sahip değildir. Sınırlı kapasitesiyle o, hep yaşayarak öğrenme yolunu tercih eder. Beyninde bir önceki öğrenilmişlikleri kaydedecek yeri bulunmadığından aynı şeyleri tekrar tekrar yaşar. Dün “Irak merkezli savaşlar her ne kadar dışarıdan işgal şeklinde yaşansa da esasında bir Arap-İran savaşıdır. Bu savaş da mezhep ve milliyetçilik üzerinden yürütülüyor” diyen, bugün “ Suriye bu yüzden küresel bir savaştır. Asla rejim-muhalefet savaşı değildir.” dediğinde bir anda bedelini sizin ödediğiniz savaşın sorumlularından biri olmaktan kurtulur. Çünkü karşınızdaki, söz ve eylemleri yaptırım gerektirmeyen bir aptaldır artık sizin için.

Akılsız, aynı zamanda fikir üretiminde ve beceri geliştirmesinde işine yarayacak ilkelerden de yoksundur. İlkesiz insan herhangi bir değere sahip ve sadık olmadığı için çok kullanışlıdır. Ne yazık ki kullanım değeri, kullananının çok, kullanım süresinin uzun olması kendini akıllı hissetmesini sağlar. O da bunu vazgeçilmezliğine yorar. Halbu ki bütün mahareti yalan söylemesine, gerçeğin çarpıtılmasına, istendiğinde davasıyla birlikte dava arkadaşını gözünü kırpmadan satmasına engel ilkelere sahip olmamasıdır.

Savaş akılsızlıksa ki herkes öyle diyor, akıl dini olduğu söylenen Müslüman coğrafyasına tımarhane diyebiliriz. Sadece devletler olarak değil, mezhepler, tarikatlar, kabileler, sülaleler birbirine girmiş, gücü gücü yeteni yiyor. Bu hengame içinde kim kiminle müttefik, dün dost olan bugün niye düşman belli değil. İslam adına, onun uğruna yürütülen savaşta, İslam külliyatından çıkartılmış bir gram akılı, fikri, ilkeyi, değeri ara ki bulasın! Hiçbiri bir dakika durup biz niye birbirimizi öldürüyoruz sorusunu soramıyor. Vekalet savaşı diyor ama bir türlü niye vekil tayin ediliyorum, kaybeden, ölen ben oluyorum diye soramıyor. (Batı kışkırtıyormuş! Kışkırma kör mü gözün derler adama).


Sünni İslamcı yazarların, Suudi Arabistan – İran gerginliğine tepkisini takip ediyorum. Bölgenin Sünni-Şii olarak iki cepheye bölünmesi tehlikesinden söz ediyorlar. Gerginliğin tırmanması İslam’a zarar veriyormuş. Mezhepçilikten sakınmak gerekirmiş… (Şerefsiz, ülkenin başbakanı, başbakan adayını mezhebinden ötürü aşağılarken aklın nerdeydi!) Birisi “mümkünse bu ikisinin arasına girmeyelim” dedi (demek ki birazcık çalıştırınca insan beynine yakışan fikir çıkarılabiliyor). Daha fazla büyümeden Türkiye’nin sorunun çözümünde rol almasını tavsiye edenler var. Suudi yönetiminin engizisyon kararını infazla yerine getirdiği gün Kral’ın sofrasındaki Erdoğan’ı Suud yanında İran’a karşı kışkırtanlar ise çoğunlukta.

Suudi Arabistan ile İran arasındaki muhtemel çatışma, Müslümanların sonunu getirecek bölgesel bir mezhep savaşına dönüşecekmiş, ganimet, Amerika ile Rusya arasında pay edilecekmiş. Bu tesbit de Suriye halklarını mezhepleri etrafında çatışmaya sürükleyenlere ait.

Özetim şu: Politikacı, gazete yazıcısı, televizyon yorumcusu olarak ortada dolaşmalarını sağlayan ideolojilerinin çöküyor olduğunu görmeleri panikletmiş. Siyasal İslam, hiçbir zihinsel çaba gerektirmeden bir sürü beyinsizin politik alanda varlık göstermesini sağlıyordu. Düşünme gibi bir edimi olmayanların kurduğu “düşünce kuruluşları” şimdi ne olacak? Panik o boyutta ki; bu iki ülke arasındaki gerilimin tarafı olmaması konusunda Erdoğan’ın bile uyarma gereği duyuyorlar. Bakın göreceksiniz, aralarından, biraz laik olmakta sakınca yok diyenler çıkacak.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber