Akkuyu davası başladı
22.11.2017 11:46 ÇEVRE
Yaşam savunucuları ve meslek odalarının Akkuya'da yapılacak nükleer santral için verilen ÇED raporuna itirazı üzerine açılan davanın duruşması Ankara'da başladı. Yaşam savunucuları, "Akkuyu, Fukuşima olmasın" diyor

Mersin Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer güç santraliyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) itirazı üzerine Danıştay'da açılan davanın duruşması Ankara'da görülmeye başlandı.

ÇED süreci hukuksuz yürütüldü
Duruşma öncesi Mersin çevre dernekleri tarafından yapılan açıklamada, ÇED sürecinin hukuksuz ve antidemokratik bir şekilde yürütüldüğünü ve halkın itirazlarının dikkate alınmadığını ifade edildi. Bölge sakinlerinin yoğun protestoları sonucu, Halkın katılımı toplantısı yapılmadan hazırlanan rapora tepki gösteren dernekler, demokratik kitle örgütleri ile meslek odalarının görüşlerinin dikkate alınmadığının altını çizdi.

akkuyu-davasi-basladi-389060-1.
Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapılacağı bölge.

‘Rahatsız olsanız da yapacağız’
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Saray’daki "2017 Yılı Elektrik Yatırımları Toplu Açılış Töreni"nde, "Şimdi nükleere giriyoruz. Nükleer de birilerini rahatsız ediyor. Rahatsız olsanız da olmasanız da biz nükleer enerjiyi de yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.