Anasayfa SİYASET AKP bir sözünü daha tutmadı: Mini paket de yok, 'reform' ekime kaldı

AKP bir sözünü daha tutmadı: Mini paket de yok, ‘reform’ ekime kaldı

AKP’nin yerel seçimler öncesindeki vaatlerinden olan yargı reformu paketi gelecek döneme bırakıldı. CHP’nin ‘mini paket’ önerisi de reddedildi. Paketin Meclis’e getirilmemesiyle AKP bir sözünü daha tutmadı

İsmail Arı

AKP’nin yerel seçimler öncesi duyurduğu ve 15 Temmuz’a kadar yasalaşacağı söylenen yargı reformu görüşmeleri ekim ayındaki yeni yasama yılına bırakıldı. Reform paketinin yeni yasama yılı açıldığında da ne zaman görüşüleceği belirsiz.

60-70 madde civarında olması beklenen kapsamlı bir düzenleme konusunda AKP ile MHP arasında anlaşmazlık var. Konunun odağı ise Terörle Mücadele Kanunu. İki partinin, kanun üzerinde yapılması planlanan değişikliklerle FETÖ ve PKK davalarından tutuklu bulunanlara da tahliye yolu açabileceği gerekçesiyle anlaşamadığı bildiriliyor.

Geçen haftaya kadar AKP’li kurmaylar, paketteki sıkıntılar aşılarak Meclis kapanmadan Genel Kurul’un gündemine geleceğini söylüyordu. Paket hakkındaki kriz nedeniyle CHP’nin ilettiği “mini bir paket getirin” önerisi de AKP tarafından reddedildi.

Özellikle Cumhuriyet gazetesi davasında ortaya çıkan eşitsiz durumun çözülmesi beklenirken, gazeteciler yargı paketinin çıkarılamaması nedeniyle 3 ay daha cezaevinde yatacak. Cumhuriyet davasında 6 gazeteci, istinaf mahkemesinde kesinleşen 5 yıl altı cezaları nedeniyle yeniden hapse girmişti. Aynı dava kapsamında 5 yıl üzerinde ceza alanlar ise Yargıtay’a başvurmuştu.

İlginizi çekebilir:  OHAL bitmedi, olağan hal oldu

Paketin içeriğinden yansıyan ilgilere göre bazı ağır suçlar istisna olmak üzere 15 yaşından küçüklerin ilk defa işledikleri fiillerden soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak. Çocukların cezaevlerine gönderilmesi engellenmiş olacak. Paketin yasalaşmasıyla beraber Barış Akademisyenleri de serbest kalabilecek.

YARGIDA MAKYAJ

Ömer Faruk Gergerlioğlu

BirGün’e konuşan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Yargı reformuyla beraber çocuklu annelerin cezaevine girmesinin önüne geçilecekti. Cezaevleri dolup taşıyor ve 800 bebek ailesiyle birlikte cezaevinde. AKP yargı reformuyla beraber yargıda makyaj yapmak istedi. Kendileri baskı altında, cezaevlerinde yer yok ayrıca hukuksuz yargılamaların sayısı çok hızlı artıyor. Bunların örtmek için reform paketi altında ‘makyaj’ yapmak istediler ancak çok istekli değiller. Görüşmelerin gelecek döneme bırakılmasıyla beraber yüzbinlerce yurttaş hayal kırıklığı yaşadı, beklenti içindeydiler. Paket görüşülüp, yasalaşsaydı binlerce dava düşecek ve mağduriyetlerin önüne geçilecekti” dedi.

AKP REFORMDA İSTEKSİZ

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da BirGün’e yaptığı değerlendirmede, “AKP’nin paketi duyurdu ancak meclise getirmekte ve uygulamada isteksiz davranıyor. Kendilerinin neden olduğu ihlallere özeleştiri yaparak yaklaşmıyorlar” dedi.

Tanrıkulu, “Türkiye’nin en güvenilmez kurumu yargı. Kamuoyu araştırmalarında yargıya güven en diplerde yer alıyor. Bu nedenle yargıda bulunan yapı değişmediği sürece reformların pek faydası olacağını düşünmüyorum. Pakette de birçok eksiklik ve yanlış var” açıklamasını yaptı.

İlginizi çekebilir:  FETÖ'yle bağlantısı tespit edilen okul Meclis gündeminde

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Aydın’da iş cinayeti: Yurt inşaatından düşen işçi hayatını kaybetti

Adnan Menderes Üniversitesi Kampüsü'nde yapımı süren yurt inşaatında iş cinayeti yaşandı.

Düzce’deki sel felaketinde kaybolan bir çocuğun cansız bedeni bulundu

Su baskını ve toprak kayması yaşanan Düzce'nin Akçakoca ilçesine bağlı Uğurlu köyünde...

Akademisyen Ceren Damar’ın katil zanlısına ağırlaştırılmış müebbet istemi

Akademisyen Ceren Damar Şenel'i öldüren Hasan İsmail H. hakkında iddianame hazırlandı. Savcılık...

Tuğba Toptaş Avrupa 3.’sü oldu

Karslı atlet Tuğba Toptaş, İsveç Boras’ta yapılan 25. Avrupa Atletizm U20...

Marmaris’te misinaya dolanan caretta caretta kurtarıldı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, misinalara dolandığı için yüzemeyen caretta caretta, yurttaşlar tarafından kurtarılıp,...

Hindistan’ın geçen hafta son anda ertelenen Ay görevi başlatıldı

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), geçtiğimiz hafta başında teknik aksaklık nedeniyle fırlatmaya...

İstanbul’da, tarihin en büyük sahte dolar operasyonu: 271 milyon dolar ele geçirildi

İstanbul Esenyurt’ta bir matbaaya düzenlenen operasyonda, Kurban Bayramı öncesi piyasaya sürülmek üzere...

Odunpazarı’nda ‘Akşamlar Birlikte Güzel’ etkinliği

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, mahallelerde etkinlikleri artırmak ve mahallelere canlılık kazandırmak için Akşamlar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde 13 kişi hastaneye kaldırıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kalibrasyon merkezinde, içinde cıva bulunan cam fanusun yere düşmesi...

Binali Yıldırım: Hangi konumda olursak olalım İzmir bizim kalbimizdedir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iki kez kaybeden AKP İzmir Milletvekili Binali...

Sonraki haber